Ҳар бир Олимпия ўйинлари циклида спорт турларидаги қоидаларга баъзи ўзгартиришлар киритилади. Бу борада Бутунжаҳон таэквондо федерацияси ҳам Париж-2024 даври учун янги қоидаларни татбиқ қилди.
Ҳозирда Ўзбекистон таэквондо WT ассоциацияси томонидан Республикамиздаги мураббий ва ҳакамлар учун янги қоидалар бўйича семинарлар ўтказилмоқда. Шу пайтгача Тошкент шаҳри, Фарғона, Андижон, Наманган, Сирдарё ва Тошкент вилоятларидаги мутахассислар янги қоидалардан бохабар қилинди. Режа бўйича кейинги семинар Нукус шаҳрида Хоразм вилояти ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси вакиллари учун ўтказилиши кўзда тутилган.
Хўш, ўзи бу ўзгаришлар нималардан иборат? Париж-2024 циклидаги таэквондо нимаси билан фарқ қилади? Келинг, бу борада асосий ўзгаришларга тўхталсак.
Аввало, ғолиб “2/3 раунддаги ғалаба” тизими асосида аниқланишига тўхталиш жоиз. Бунда ҳар бир раунд якунида ғолиб эълон қилинади ва кетма-кет икки раундда ғалаба қозонган таэквондочи баҳс тақдирини ўз фойдасига ҳал қилади. Бу эса аввалгидек “олтин очко” учун кечадиган тўртинчи раунд бўлмаслигини англатади.
Бордию икки таэкондочи бир раунддан ғалаба қозонса ва учинчи раундда ҳисоб тенг бўлса, ғолибни аниқлаш учун энг аввал умумий раундлардаги очколар йиғиндисига қаралади. Бу эса ҳар бир бўлимда спортчиларга максимал даражада очко ишлаш кераклигини англатади. Агар бу бўйича ҳам тенглик кузатилса, техник жиҳатдан мураккаброқ зарба ижросига қаралади. Унда ҳам ғолиб аниқланмаса, огоҳлантиришлар сонига эътибор берилади. Мабодо бу бўйича ҳам тенглик кузатилса, ғолибни аниқлаш баҳс рефериларига ҳавола қилинади.
“Янги қоидаларда ўзига яраша мураккабликлар бор. Семинарлар давомида ассоциациямиз бош ҳаками Дмитрий Ким билан мутахассисларимизга барчасини батафсил тушунтирмоқдамиз. Энди халқаро мусобақалар қатори ички чемпионатларда ҳам янги ўзгаришлар бўйича ҳакамлик қилинади. Шу боис маҳаллий мусобақаларимиз даври бошлангунча вилоятлардаги барча мураббий ва ҳакамларимизга ўзгаришларни тушунтиришимиз лозим”, – деди вилоят бўлимлари билан ишлаш мутахассиси Ҳусниддин Ходжамкулов.
Шунингдек, огоҳлантиришлар кўрсатиш, баъзи зарбалар ижросидаги техник ҳаракатлар, ўсмирлар ва ёшлар ўртасидаги вазн тоифаларида ҳам ўзгаришларни учратиш мумкин.

Новые правила – новые знания!
В каждом Олимпийском цикле в правила видов спорта, включённых в соревновательную программу, вносятся изменения. Всемирная федерация таэквондо также ввела новые правила на период Париж-2024.
В настоящее время Ассоциацией таэквондо WT Узбекистана проводятся семинары по новым правилам для тренеров и судей республики. До сегодняшнего дня специалисты столицы, Ферганской, Андижанской, Наманганской, Сырдарьинской и Ташкентской областей были ознакомлены с требованиями Всемирной федерации. Согласно плану, следующие занятия планируются провести в Нукусе для представителей Хорезмской области и Республики Каракалпакстан.
Что же включают в себя эти изменения? Чем отличается таэквондо цикла Париж-2024? Остановимся на основных пунктах.
Прежде всего, стоит отметить, что победитель определяется по системе “победа в 2-х раундах из 3-х ”. При этом в конце каждого раунда объявляется победитель, и таэквондист, выигравший два раунда подряд, решает судьбу поединка в свою пользу. А это значит, что не будет четвертого раунда за “золотое очко”, как раньше.
Если два таэквондиста выигрывают по одному раунду, а в третьем отрезке времени счёт становится равным, то для определения победителя сначала подсчитывается сумма очков в общих раундах. Это означает, что спортсменам нужно работать на максимальном количестве очков в каждом периоде. Если в этом тоже наблюдается равенство, то победитель определиться по исполнению технически более сложного удара. Также обращается внимание на количество предупреждений, если победитель не определен. Если и в этом случае будет равенство, то определение победителя будет за рефери.
"В новых правилах есть свои сложности. Во время семинаров с главным арбитром нашей Ассоциации Дмитрием Кимом мы всё подробно объясняем отечественным специалистам. Теперь, наряду с международными соревнованиями, внутренние чемпионаты также будут судиться по внесённым изменениям. Поэтому до начала местных соревнований мы должны разъяснить изменения всем тренерам и судьям в регионах", - отметил эксперт по работе с областными отделениями Хусниддин Ходжамкулов.
Также можно встретить изменения в показаниях предупреждений, технических действиях при исполнении некоторых ударов, а также в весовых категориях у юниоров и молодёжи.