Дзюдочиларимизни Туркияда катта мусобақа кутиб турибди
Бугун тонгда дзюдо бўйича Ўзбекистон терма жамоаси катта таркибда Туркияга йўл олди. Жамоамиз 1-3 апрель кунлари Анталья шаҳрида ташкил этиладиган “Катта дубулға” турнирида иштирок этади.
Мазкур турнир жамоамиз учун халқаро мусобақалар ҳавосини олиш йўлида жуда муҳим. Зеро, шундан сўнг асосий таркиб фаолиятида июнгача танаффус бўлади. Шу боис нафақат биз, балки бошқа кўплаб давлатлар ҳам етакчилари билан Туркияга етиб келмоқда. Жамоамиз таркибида барча вазн тоифасида асосий ўрин учун кучли рақобат кечмоқда. Уларнинг ҳар бири бу йил юртимизда ўтадиган жаҳон чемпионати ва Осиё ўйинларида ватанимиз шарафини ҳимоя қилиш, бунинг учун асосий таркибга кириш истагида.
Мазкур “Катта дубулға” турнирида 70 га яқин мамлакатдан 500 нафардан зиёд спортчи иштирок этиши кутилмоқда. Ўз юртидаги эпидемиологик вазият сабаб иштирок эта олмаётган жамоаларни ҳисобга олмаса, барча “жанговор” таркиб билан рўйхатдан ўтган. Бир неча кун аввал Анталья мусобақасида 15 нафар спортчимиз қатнашиши ҳақида хабар чиқарган эдик. Бироқ мураббийлар штаби таркибга яна икки спортчини жалб қилди ва медаллар учун курашадиган вакилларимиз сафи янада кенгайди. Шу тариқа, жамоамиз таркиби қуйидагича кўриниш олди:
Эркалар:
-60 кг: Дилшодбек Баратов
-60 кг: Кемран Нуриллаев
-66 кг: Сардор Нуриллаев
-73 кг: Муроджон Йўлдошев
-81 кг: Шарофиддин Болтабоев
-81 кг: Мусо Собиров
-100 кг: Музаффарбек Тўрабоев
+100 кг: Ўткир Тўрабоев
+100 кг: Алишер Юсупов
-48 кг: Ҳалимажон Қурбонова
-52 кг: Диёра Келдиёрова
-57 кг: Нилуфар Эрмаганбетова
-57 кг: Шукуржон Аминова
-70 кг: Гулноза Матниязова
-70 кг: Шоҳиста Назарова
-78 кг: Ирисхон Қурбонова
Эртага мусобақа олдидан расмий тадбир ва қуръа ташлаш маросими бўлиб ўтади. Шу тариқа барча иштирокчилар мусобақадаги дастлабки рақибларини билиб олишади. Дзюдочиларимиз рақобтлашадиган полвонлар ҳақида эртага батафсил маълумот берамиз.

Сильный состав сборной Узбекистана по дзюдо отправился в Турцию
Сегодня утром сборная Узбекистана по дзюдо полным составом отправилась в Турцию. Отечественные единоборцы примут участие в турнире серии "Большого шлема", который пройдёт в Анталии с 1 по 3 апреля.
Участие в этих престижных соревнованиях очень важны для дзюдоистов, ведь после данных стартов для основной команды будет перерыв до июня месяца. Поэтому не только наши соотечественники, но и многие другие страны приезжают в Турцию сильным составом. Стоит отметить, что в каждой весовой категории идёт жёсткая борьба за вступление в ряды основного состава. Ведь каждый из них намерен защищать честь Родины на домашнем чемпионате мира и Азиатских играх, которые пройдут в этом году.
В турнире "Большого шлема" ожидается участие более 500 спортсменов из около 70 стран мира. Несколько дней назад мы сообщали о том, что в соревнованиях примут участие 15 наших атлетов. Однако, тренерский штаб расширил состав команды, представители которого будут бороться на Турецкой спортивной арене.
+100 кг: Уткир Турабоев
-78 кг: Ирисхон Курбонова
Завтра перед соревнованиями состоится официальное мероприятие и жеребьёвка, согласно которой все участники турнира узнают своих первых соперников.