Фахрийларимизга байрам арафаси эҳтиром кўрсатилди
Маълумки, юртимизда ҳар бир соҳа қатори жисмоний тарбия ва спорт тараққиёти йўлида хизмат қилган фахрийларимизнинг ҳолидан хабар олиш, уларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш борасида қатор дастурлар амалга ошириб келинади. Айниқса, 9 май “Хотира ва қадрлаш куни” арафасида бу каби хайрли ишларга қўл уриш яхши анъана тусига кирган. Бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида ўзбек спортида кўп йиллар самарали иш олиб борган фахрий устозлар жам бўлишди.
Миллий Олимпия қўмитаси, Ўзбекистон спорт курашлари ассоциацияси ҳамда Ўзбекистон спорт фахрийлари кенгаши ташаббуси билан ўтган бугунги тадбирда 83 нафар фахрийларимизга моддий ёрдам кўрсатилди. Унда МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раиси ўринбосари Шерзод Ташматов, Ўзбекистон спорт фахрийлари кенгаши раиси Баҳодир Махситов, МОҚ ходимлари ва ўзбек спортининг энг сара “олтин генфонди” иштирок этди.
Тадбирни Ойбек Касимов очиб берди ва кириб келаётган қўшалоқ байрамлар билан барчани қутлади.
“Азиз устозларимизни, фидойи фахрийларимизни яна бир бор Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида кўриб турганимиздан бағоят мамнунмиз. Фурсатдан фойдаланиб, барчангизни кириб келаётган байрамлар билан қутлаб қоламиз. Ҳаммангизга сиҳат-саломатлик, узоқ умр, оилавий тинчлик-хотиржамлик тилаймиз”, – деди О.Касимов.
Ўз навбатида, Шерзод Ташматов фахрийларимизнинг ўзбек спортининг бугунги муваффақиятлари замиридаги хизматларини алоҳида таъкидлади.
“Биз бугун эришаётган улкан ғалабалар ортида Сизларнинг меҳнатингиз турибди. Ўз даврида Сиз қўйган тамал тоши билан ҳозир шундай чўққиларни забт этяпмиз. Бунинг учун яна бир бор барчангизга ташаккур айтамиз”, – деди МОҚ раиси ўринбосари.
Шундан сўнг, Баҳодир Махситов МОҚ раҳбарлари бошчилигида фахрийларимиз учун ажратилган совғаларни ўз эгаларига топширишди. Қайд этиш жоиз, йиллар давомида катта меҳнат йўлини босиб ўтган фидойиларимиз бугунги фароғат даврида давлатимиз кўрсатаётган бундай ғамхўрликдан чексиз мамнун эканликларини билдиришди. Турли сабабларга кўра бугунги тадбирга етиб кела олмаган фахрийларимизга ажратилган совғалар уларнинг уйларига элтиб берилади.

Почтение достойных – одна из добрых традиций НОК!
Уважать представителей старшего поколения, навещать ветеранов в традициях узбекского народа. Сегодня реализовываются ряд государственных программ, направленных на поддержку тех, кто посвятил свою жизнь развитию отечественного спорта и повышению его авторитета на международной спортивной арене. Особенно в канун 9 мая - “Дня памяти и почестей”. Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана собрались почётные наставники, много лет плодотворно работавшие в спортивной сфере.
На сегодняшнем мероприятии, организованном Национальным Олимпийским комитетом, Ассоциацией спортивной борьбы Узбекистана и Советом ветеранов спорта страны, 83 отечественным ветеранам оказана материальная помощь. Во встрече, прошедшей в праздничной атмосфере, приняли участие Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета Шерзод Ташматов, председатель Совета ветеранов спорта Узбекистана Баходир Махситов, сотрудники НОК и ветераны, вложившие огромный вклад в развитие узбекского спорта не только в стране, но и за её пределами.
В мероприятии с вступительной речью выступил Ойбек Касимов, который поздравил всех с наступающими праздниками.
“Мы очень рады, что в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана вновь увидели наших дорогих наставников, самоотверженных ветеранов. Вы поистине являетесь нашими учителями, примером для подражания во всём. Пользуясь случаем, поздравляем всех с наступающим праздником, желаем крепкого здоровья, долгих лет жизни, семейного благополучия”,-сказал О.Касимов.
Затем к участникам и гостям мероприятия обратился Шерзод Ташматов:
“Спасибо, что Вы с нами, живите долго, и пусть каждый Ваш день будет наполнен радостными моментами. Желаем, чтобы ещё много-много лет отмечали вместе такие светлые праздники, и всегда радовали наши глаза. Вы действительно, те личности, которые не покладая рук трудились и продолжаете вносить свою лепту в развитие здорового образа жизни и спорта среди населения, особенно молодёжи. Спасибо ещё раз и низкий Вам поклон”,-отметил Ш.Ташматов.
Также ветеранов поздравил и выразил свои тёплые пожелания и Баходир Махситов. В свою очередь, со стороны собравшихся прозвучали благодарственные речи и хорошие отзывы в адрес Правительства и всех тех, кто уделяет своё внимание в почтение на постоянной основе ветеранов спорта. Подарки, выделенные ветеранам, которые по разным причинам не смогли присутствовать на сегодняшнем мероприятии, будут переданы им.
Пользуясь случаем, Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет всех с наступающими праздниками и желает благополучия во всём!