Қиличбозлик бўйича БААда ўтган ЖЧ якуни бўйича матбуот анжумани ўтказилди
Хабарингиз бор, 2-10 апрель кунлари БААнинг Дубай шаҳрида қиличбозлик бўйича ўсмирлар ва ёшлар ўртасида навбатдаги жаҳон чемпионати бўлиб ўтди. Унда ғалаба қозониб, ушбу спорт турида Ўзбекистон учун илк олтин медални тақдим қилган саблячимиз Зуҳриддин Қодиров кўпчиликнинг олқишига сазовор бўлди. Шунингдек, мазкур мусобақада Зайнаб Дайибекова ҳам бронза медалини қўлга киритди. Бугун МОҚда қиличбозларимиз қайд этган натижа ва федерациянинг ўз олдига қўйган режаларига бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Унда Пан Америка қиличбозлик конфедерацияси президенти Виталий Логвин, Ўзбекистон қиличбозлик федерацияси бош котиби Гулнора Саидова, терма жамоа бош мураббийи Владимир Назлимов, ёш спортчиларимиз ва ОАВ ходимлари қатнашишди.
Анжуманда Виталий Логвин ўзбек қиличбозлиги ўзининг янги ривожланиш босқичини бошдан ўтказаётганига алоҳида урғу берди.
“Ўзбекистон қиличбозлик федерациясида олиб борилаётган улкан ишлар ўз самарасини бермоқда. Бу ўзбекистонлик ёш қиличбозларнинг қайд этаётган натижаларида намоён. Энди навбат катталар ўртасидаги дунё биринчилиги ва Олимпия ўйинларига етиб келди. БААдаги мусобақа якунида Ўзбекистон кучли тўққизликдан жой олди. Федерация мана шундай ўсишда давом этса, яқин даврда ТОП-3 га киришга асосий даъвогар бўлган жамоани шакллантира олади”, – деди асли ўзбекистонлик бўлган мутахассис.
Владимир Назлимов доимгидек ўзининг мотивацион нутқи билан ёш спортчилар ва ОАВ вакилларини ўзига қаратди.
“Ота-она учун ҳақиқий бахт фарзанди уларнинг ишончини оқлаши. Бу ерда ўтирган кўплаб ўғил-қизларнинг ота-оналари ана шундай бахтни ҳис қилишди. Мен Ўзбекистонга жиддий мақсад билан келганман. Фаолиятимни бошлашдан олдин федерация раҳбариятига ва Президентга Олимпиада совриндорини етиштирмагунча Тошкентдан кетмасликка ваъда берганман. Шундай экан ўзимдан ёмон хотира қолдириб бу мамлакатни тарк этиш ниятим йўқ. Бунинг учун бизга барча шароитлар яратиб берилмоқда. Яқин Олимпиадада биз ўз сўзимизни айтамиз”, – деди 3 карра Олимпия ўйинлари чемпиони.
Сўнгги кунларда ижтимоий тармоқда бир қатор обуначилар БААда ўтган ЖЧ совриндорлари учун аталган мукофот пуллари ўз эгаларига етиб бормагани ҳақида миш-мишлар тарқатишган эди. Анжуман давомида Зуҳриддин Қодиров ва Зайнаб Дайибекова бу гап-сўзларнинг ёлғон экани, ажратилган маблағлар уларнинг ҳисоб-рақамига тушириб берилганини расман таъкидлашди.
Шунингдек, ОАВ вакиллари федерация мутасаддилари ва спортчиларга ўзларини қизиқтирган саволларни йўллаб, уларга атрофлича жавоб олишди.

Состоялась пресс-конференция по итогам ЧМ по фехтованию Дубай-2022
Как известно, со 2 по 10 апреля в ОАЭ, состоялся очередной чемпионат мира среди юниоров и молодёжи по фехтованию. Саблист Зухриддин Кадыров, завоевавший в этом виде спорта первую для Узбекистана медаль высшей пробы, стал, без сомнения, героем современности, заслужил внимания и признания тысячи и тысячи поклонников узбекского спорта. Также на этом турнире Зайнаб Дайибекова поднялась на пьедестал почёта. Сегодня в НОК состоялась пресс-конференция, посвящённая результатам, достигнутым нашими фехтовальщиками, и планам, которые ставит перед собой Федерация по данной дисциплине.
В мероприятии приняли участие президент Панамериканской конфедерации фехтования Виталий Логвин, Генеральный секретарь Федерации фехтования Узбекистана Гульнара Саидова, главный тренер сборной Владимир Назлымов, молодые спортсмены и сотрудники СМИ.
На встрече Виталий Логвин особо подчеркнул, что узбекское фехтование переживает новый этап развития.
"Огромная работа, проводимая в Федерации фехтования Узбекистана, даёт свои положительные результаты. Это видно по достижениям, которые демонстрируют молодые узбекские фехтовальщики. Теперь очередь дошла до взрослого мирового первенства и Олимпийских игр. По итогам соревнований в ОАЭ Узбекистан занял девятое место. Если Федерация продолжит работу такими темпами, то в ближайшее время она сможет сформировать команду, которая станет основным претендентом на попадание в ТОП-3", – отметил зарубежный специалист - уроженец Узбекистана.
В рамках заседания с яркой и мотивационной речью выступил и Владимир Назлымов.
"Настоящим счастьем для отца и матери является то, что ребёнок оправдывает их доверие. Именно такое счастье испытали и родители большинства находящихся здесь мальчиков и девочек. Я приехал в Узбекистан с серьёзной целью. Перед началом своей карьеры обещал руководству Федерации и Президенту, что не уеду из Ташкента, пока не воспитаю Олимпийских призёров. Так что, я не собираюсь покидать эту страну, оставив о себе плохую память. Для хороших достижений для нас создаются наилучшие условия. На ближайшей Олимпиаде мы заявим о себе", - сказал 3-кратный Олимпийский чемпион.
В последние дни в социальных сетях появилось множество фейковых информаций, в которых сообщается, что, якобы, призовые денежные вознаграждения, начисленные отличившимся на чемпионате мира в ОАЭ спортсменам, не дошли до их обладателей. В ходе конференции Зухриддин Кадыров и Зайнаб Дайибекова официально отметили, что эти слухи являются ложью, а выделенные средства были начислены на их счета.