Светлана Осипова: “Ханчжоу-2022 Осиё ўйинларида нималарга қодир эканлигимизни кўрсатамиз”
Хабарингиз бор, шу кунларда Эрон пойтахтида таэквондо WТ бўйича бир қатор йирик халқаро турнирлар бўлиб ўтмоқда. Ушбу стартларда терма жамоамиз муваффақиятли иштирок этмоқда. Мисол учун, ўтказилган 3 та нуфузли мусобақа якунларига кўра, таниқли спортчимиз, Токио-2020 иштирокчиси Светлана Осипова делегациямиз ғазнасини 3 та медаль билан тўлдирди. Дастлаб 4-5 март кунлари Теҳронда ўтган клублар ўртасидаги Осиё чемпионатида Осипова кучли учликка кирди. Сўнгра 6-9 март кунлари анъанавий «Фажр» очиқ турнирида шоҳсупанинг энг юқори поғонасига кўтарилди. Шунингдек, қаҳрамонимиз “Осиё таэквондо федерацияси президенти кубоги” мусобақаси доирасида ҳам барча рақибларини мағлуб этиб, яна бир бор чемпионлик нашидасини сурди.
Жорий мавсумнинг илк мусобақалариданоқ ўзбек спорти мухлисларини ўз ютуқлари билан хурсанд қилган Светлана Осипова билан боғланиб, унинг таассуротлари ва режалари ҳақидаги суҳбат ташкил қилдик.
– Салом Светлана! Аввало, сизни нуфузли мусобақалардаги юқори натижаларингиз билан табриклаймиз.
- Салом, раҳмат!
– Келинг, аввал ўтган мавсумга назар ташлаймиз. 2021 йилни қандай эслайсиз?
– 2021 йилда қатнашган асосий мусобақаларимдан бири Токио-2020 Олимпиадаси бўлди. Очиғи, ўтган йил мен учун бироз омадсиз бошланди. Чунки йилнинг бошларида оёғимни синди. Мен бундан бехабар, оёғимдаги оғриқни оддий ҳолат деб машғулотларни давом эттирдим. Аслида нима бўлганини март ойида, вазият ёмонлашганида билдим ва бу кейинчалик катта таъсир ўтказди. Аммо шунга қарамай, Олимпия ўйинларига лицензияни қўлга киритишга муваффақ бўлдим. Афсуски, тўрт йилликнинг асосий мусобақасида ўз салоҳиятимни тўла кўрсата олмадим, 100 фоизлик натижа бера олмадим. Спортчининг асосий мақсади ва орзуларидан бири Олимпиада. Менинг орзуим амалга ошди, лекин тўлиқ эмас.
– Қисқа дам олишдан сўнг таэквондо WТ бўйича Ўзбекистон терма жамоаси машғулотларга киришди. Тайёргарлик қисқа вақт ичида бир нечта босқичларга уланиб кетди. Боиси, олдинда жамоа рейтинг очколари ўйналадиган нуфузли турнирларда иштирок этиши кутилганди. Қайси мусобақа сиз учун муҳимроқ бўлганини айта оласизми?
– Ҳа, бу йил биз учун февраль ойининг бошида БААнинг Фужайра шаҳрида ўтган мусобақа билан бошланди. Унда мен олтин медаль билан бирга рейтинг учун қимматли 20 очко қўлга киритдим. Теҳронда ўтказилаётган ушбу мусобақаларда «Турнирнинг энг яхши спортчиси» номига ҳам сазовор бўлдим. Таэквондодаги тизимга кўра, бир йил давомида ўтадиган очиқ чемпионатлар орқали максимум 40 балл тўплашингиз мумкин. Маълум бўлмоқдаки, сўнгги 2 ой ичида максимал очколаримни қўлга киритиб бўлдим ва “Осиё федерацияси президенти кубоги” билан яна 20 балл жамғардим. Йил бошида ўз вазн тоифамдаги рейтингда 26-ўринда эдим. Энди эса сўнгги мусобақаларда қўлга киритган ғалабаларим билан тахминан 11-12-ўринларга кўтариламан.
– Куни кеча нуфузли халқаро мусобақаларда яна бир олтин медални қўлга киритдингиз. Ушбу турнирларни қандай таърифлаган бўлардингиз?
– Бу йил ўтказилган 4 та турнирнинг барчасида мен ўрганган энг муҳим жиҳат бу даянда ўзимни идрок этишимдир. Маълумки, Олимпиададан кейин ҳам, Олимпиада олдидан ҳам карантин туфайли бир қатор халқаро мусобақалар ташкил этилмади. Ўтказган жангларим давомида кураш ва рақобат руҳи, мураббийнинг қўллаб-қувватлашини ҳис қила олдим. Бу омилларнинг барчаси кейинги йирик мусобақамиз ҳисобланмиш Осиё ўйинларига тайёргарлик кўришимизда жуда зарур.
– Олдинги мусобақалар билан солиштирганда, рақибларингизнинг тайёргарлик даражаси сезиларлими ёки аксинча? Ва уларнинг қайси бири сизнинг вазн тоифангизда жиддийроқ рақобат туғдирди?
– Рейтингда бўлмаса ҳам, машғулотларда яхши ишламаса ҳам ҳеч қачон рақибни камситмаслик керак. Сиз кўрган машғулот ва даяндаги мусобақа бутунлай бошқа нарса. Яна психологик тайёргарлик жуда муҳим. Ҳатто энг кучли спортчи, жаҳон ва Олимпиада чемпионларида ҳам шундай бурилиш нуқталари бўлиши мумкинки, уларни енгиб ўтиш керак. Турли даражадаги спортчилар иштирок этадиган бундай халқаро мусобақаларда сиз ўзингизни беллашувлардан олдин жиловлай олишингиз керак.
– Олдинда, албатта, Ханчжоу-2022 Осиё ўйинлари турибди. Унга ҳам тинимсиз тайёргарлик кетмоқда. Бу йилги Осиё ўйинларидан нима кутяпсиз?
– 2018 йил Индонезияда ўтган Осиё ўйинларида ҳам қатнашганман. Ўшанда катталар ўртасидаги мусобақаларда биринчи чиқишим бўлди. Унгача ўсмирлар ва ёшлар тоифасидаги мусобақаларда қатнашганман. Жакартадаги старт эса мен учун фаолиятимда юқори савиядаги илк йирик мусобақа бўлди. Бу жуда ҳаяжонли. Аммо қўрқувни енгиб, якунда бронза медалини қўлга киритдим. Кейин Осиё ўйинлари ярим финалида тўқнаш келган қозоғистонлик рақибам билан Олимпия ўйинларида ҳам рўбарў келдим ва 9:10 ҳисобида имкониятни бой бердим. Бўлажак Осиё ўйинларида ундан реванш олишга ҳаракат қиламан. Ханчжоу-2022 нафақат мен учун, балки бутун жамоамиз учун жуда муҳим. Мақсадимиз нималарга қодир эканимизни кўрсатиш. Биз ҳаммамиз бунинг учун астойдил меҳнат қиламиз. Ва, албатта, ўз натижаларимизни ошириб, шоҳсупанинг энг юқори поғонасидан жой оламиз.
– Келажак учун режалар қандай? Фаолиятингиздаги энг катта орзуингиз ҳақида ҳам улашсангиз.
– Менинг орзуим - кучли рақибларга қарши баҳслашиш ва уларни ютганимдан хурсанд бўлиш. Албатта, бу энг катта мусобақаларда бўлиши керак. Ушбу турнирларда чемпионлик таъмини ҳис этиш, ўзимдаги ҳис-туйғуларни енгиб, фикрларимни назорат қила олишни истайман. Бунинг учун асосий мусобақаларда максимал натижага эришиш, уларга нафақат жисмоний, балки руҳий жиҳатдан ҳам тайёр бўлиш керак.

Светлана Осипова: «Моя цель-улучшить свой показатель на предстоящих крупных стартах»!
Как известно, в эти дни в Иранской столице проходит целый ряд крупных международных турниров по таэквондо WT. Стоит отметить, что отечественная делегация на данных стартах выступает более чем успешно. К примеру, по итогам всех трёх престижных состязаний одна только именитая спортсменка, участница Токио-2020, защищающая честь Узбекистана по данной дисциплине Светлана Осипова пополнила копилку делегации страны 3мя медалями различного достоинства. Сначала в Тегеране с 4-5 марта состоялся клубный чемпионат Азии, на котором Осипова вошла в тройку лидеров, затем с 6-9 числа текущего месяца прошёл традиционный турнир “Fajr open”, где Светлана поднялась на высшую ступень пьедестала почёта. Затем, буквально вчера наша соотечественница в рамках розыгрыша Кубка президента Азиатской федерации таэквондо завоевала медаль высшей пробы.
Нам удалось связаться с героиней Иранских соревнований – Светланой Осиповой, которая с первых состязаний текущего спортивного сезона начала радовать болельщиков узбекского спорта своими достижениями. Обо всём по порядку!
Здравствуйте, Светлана! Во-первых, позвольте поздравить Вас с высокими результатами на столь престижных соревнованиях.
- Здравствуйте, спасибо!
Давайте, для начала вспомним прошлый спортивный сезон! Каким запомнился 2021 год? Имеем ввиду прошедшие соревнования, на которых Вы защищали честь Родины?
- Одни из основных соревнований, на которых я принимала участие в 2021 году – это был Токио-2020. Сам год начался для меня не очень позитивно не так уж и хорошо, так как в конце января начале февраля я сломала ногу, не знала об этом и продолжала свои усердные тренировки. Узнала об этом только в марте месяце, когда уже усугубилось положение и это очень сильно отразилось в дальнейшем. Но, несмотря на это, мне всё же удалось завоевать лицензию на Олимпийские Игры. К сожалению, на главных стартах четырёхлетия мне не удалось проявить свой потенциал, я не смогла выложиться на все 100%. Одна из основных целей и мечты спортсмена является Олимпиада. У меня осуществилась эта мечта, но не в полной мере. Зато появился стимул для дальнейших действий, тренировок, для осмысления своих результатов.
Сразу после короткого отдыха сборная Узбекистана по таэквондо WТ приступила к УТС. Подготовка шла сразу на несколько стартов. Ведь впереди команду ожидало участие в престижных турнирах, на которых разыгрываются рейтинговые очки. Можете пожалуйста, рассказать участие в каких из соревнований было более важно для Вас? И почему?
- Да, этот год стартовал у нас с соревнований в начале февраля «Fujairah open» в ОАЭ, где я заняла первое место и заветные 20 баллов в рейтинговый зачёт. На данных же состязаниях, которые проходят в Тегеране, в международном старте "Fajr open" я удостоилась звания-«Самая лучшая спортсменка турнира». В нашей системе таэкводно за год можно набрать максимум 40 баллов на открытых чемпионатах. И получается за 2 месяца я заработала свой максимум и добавила плюс к этому ещё 20 очков на Кубке президента Азиатской федерации. В самом начале года в Олимпийском рейтинге сильнейших таэквондистов планеты я была 26, сейчас же по итогам подсчитанных результатов за последние состязания, я должна подняться до 11-12 места.
Буквально на днях Вы завоевали очередную золотую медаль престижных международных состязаний. Как опишите эти соревнования?
- Самое главное, что я извлекла из этих соревнований, из всех 4 турниров, начиная с первых стартов текущего года – своё самоощущение на даяне. Известно, что до и после Олимпиады в связи с карантином не было международных стартов, и во время нынешних поединков я чувствовала боевой и соревновательный дух, поддержку тренера. В совокупности все эти факторы очень необходимы и важны в дальнейшей нашей подготовке к Азиатским играм.
По сравнению с предыдущими состязаниями заметен ли уровень подготовленности ваших соперниц, либо наоборот? И кто из них составляет Вам более серьёзную конкуренцию?
- По моему мнению, никогда нельзя недооценивать любую соперницу. Хоть у неё даже рейтинга нет, хоть, кажется, что она бьёт по лапам не точно или ещё что-то. Это совсем не показатель того, что представляет собой атлет. Какая ты на тренировках и какая на соревнованиях – это совсем разное. Так как психологическая подготовка очень важна. Даже у самого сильного спортсмена, который является чемпионом мира, Олимпийских игр, бывают такие переломные моменты, которые нужно перебороть. И на подобных международных соревнованиях, на которых выступают разные атлеты, можно закаляться перед важными стартами.
Впереди, безусловно, Ханчжоу-2022, на которые Вы также готовитесь не покладая рук. Что ожидаете от Азиатских игр в этом году?
- Я участвовала в 2018 году в Джакарте. Тогда было моё первое выступление на соревнованиях среди взрослых. До этого я состязалась среди юниоров, была в молодёжной сборной. И Индонезийские старты были для меня первыми в моей спортивной карьере крупными стартами такого высокого уровня. Было очень волнительно. Но я преодолев свой страх, завоевала бронзовую медаль. И тогда я также в полуфинале выступала с представительницей Казахстана, с которой я встретилась и на Олимпиаде в Токио. На ОИ я уступила казахстанской сопернице 9:10. И на предстоящих Азиатских играх, постараюсь взять реванш. Соревнования Ханчжоу-2022 очень важны не только для меня, но и для всей команды. Наша цель – показать на что мы способны. Все упорно и усердно идём к ней! И конечно же хочется улучшить свой показатель и подняться на пьедестал почёта.
Планы на перспективу? И самая заветная мечта в Вашей спортивной карьере?
- Моя заветная мечта – выступить против сильной соперницы и быть довольна тем, что я её выиграла! Конечно же, это должно быть на самых крупных стартах. Ощутить вкус победы, понимание того, что ты переборола себя и смогла совладать своими эмоциями, мыслями и в совокупности извлечь из этого максимальную пользу на главных стартах, быть готовой к ним не только физически, но и морально!