Ўзбек футболининг 110 йиллиги Қорақалпоғистонда ҳам кенг нишонланди
Маълумки, бу йил ўзбек футболига асос солинганига 110 йил тўлади. Шу муносабат билан бугун Қорақалпоғистон Республикасида байрам тантаналари ўтказилмоқда. Дастлаб МОҚ раисининг биринчи ўринбосари Равшан Ирматов бошчилигидаги ЎФА мутасаддилари Нукус шаҳрида кўтаринки руҳда кутиб олинди, шундан сўнг тадбир иштирокчилари қорақалпоғистонлик бир гуруҳ футбол фахрийларининг хонадонига ташриф буюриб, уларнинг ҳолидан хабар олишди.
Куннинг иккинчи ярмида Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси Мурат Камалов, Вазирлар Кенгаши Раиси, Қорақалпоғистон футбол ассоциацияси президенти Қаҳрамон Сариев билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда Мурат Камалов ўлкада футбол ривожи, унинг оммавийлиги йўлида амалга оширилаётган ишлар ва бўлажак режалар билан ўртоқлашди. Самимий руҳда ўтган суҳбат якунида Мурат Камалов ва Қаҳрамон Сариевга «Ўзбекистон футболи ривожига қўшган ҳиссаси учун» кўкрак нишони топширилди. Бундан ташқари, бир қатор фахрийлар эсдалик совғалари билан тақдирланишди.
Маълумот учун, бунгача ўзбек футболининг 110 йиллик тантаналари Жиззах ва Хоразм вилоятларида ҳам ташкил этилиб, маҳаллий мухлислар ҳақиқий футбол байрамидан баҳраманд бўлишганди. Қорақалпоқ заминига уюштирилган сафар давомида ҳам миллионлар ўйинига оид қатор тадбирлар ўтказилиши режалаштирилган.

110-летие узбекского футбола широко отметили и в Каракалпакстане
Как известно, в этом году исполняется 110 лет со дня основания узбекского футбола. В связи с этим сегодня в республике Каракалпакстан организованы праздничные мероприятия. Сначала состоялась торжественная встреча официальных лиц АФУ во главе с Равшаном Ирматовым, после чего участники мероприятия посетили дома ряда ветеранов футбола Каракалпакстана.
Во второй половине дня состоялась встреча с председателем Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Муратом Камаловым, председателем Совета Министров, президентом Ассоциации футбола Каракалпакстана Кахраманом Сариевым.
В ходе встречи Мурат Камалов рассказал о развитии и популяризации футбола среди местного населения, а также поделился планами на перспективу. В завершение беседы Мурат Каллибекович и Кахрамон Рахматулаевич были награждены нагрудным знаком «За вклад в развитие футбола Узбекистана». Кроме того, ряд ветеранов получили памятные подарки.
До этого празднование 110-летия узбекского футбола проводилось в Джизакской и Хорезмской областях, где местные поклонники данного вида спорта наслаждались настоящим футбольным торжеством. В ходе данной поездки, в Каракалпакстане также планируется проведение ряда мероприятий, посвящённых игре миллионов.