РСТИАМ психологлари терма жамоамиз вакиллари билан семинарлар ўтказишмоқда
Юқори натижаларга эришиш йўлида спортчилар нафақат жисмоний, балки руҳий жиҳатдан ҳам бўлажак стартларга тайёрланишлари талаб этилади. Бу борада Миллий Олимпия қўмитаси қошидаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий маркази мутахассислари томонидан керакли ишлар олиб борилмоқда.
Марказ психологлари режа асосида бир қатор терма жамоаларимизнинг базаларига ташриф буюриб, атлетларимиз билан психологик трейнинг ва семинарлар ўтказишмоқда. Ана шундай учрашувлар таэквондо ва академик эшкак эшиш бўйича терма жамоамиз вакиллари билан ўтказилди.
Таъкидланганидек, йирик мусобақа олдидан руҳий тайёргарлик катта аҳмият касб этади. Спортда ғалаба ва мағлубият ёнма-ён юрар экан, атлетлардаги ўзига бўлган ишончнинг меъёридан ортиши ёки руҳий жароҳатларни келгуси мусобақагача йўқотиш айнан ушбу соҳа вакилларининг зиммасидаги масъулиятли вазифа ҳисобланади.
Семинарларда спортчиларнинг психологик тайёргарлигини ошириш бўйича машғулотлар олиб борилди. Атлетларга улкан ютуқларга эришишда мазкур йўналишдаги тайёргарликнинг актуаллиги тушунтирилиб, бу борадаги қимматли тавсиялар берилди. Шунингдек, спортчиларимиз ҳам мавзу юзасидан ўзларини қизиқтирган саволларига жавоб олишди.

Психологи РНПЦСМ проводят семинары с представителями отечественной сборной
На пути к высоким достижениям на предстоящих стартах для спортсменов необходима не только физическая, но и психологическая подготовка. В этом направлении специалистами Республиканского научно-практического центра спортивной медицины при Национальном Олимпийском комитете проводится необходимая работа.
Специалисты Центра проводят психологический тренинг и семинары со спортсменами, посещая в соответствии с планом базы ряда сборных. Такие встречи были проведены с представителями Национальных команд по таэквондо и академической гребле.
Большое значение на тренировках имеет психологическая подготовка перед крупными состязаниями. В то время как в спорте победа и поражение идут бок о бок, превышение нормы уверенности в себе у атлетов или душевная травма перед предстоящими соревнованиями-это именно та ответственная задача, которая лежит на плечах представителей сферы психологии.
На семинарах проводились занятия по повышению психологической подготовленности спортсменов. Атлетам разъяснена актуальность подготовки в данном направлении для достижения весомых успехов, даны ценные рекомендации в этом направлении. Спортсмены также получили ответы на интересующие их вопросы.