“Олимпия спортида замонавий илм-фан” конференцияси қизғин мунозараларга бой ўтди
Маълум қилганимиздек, бугун “ZOOM” платформаси орқали “Олимпия спортида замонавий илм-фан” мавзусидаги халқаро илмий анжуман ўтказилди. Унда МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, педагогика фанлари доктори, профессор Фикрат Керимов, Германия, Украина, Беларусь, Россия ва Исроил давлатларидан уланган, шунингдек, мамлакатимизда фаолият олиб бораётган олимлар иштирок этишди.
Анжуманда маърузачилар юқори маҳоратли атлетларни тарбиялаш, кучли захира вакилларини тайёрлашнинг кўп йиллик замонавий тизими, жисмоний тайёргарлик жараёнида тиббий-биологик ва допингга қарши таъминот, психологик тайёргарлик, талаба ёшларнинг соғлом турмуш тарзи ва ҳаракат фаоллигининг муаммолари каби мавзуларда тайёрлаган тақдимотларини намойиш қилдилар.
Ўз ўрнида, Ойбек Касимов бу каби тадбирларнинг ташкил этилиши, ўзаро тажриба алмашиш янги ютуқларнинг кафолати эканини таъкидлади.
“Барчангиз билан ушбу илмий анжуманда кўришиб турганимдан бағоят мамнунман. Конференциямиз спорт илмининг долзарб масалалари, шунингдек, Олимпия ҳаракатини ривожлантириш бўйича хорижий мамлакатлар тажрибаси бўйича фикр алмашиш имкониятини яратишга мўлжалланган ўзига хос мунозара майдонидир. Бугунги кунга келиб, спорт илм-фанини ривожлантиришга мамлакатимизда катта эътибор қаратилмоқда. Жисмоний тарбия ва спорт бўйича юқори малакали мутахассисларни, улкан тажрибага эга спортчиларни тайёрлаш биргина таълим муассасаси, вазирлик ёки МОҚ эмас, балки давлатимиздаги бутун спорт тизимининг вазифаси эканини англаш зарур. Умид қиламизки, илмий маърузалар самарали ва конструктив муҳокамалар билан бирга ўтиб, келгусида янги ютуқларга эришингиз йўлида ўз самарасини беради”, – деди МОҚ Бош котиби.
Анжуман давомида олимлар чиройли тақдимотлар ёрдамида ўз билимлари билан улашишди. Ҳар бир мавзу якунида иштирокчилар қизғин баҳс-мунозаралар ўтказиб, ўзларини қизиқтирган саволларига жавоб олишди. Бундай тадбирлар келгусида нафақат хорижлик, балки маҳаллий мутахассисларимиз учун ҳам атлетларимизни халқаро мусобақаларга тайёрлашда катта ёрдам беришига ишонамиз.

Конференция "Современная наука в Олимпийском спорте" объединила ряд стран во имя новых достижений
Сегодня через платформу ZOOM прошла международная научная конференция на тему "Современная наука в Олимпийском спорте". В ней приняли участие Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, доктор педагогических наук, профессор Фикрат Керимов, подключились к мероприятию учёные из Германии, Украины, Беларуси, России и Израиля, а также отечественные специалисты данной сферы.
На конференции эксперты выступили с докладом и презентациями на такие темы, как: система подготовки спортсменов высокого класса, современная система многолетней подготовки спортивного резерва, медико-биологическое и антидопинговое сопровождение процесса физической, психологической подготовки, проблемы двигательной активности и здорового образа жизни учащейся молодёжи.
В ходе конференции Ойбек Касимов отметил, что организация подобных мероприятий, в свою очередь, обмен опытом, являются залогом новых достижений в Олимпийском спорте.
"Я очень рад видеть вас всех на этой научной конференции. Наша конференция является своеобразной дискуссионной площадкой, призванной предоставить возможность обмена мнениями по актуальным вопросам спортивной науки, а также зарубежного опыта развития Олимпийского движения. На сегодняшний день развитию спортивной науки в Узбекистане уделяется большое внимание. Необходимо осознавать, что подготовка высококвалифицированных специалистов по физической культуре и спорту, атлетов с огромным опытом-задача не только образовательного учреждения, министерства или НОК, а всей спортивной системы государства. Надеемся, что научные доклады будут сопровождаться плодотворными и конструктивными дискуссиями и принесут плоды на пути к новым достижениям", – сказал Генеральный секретарь НОК.
Во время мероприятия специалисты поделились своими знаниями с помощью богатых научных презентаций. В конце каждой темы участники провели интересные и плодотворные дискуссии и получили ответы на интересующие их вопросы. Надеемся, что подобные встречи в перспективе сыграют большую роль в подготовке высококлассных атлетов к турнирам международного масштаба .