Олимпия ўйинлари қайта дунёга келганига 126 йил бўлди
Бугун тарихий сана. 1896 йил 6 апрель куни замонавий Олимпия ўйинлари старт олган. Бундан 126 йил аввал Греция пойтахти Афина шаҳрида биринчи Олимпия ўйинлари бошланган эди.
Айнан мана шу тарихий воқеа сабаб ушбу сана Тараққиёт ва тинчлик йўлида Халқаро спорт куни деб эътироф этилган. Замонавий Олимпия ўйинлари асосчиси барон Пьер де Кубертеннинг спортга берган таърифлари орасида ҳам “О спорт, сен тинчликсан” деган жумласи ҳали ҳамон ўз тасдиғини топиб келмоқда. Ҳақиқатда спорт бутун дунёга тинчлик нафасини берувчи кучдир. Ҳатто Юнонистонда қадимги Олимпия ўйинлари вақтида урушлар тўхтатилгани ҳақидаги маълумотларни ҳам учратганмиз.
2013 йилнинг 23 август куни Бирлашган Миллатлар Ташкилоти (БМТ) Бош Ассамблеясида бир овоздан 6 апрель санасини Тараққиёт ва тинчлик йўлида Халқаро Спорт куни (International Day of Sport for Development and Peace) сифатида нишонлаш тўғрисидаги қарор қабул қилинган.
Ушбу сана гарчи кўпчиликка маълум бўлмаса-да, спорт ҳамжамияти учун катта аҳамиятга эга. Фурсатдан фойдаланиб, Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси юртимизда спортни янада ривожлантириш, уни янги босқичга олиб чиқиш ва Олимпизмнинг пок ва эзгу ғояларини тарғиб қилиш йўлида машаққатли фаолият олиб бораётган соҳанинг барча жонкуярларини бугунги байрам билан табриклаб қолади.

Сегодня-историческая дата для ОИ!
Первые возрождённые Олимпийские игры современности состоялись 6 апреля 1896 года. В этом году исполняется 126 лет со дня этого важнейшего спортивного события.
Возрождённая I летняя Олимпиада состоялась в Греции. В первых играх современности участвовал 331 спортсмен из 11 стран, исключительно мужчины.
Возрождены главные старты четырёхлетия в XIX веке французским общественным деятелем Пьером де Кубертеном. Основной идеей возрождения игр стало всеобщее перемирие на время проведения соревнований. Поэтому девиз "новых" Олимпийских игр звучал так: «Молодёжь мира должна была мериться силами в спортивных состязаниях, а не на полях битв".
Действительно, спорт-это сила, которая веет дыханием мира. В некоторых источниках можно столкнуться с информацией о том, что даже в Греции во время древних Олимпийских игр прекращались войны.
23 августа 2013 года на Генеральной Ассамблее Организации Объединённых Наций (ООН) единогласно было принято решение о праздновании 6 апреля как Международного дня спорта на благо развития и мира (International Day of Sports for Development and Peace).
Пользуясь случаем, Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет с сегодняшним праздником всех работников спортивной сферы, которые ведут кропотливую работу во благо дальнейшего развития спорта в стране, выведению его на новый уровень и пропаганде чистых и благородных идей Олимпизма.