Руслан Мустаев: “Гимнастикачиларимиз – кўплаб чиғириқлардан ўтган иқтидор эгалари”
15-17 апрель кунлари Тошкент бадиий гимнастика бўйича Жаҳон кубогининг навбатдаги босқичига мезбонлик қилди. Мусобақада яккалик ва гуруҳ машқлари бўйича ҳам кўпкураш, ҳам алоҳида дастурларда медаллар жамланмаси ўйналди. Мураккаб турнирдаги қизларимиз иштироки мутахассислар нигоҳида қандай таассурот қолдирди? Бу ҳақида Ўзбекистон гимнастика федерацияси раисининг биринчи ўринбосари, Халқаро гимнастика федерацияси консули Руслан Мустаев билан тайёрланган суҳбатни эътиборингизга ҳавола қиламиз:
– Гимнастикачиларимиз жуда яхши натижа кўрсатишди. Қизларимиз Ўзбекистон тарихида илк бор Жаҳон кубоги босқичида 7 та медаль қўлга киритди, шундан 4 таси олтинлиги қувончимизни янада оширади. Албатта, бунинг ортида мураббийлар штаби ва спортчиларнинг улкан меҳнати турибди. Ўтган йилдан буён катталар ўртасидаги баҳсларда қатнашаётган Тахмина Икромова кўпкураш, ҳалқа ва булава билан машқ бажаришда тенгсиз деб топилди. Шунингдек, тасма билан бажарилган машқ якунида бронза медалига ҳам эга чиқди. Умумий ҳисобда 4 та медаль қўлга киритган вакиламиз бир неча тажрибали спортчиларни ортда қолдирди. Халқаро майдонда дебют қилган жамоамизнинг гуруҳ машқларидаги мутлақо янги таркиби ҳам бизни олтин ва кумуш медаллар билан хурсанд қилди. Бу келажак учун жуда катта умидларни тақдим этади! Менимча, ўзбек гимнастикачиларининг чиқиши жуда муносиб бўлди.
– Сабина Ташкенбаеванинг иштироки ҳақида нима дея оласиз?
– Сабина табиатан жангчи характерига эга. Ҳа, жаҳон кубогининг сўнгги босқичи натижаларига кўра у шоҳсупага кўтара олмади, боиси у хатоларга йўл қўйди. Ҳаяжон ва тайёргарлик жараёнидаги камчиликлар таъсир қилган бўлиши мумкин. Умуман олганда, спортда ҳамма нарса бўлади, юқорилаш ва пасайиш, ғалаба ва мағлубият... Аммо Ташкенбаева муваффақиятсизликлардан кейин тушкунликка тушиб қолмаслиги ва иродали қиз эканини бир неча бор исботлади. Ўйлайманки, энди у ўз иштирокини таҳлил қилади, хулоса чиқаради, ўз устида ишлашда давом этади ва мақсадига эришади. Ва биз, ҳар доимгидек, уни қўллаб-қувватлаймиз.
– Жаҳон кубогидаги натижалар қизларимизни қанчалик руҳлантирди?
– Шубҳасиз, муваффақият доимо илҳомлантиради, бу спортчилар учун жуда муҳим. Қизлар ҳозир жуда ғайратли, аммо ўз вақтида “ерга тушиш” жуда муҳимдир. Ғалабалар ўтмишда қолади ва олдинда янги марралар ва улар учун муносиб тайёргарлик керак. Ютуқлар бевосита спортчиларнинг характери ва ҳиссий ҳолатига боғлиқ.
– Париж-2024 Олимпиадасида гимнастикачиларимизнинг имкониятларини қандай баҳолайсиз?
– Биринчи навбатда, янги жамоанинг гуруҳ машқларидаги имкониятини кўриб чиқдик. Бизнинг гимнастикачиларимиз жуда истеъдодли ва уларнинг олдида қийин вазифа турибди. Зеро, терма жамоадан жой олишга даъвогарлар кўп. Спортчиларимиз ҳар доим ва барча мусобақада ғолиб бўлиш мақсади билан яшаши лозим, бу фазилат уларга жуда ҳам зарур. Ҳозир улар лицензион турнирларга қизғин тайёргарлик кўришмоқда. Унгача эса бир қанча муҳим турнирлар, жумладан, лицензияга даъвогарларни аниқлаб бериши кутилаётган Осиё чемпионати ҳам бор. Гимнастикачиларни тайёрлаш устида мураббийлар, шифокорлар, физиотерапевтлар, психологлар, хореографлардан иборат катта жамоа ишламоқда. Париж учун таркибни танлаш жуда мураккаб, олдимизда бир неча босқичлар бор. Айтганимдек, гимнастикачиларимиз шу йилнинг кузида Болгариянинг София шаҳрида бўлиб ўтадиган лицензион жаҳон чемпионатида иштирок этади. Вакилаларимиз дунёнинг энг кучли спортчилари билан беллашишига тўғри келади.
– Миллий терма жамоамизни олдинда яна қандай мусобақалар кутмоқда?
– Тошкентдаги Жаҳон кубоги баҳслари якунлангач, спортчиларимиз дарҳол Озарбайжонда ўтган навбатдаги босқичига йўл олишди. Энди Песаро (Италия) шаҳрида ушбу сериянинг якуний босқичи бўлиб ўтади. Июнь ойида Паттайя (Таиланд) ташкил этиладиган Осиё чемпионатида иштирок этамиз. Албатта, биз Туркияда бўлиб ўтадиган V Ислом бирдамлик ўйинлари ва Ханчжоу-2022 Осиё ўйинларида ҳам қатнашиш режамиз бор. Бу ўйинларда гимнастикачилар мусобақа тарихида биринчи марта гуруҳ машқларида иштирок этадилар. Авваллари спортчилар фақат индивидуал машқларда қатнашарди. Шунингдек, Болгарияда ўтадиган лицензион жаҳон чемпионати ҳам жуда муҳим.

Руслан Мустаев: «Наши спортсменки - талантливые гимнастки, которым пришлось пройти очень жёсткий отбор»!
С 15 по 17 апреля в Ташкенте прошёл третий этап Кубка мира по художественной гимнастике. В его рамках состоялись состязания в индивидуальных и групповых упражнениях, в которых разыгрывались медали в многоборье и отдельных видах финалов.
Каковы итоги домашнего престижного турнира глазами специалистов, мы узнали у первого вице-президента Федерации гимнастики Узбекистана, вице-президента Азиатского гимнастического союза и Консула Международной Федерации Гимнастики Руслана Мустаева:
- Наши гимнастки показали очень хорошие результаты. Впервые, за всю историю проведения и участия наших девочек в данном турнире Узбекистан завоевал 7 медалей, из которых - 4 золотого отлива. Конечно, за этим стоит колоссальный труд тренерского состава и всех причастных к подготовке спортсменок. Тахмина Икромова, которая выступает среди взрослых только с прошлого года принесла в копилку 3 награды высшего достоинства в многоборье, упражнениях с обручем и булавами, а также бронзу с лентой, и тем самым, обошла опытных спортсменок, например, Екатерину Веденееву из Словении, которая принимала участие в Олимпийских Играх-2020 в Токио! Абсолютно новый состав нашей команды в групповых упражнениях, который дебютировал на международной арене, также порадовал золотой и серебряными медалями. Это отличный старт на перспективу! О неудачах говорить не приходится, считаю, что выступления узбекских гимнасток были весьма достойными.
— Что скажете про выступление Cабины Ташкенбаевой?
- По своей натуре Сабина - боец. Да, по итогам прошедшего этапа Кубка мира она оказалась вне пьедестала, были допущены ошибки. Может сказалось волнение и условия подготовки. Вообще, в спорте не бывает, чтобы всё шло ровно, бывают взлёты и падения, победы и поражения. Но Ташкенбаева уже не раз доказывала и показывала, что может взять всю волю в кулак после неудач. Думаю, и сейчас она всё проанализирует, сделает выводы и продолжит упорно тренироваться и добиваться поставленных целей. А мы, как всегда, обязательно её поддержим.
— Такие результаты как «окрыляют» девочек?
- Несомненно, успех всегда окрыляет, он очень важен для спортсменов. Девочки сейчас очень мотивированы, но важно, как говориться, вовремя спуститься на землю. Не расслабляться. Победы остаются в прошлом, а впереди новые рубежи и к ним нужен соответствующий настрой. Достижения напрямую зависят от характера и эмоционального состояния спортсменов.
— Говоря о резерве к Парижу, как вы оцениваете перспективы наших гимнасток?
- Ну, во-первых, мы уже посмотрели на выступление нового состава сборной в групповых упражнениях. Это талантливые гимнастки, которым пришлось пройти очень жёсткий отбор. Ведь вы понимаете, что претенденток на место в основном составе сборной немало и необходимо иметь ряд качеств, присущих целеустремлённым, я бы даже сказал, одержимым целью всегда и везде быть победителем. Такие качества уже смогла продемонстрировать и Тахмина. Есть и другие гимнастки, которые могут составить конкуренцию. Сейчас самый активный период работы, идёт кропотливая подготовка к лицензионным турнирам, они уже не за горами. До этого есть ещё ряд важных состязаний, в том числе, чемпионат Азии, который может определить потенциальных претенденток на лицензии. Над подготовкой гимнасток работает большая команда, это тренеры, врачи, физиотерапевты, психологи, хореографы. Отбор к Парижу достаточно сложный, состоит из нескольких этапов. И как я уже сказал, отбираться гимнастки начнут уже осенью этого года на лицензионном чемпионате мира, который пройдет в Софии (Болгария). Побороться придётся с сильнейшими спортсменками мира.
- Какие следующие старты ожидают Национальную сборную по художественной гимнастике?
- После завершения Этапа Кубка Мира в Ташкенте, буквально сразу наши спортсменки отправились на очередной Этап Кубка Мира, который состоялся в Азербайджане. После него, пройдёт заключительный из этой серии Кубок мира в Пезаро (Италия). В июне нам предстоит участие в чемпионате Азии в Паттайе (Тайланд). Безусловно, мы примем участие в Азиатских играх Ханчжоу-2022 и V Играх Исламской Солидарности в Турции, на которых впервые в истории состязаний будут участвовать гимнастки в групповых упражнениях, ранее выступали спортсменки только в индивидуальных упражнениях. Ну и очень важный старт в Болгарии – лицензионный чемпионат мира.