Европалик кураш мураббийлари учун халқаро семинар ташкил этилди
Жорий йилнинг 26-27 март кунлари Рим шаҳрида Халқаро кураш институти томонидан европалик кураш мураббийлари ва мутахассислари учун халқаро семинар ўтказилди.
Семинарнинг очилиш маросимида Ўзбекистон Республикасининг Италиядаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Отабек Акбаров, Италия кураш федерацияси президенти Витторио Гиорги, Италия спорт ташкилотлари вакиллари иштирок этишди.
Шундан сўнг IKA техник директори Ризо Носири томонидан ўзбекистонлик маҳоратли мураббийлар билан биргаликда Италия, Греция, Мальта ва бошқа Европа мамлакатларидан ташриф буюрган 40 нафардан зиёд мураббий ва мутахассислар учун курашнинг барча усул ва қоидалари бўйича ҳам назарий, ҳам амалий сабоқлар берилди. Мастер-класс ZOOM платформаси орқали ҳам тўғридан-тўғри намойиш этилди.
Семинарнинг якуний кунида бир қатор муҳим учрашувлар бўлиб ўтди. Хусусан, "Libertas" Спортни оммалаштириш миллий ассоциацияси Бош директори Фабио Каиззо билан кураш спортини Европа давлатларида янада оммалаштириш бўйича келишиб олинди.

Организован международный семинар для европейских тренеров по курашу
В конце прошлой недели в Риме со стороны Международного института кураша был организован зарубежный семинар для европейских тренеров и специалистов по курашу.
В церемонии открытия семинара приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан в Италии Отабек Акбаров, президент Федерации кураша Италии Витторио Гиорги, представители спортивных организаций Италии.
После этого технический директор IKA Ризо Носири совместно с квалифицированными тренерами из Узбекистана провёл теоретические и практические занятия по всем методам и правилам кураша для более 40 тренеров и специалистов из Италии, Греции, Мальты и других европейских стран. Мастер-класс также был продемонстрирован непосредственно через платформу ZOOM.
В заключительный день семинара был проведён ряд важных встреч. В частности, была достигнута договорённость с Генеральным директором Национальной ассоциации популяризации спорта "Libertas" Фабио Каиззо о дальнейшей популяризации кураша в европейских странах.