МОҚ ва “Sport” телерадиоканали ўртасидаги ҳамкорлик янги босқичга чиқмоқда
“Sport” телерадиоканали юртимизда оммавий спорт ва Олимпизм ғоялари тарғиботида Миллий Олимпия қўмитасининг асосий ҳамкорларидан бири ҳисобланади. Бугун ушбу ҳамкорлик расмийлаштирилиб, янги режалар муҳокама қилинди.
Қўмитанинг кичик мажлислар залида ўтган тадбирда МОҚ ҳамда “Sport” телерадиоканали ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди. Тадбирда МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов ва Зоҳид Каримов бошчилигидаги “Sport” телерадиоканали ходимлари иштирок этишди. Даставвал ҳамкорликда олиб борилаётган ишлар ва янги режалар муҳокама қилинди.
“Йиллар давомидаги энг яқин ахборот ҳамкорларимиздан бири билан алоқаларимизни расмий кўринишга келтириш биз учун ҳам ёқимли. телерадиоканал мамлакатимизда жисмоний тарбия ва спорт, Олимпизм ғояларини тарғиб қилишда доимо бизга камарбаста бўлиб келган. “Sport” телерадиоканалининг тажрибали мухбирлари ўз ишининг устаси эканини биламиз. Пировард мақсадимиз эса ҳурматли Президентимиз илгари сураётган оммавий спорт ва соғлом турмуш тарзини ёшлар орасида тарғиб қилишдан иборатдир. Имзоланадиган ушбу ҳужжат алоқаларимизни янада мустаҳкамлаш йўлида хизмат қилади деган умиддамиз”, – деди О.Касимов.
Шундан сўнг ҳар икки ташкилот ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди. Унга кўра, томонлар юртимиз аҳолиси орасида Олимпизмнинг пок ва эзгу қадриятлари, атлетларимизнинг йирик комплекс мусобақаларига олиб бораётган тайёргарлиги ва уларда эришаётган муваффақиятларини халқимизга етказиб беришда биргаликда фаолият олиб боради.
Ўз навбатида Зоҳид Каримов ҳам имзоланган меморандум телерадиоканалнинг эфир дастурларида ўзбек спортига оид сифатли кўрсатув ва материалларнинг кўпайиши, аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш ва жисмоний тарбия ва спорт тарғиботида муҳим эканини таъкидлади.
Ўзаро келишувга кўра, МОҚ йирик комплекс мусобақаларга телерадиоканал ижодий ва техник жамоасини аккредетациядан ўтказиш ва бошқа жараёнларда ёрдам беради.
Шунингдек, меморандум болалар спортини ривожлантириш, Олимпия ҳаракати ва Олимпия ўйинлари дастурига киритилган спорт турларини кенг оммалаштиришга қаратилган чора-тадбирларни амалга оширишда хизмат қилади.
Ҳамкорлик қамрови кенг бўлиб, ҳар икки ташкилот ягона мақсад йўлида биргаликда фаолият олиб бориши келишиб олинди.

Сотрудничество НОК и телерадиоканала "Спорт" совершенствуется
Телерадиоканал "Спорт" является одним из основных партнёров Национального Олимпийского комитета в пропаганде идей массового спорта и Олимпизма в нашей стране. Сегодня это сотрудничество официально оформлено, обсуждены новые планы.
На мероприятии, прошедшем в малом зале заседаний Комитета, был подписан меморандум о сотрудничестве НОК с телерадиоканалом "Спорт". В мероприятии приняли участие Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов и сотрудники телерадиоканала "Спорт" во главе с Зохидом Каримовым. Сначала были обсуждены совместные работы и новые планы на перспективу.
"Нам также приятно видеть, как наши отношения с одним из ближайших информационных партнёров, которые сотрудничают с НОК на протяжении долгих лет, оформляются официально. Телерадиоканал всегда оказывал нам большую помощь в пропаганде идей физической культуры и спорта, Олимпизма в стране. Знаем, что опытные корреспонденты телерадиоканала "Спорт" - профессионалы своего дела. Наша общая цель-пропаганда массового спорта и здорового образа жизни среди молодёжи, продвигаемых Президентом. Надеемся и верим, что подписанный документ ещё более укрепит двусторонние взаимоотношения между ведущими спортивными Организациями страны", – сказал О.Касимов.
Затем между НОК и телерадиоканалом "Спорт" был подписан меморандум о сотрудничестве, в котором отмечается, что стороны будут работать над реализацией совместных проектов по освещению благородных ценностей Олимпизма среди населения страны, подготовки отечественных атлетов к крупным комплексным соревнованиям и достигнутых ими успехов.
В свою очередь, Зохид Каримов отметил, что подписанный меморандум важен для увеличения количества качественных передач и материалов об узбекском спорте в эфирных программах телерадиоканала, укрепления здоровья, пропаганды физической культуры и спорта среди населения.
По взаимному согласию НОК оказывает содействие в аккредитации творческого и технического коллектива телерадиоканала и в других процессах во время крупных комплексных соревнований.
Меморандум также служит для реализации мероприятий, направленных на развитие детского спорта, популяризацию Олимпийского движения и спорта, включенного в программу ОИ.
Таким образом, сделан ещё один шаг на пути осуществления масштабных проектов для достижения единой цели.