2030 йилги қишки Олимпиада мезбонлиги учун кураш авжида
2030 йил бўлиб ўтадиган XXVI қишки Олимпия ўйинлари мезбонлиги учун кураш авжида. Боиси, уни қабул қилишга бел боғлаган аксарият шаҳарларда катта тажриба бор.
Улардан бири Япониянинг Саппоро шаҳридир. Шаҳар 1972 йил қишки Олимпиада мезбонлигини қабул қилган. Шаҳар мэри бўлажак Олимпия ўйинлари Япония ва ХОҚ учун кам ҳаражатли бўлишига ишонмоқда. Унинг сўзига кўра, мусобақани қабул қиладиган объектларнинг 92 фоизи қуриб бўлинган. Фақатгина 1972 йил қад кўтарган иншоотларни замонавий реконструкция қилиш талаб этилади.
Шунингдек, 2030 йилги қишки Олимпиада мезбонлигига Саппородан ташқари Солт-Лейк-Сити (АҚШ), Ванкувер (Канада) ҳамда Барселона-Андорра-Пиреней қўшма аризалари келиб тушган. Маълумки, АҚШнинг номзод шаҳри 2002 йил, Ванкувер эса 2010 йил оқ Олимпиадани қабул қилган. Шу боис ушбу шаҳарлардаги мавжуд инфратузилма Саппородагидан қолишмайди.
Маълумот учун, 2030 йилги қишки Олимпиада мезбони келаси йил Ҳиндистонда ўтадиган ХОҚнинг 140-Сессиясида эълон қилиниши кутилмоқда.

Страна-хозяйка зимней Олимпиады-2030 будет известна в следующем году
Борьба за проведение XXVI зимних Олимпийских игр, которые пройдут в 2030 году, находится в самом разгаре. Так как, большинство кандидатов, на организацию престижного турнира, имеет большой опыт проведения самых крупных стартов.
Одним из них является японский Саппоро. Город принимал зимнюю Олимпиаду 1972 года. Мэр города уверен, что предстоящие Олимпийские игры будут менее затратными для Японии и МОК. По его словам, 92% объектов, принимающих соревнования, уже готовы. Требуется только современная реконструкция сооружений, возведённых в 1972 году.
Кроме Саппоро, на проведение зимней Олимпиады-2030 также поступили заявки от Солт-Лейк-Сити (США), Ванкувера (Канада) и Барселоны-Андорра-Пиренеи. Известно, что город-кандидат США принимал Олимпиаду 2002 года, а Ванкувер-Олимпиаду 2010 года. Поэтому существующая инфраструктура в этих городах не отстает от Саппоро.
Для справки, ожидается, что хозяин Зимней Олимпиады 2030 года будет объявлен на 140-й сессии МОК, которая пройдет в Индии в следующем году.