Ўзбекистон ва Италия ўртасида от спорти бўйича ҳамкорлик йўлга қўйилди
Ўзбекистон йилқичилик ва от спорт федерацияси раиси Баҳромжон Газиев ҳамда Италия от спорти федерацияси раҳбари Марко ди Паоло ўзаро ҳамкорлик меморандумини имзоладилар. Ушбу келишувда ҳамкорлик халқаро даражада олиб борилиши кўрсатилган. Онлайн ўтган мазкур тадбирда Ўзбекистоннинг Италиядаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Отабек Акбаров ҳам қатнашди.
Тадбир доирасида Италия томони Баҳромжон Газиев бошчилигидаги делегациямизни жорий йилнинг 25-29 май кунлари Сиена шаҳрида ўтадиган халқаро мусобақа ҳамда 15-25 сентябрь саналарида учкураш ва драйвинг бўйича ўтадиган жаҳон чемпионатига таклиф этди. Ўз навбатида мамлакатимиз томони ҳам апрель ойида Тошкентда ўтадиган конкур бўйича халқаро мусобақада Марко ди Паолони фахрий меҳмон сифатида кўришдан мамнун эканини билдирди.
Ҳамкорлик келишувига кўра, ўзбекистонлик чавандозлар Италиядаги энг яхши базалардан бири “Pratoni Eventing – Ranieri” от спорти клуби ва ушбу давлат ҳудудида ўқув-машғулот йиғинларини ўтказиши, мусобақаларда иштирок этиши мумкин. Шунингдек, томонлар йирик от заводлари фаолиятида ҳам ҳамкорлик қилиш бўйича келувга эришдилар.

Узбекистан и Италия подписали соглашение о сотрудничестве в конном спорте
Председатель Федерации коневодства и конного спорта Узбекистана Бахромжон Газиев и глава Федерации конного спорта Италии Марко ди Паоло подписали меморандум о сотрудничестве. Данный документ гласит о том, что сотрудничество осуществляется на международном уровне. В мероприятии принял участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Узбекистана в Италии Отабек Акбаров.
В рамках мероприятия итальянская сторона пригласила нашу делегацию во главе с Бахромжоном Газиевым принять участие в международных соревнованиях, которые пройдут 25-29 мая текущего года в городе Сиена, а также в чемпионате мира по троеборью и драйвингу, который состоится 15-25 сентября. В свою очередь, отечественная сторона также пригласила Марко ди Паоло в качестве почётного гостя на международный турнир по конкуру, который пройдёт в Ташкенте в текущем месяце.
Согласно соглашению о сотрудничестве, узбекские наездники смогут посещать одну из лучших баз в Италии конноспортивный клуб "Pratoni Eventing – Ranieri" и проводить тренировочные сборы, участвовать в соревнованиях на территории этой страны. Стороны также договорились о сотрудничестве в деятельности крупных конных заводов.