Хорижий компанияларининг тақдимоти, замонавий инфратузилма ёхуд “Тошкент-2025” объектларининг қурилиши муҳокама қилинди
Маълумки, 2025 йил пойтахтимизда қитъамиз спортининг энг муҳим воқелиги – Ёшлар ўртасида IV Осиё ўйинлари бўлиб ўтади. Давлатимиз раҳбари 2020 йил декабрь ойида “Ёшлар форуми” ва Олий Мажлисга йўллаган Мурожаатномаларида пойтахтимизнинг 2025 йил ёшлар ўртасида бўлиб ўтадиган Осиё ўйинларига мезбонлик қилиши ҳақида алоҳида тўхталиб ўтиб, тегишли ташкилотларга мазкур мусобақани юқори савияда ўтказиш ва унга муносиб тайёргарлик кўриш бўйича топшириқ берган эдилар. Бугун ушбу топшириқлар ижросининг ҳолати, мавжуд муаммолар ва уларни бартараф этиш каби масалаларга бағишланган учрашув бўлиб ўтди. Унда Спортни ривожлантириш вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Миллий Паралимпия қўмитаси раиси Мухторхон Ташходжаев, МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов, федерация ва ассоциацияларнинг масъуллари иштирок этишди.
Осиё ўйинлари учун Қибрай туманида 20 га яқин спорт турлари бўйича мусобақаларни ўтказиш имкониятига эга бўлган, янги Олимпия шаҳарчасини барпо этиш режалаштирилмоқда. Бу борада тумандаги “Янги Ўзбекистон” кўчасида жойлашган 100 гектар ер майдонида замонавий Олимпия шаҳарчаси ва спорт объектлари қурилишини лойиҳалаш бўйича Буюк Британиянинг “ARUP” компанияси вакиллари ўз тақдимотларини намойиш қилишди.
Ҳозирги кунда Тошкент шаҳар ҳокимлиги кўмагида “ARUP” компанияси мутахассислари томонидан тақдим этилган лойиҳа устида иш олиб борилмоқда. Режага кўра, қурилиш 2 босқичда амалга оширилади. Биринчи босқичда Универсал сув ҳавзаси, велотрек мажмуаси, бадминтон саройи, жамоавий спорт турларига ихтисослашган комплекс, енгил атлетика стадиони, универсал ёпиқ иншоот, эшкак эшиш канали барпо этилса, иккинчи босқичда ётоқхона, ёпиқ енгил атлетика биноси, яккакураш спорт турлари учун арена, очиқ чим устида хоккей майдони қурилиши режалаштирилмоқда. Умумий ҳисобда “Тошкент-2025” ёшлар Осиё ўйинлари дастурига 30 та спорт тури киритилиши кўзда тутилган.
Йиғилиш давомида жорий йил Хитойнинг Шантоу шаҳрида ўтадиган III ёшлар Осиё ўйинларига мамлакатимиз делегацияси билан бирга тажриба орттириш мақсадида “Тошкент-2025” ташкилий қўмитаси аъзоларини ҳам юбориш, ёш спортчиларни ҳозирдан пухта тайёрлаш мақсадида етакчи мутахассисларни жалб қилиш бўйича таклифлар билдирилди. Шунингдек, тез фурсатда мусобақа Дирекциясининг фаолиятини йўлга қўйиш, лойиҳаларнинг смета-ҳужжатларини тасдиқлаш, спорт объектларининг қурилиш ишларини бошлаш масалалар бўйича ҳам фикрлар алмашилди.

Эксперты обсудили строительство спортивных комплексов "Ташкент-2025"
Как известно, в 2025 году столица примет IV юношеские Азиатские игры. В обращении главы государства, адресованном Олий Мажлису и "Молодёжному форуму", проведенному в декабре 2020 года, особо отмечалось проведение в Ташкенте данных континентальных стартов на должном уровне. Кроме того, соответствующим Организациям дано поручение - достойно подготовиться к ним.
Сегодня состоялось совещание по вопросам исполнения данных поручений, существующих проблем, а также нахождения путей их решения. В мероприятии приняли участие заместитель министра Развития спорта Шахрилло Махмудов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, председатель Национального Паралимпийского комитета Мухторхон Ташходжаев, заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов, ответственные лица Федераций и Ассоциаций.
Для проведения юношеских Азиатских игр в Кибрайском районе планируется построить новую Олимпийскую деревню с возможностью проведения соревнований по 20 видам спорта.
Свой проект по строительству современного Олимпийского городка и спортивных объектов на 100 гектарах земли, расположенной на улице "Новый Узбекистан" Кибрайского района Ташкентской области, представил филиал Лондонской (Великобритания) компании "ARUP".
В настоящее время при поддержке хокимията г.Ташкента ведётся работа над проектом, представленным специалистами компании "ARUP". Согласно их плану, строительство будет проходить в 2 этапа. На первом - сооружение универсального бассейна, спортивных комплексов велотрека, дворца бадминтона, комплекса, специализирующегося на командных видах спорта, легкоатлетического стадиона, универсального крытого сооружения, гребного канала. Второй же этап строительства включает в себя - общежития, крытого легкоатлетического здания, арены для единоборств, открытого поля для хоккея на траве. В общей сложности в программу юношеских Азиатских игр "Ташкент-2025 " планируется включение 30 видов спорта.
В ходе встречи были высказаны предложения о том, чтобы и члены Оргкомитета "Ташкент-2025" отправились с делегацией нашей страны на III Юношеские Азиатские игры, которые пройдут в текущем году в китайском городе Шаньтоу. Одной из основных целей этого является приобретение нового опыта и знаний в сфере Организации предстоящих стартов в столице. Кроме того, одной из важнейших задач является - привлечение ведущих специалистов для более тщательной подготовки молодых спортсменов к важным Юношеским соревнованиям четырёхлетия. Также состоялся обмен мнениями по вопросам организации деятельности Дирекции состязаний в кратчайшие сроки, утверждения сметной документации проектов, начала строительных работ спортивных объектов.