Олимпия шаҳарчаси лойиҳаси кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 7 март куни Тошкент шаҳрида режалаштирилган қурилиш ва кўкаламзорлаштириш ишлари тақдимоти билан танишди.
Маълумки, 2025 йилда Тошкент шаҳрида Ёшлар ўртасидаги Осиё ўйинлари ўтказилади. Унга қитъамиздан кўплаб спортчи ва мураббийлар, делегациялар, журналистлар келади. Бу нуфузли мусобақани юқори савияда ўтказиш мақсадида пойтахтимизнинг Яшнобод туманида Олимпия шаҳарчаси қурилиши режалаштирилган. Унинг лойиҳаси Англиянинг “Arup” муҳандислик компанияси томонидан ишлаб чиқилган.
Лойиҳага кўра, шаҳарча марказида олимпия стадиони, унинг икки ёнида ёпиқ спорт мажмуалари, сув спорти саройи, машғулот майдончалари, эшкак эшиш ҳавзаси барпо этилади.  Барча шароитлар Осиё Олимпия кенгаши ва халқаро спорт федерациялари талабларига мувофиқ бўлади. Маъмурий бино, ётоқхона, музей ва хўжалик объектлари ҳам қурилади.
Мусобақалардан ташқари вақтда шаҳарча ўқув-машғулот базаси бўлиб хизмат қилади. Бу ерда Олий спорт маҳорати институти, спорт федерациялари ва соҳадаги бошқа муассасалар фаолият олиб боради.
Яна бир муҳим жиҳат: шаҳарча жойлашадиган Янги Ўзбекистон кўчаси бўйлаб дарахтлар экилиб, сайилгоҳ ташкил этилади. У ер аҳоли учун очиқ бўлиб, сайр қилиш, спорт билан шуғулланиш мумкин бўлади.
Давлатимиз раҳбари лойиҳанинг қиймати, спортчи ва томошабинлар учун яратиладиган қулайликларни синчиклаб сўради. Мутасаддиларга ишлар ҳажми ва зарур маблағ миқдорини йилма-йил ҳисоб-китоб қилиб, аниқ режа шакллантириш, қурилиш бўйича тендер эълон қилиш юзасидан кўрсатмалар берди.
“Яшил макон” умуммиллий лойиҳасини амалга ошириш бўйича йиғилишда Президентимиз йўл четларида гуллайдиган ва барги рангли дарахтлар экиш мақсадга мувофиқлигини айтган эди. Тақдимотда шу борадаги режалар кўриб чиқилди.
Бунинг учун Тошкент шаҳрининг Кичик ҳалқа йўли, Мустақиллик, Навоий, Ислом Каримов, Афросиёб, Шаҳрисабз, Ойбек, Бобур каби 21 та кўчаси танлаб олинган. Уларда каштан, сирен, шумтол, лола дарахти, чинор, жўка каби манзарали кўчатлар экиш режалаштирилган. Шунингдек, дарахтларнинг танаси тўғри ва илдизи мустаҳкам бўлиши учун репикаж усулида етиштириш мўлжалланган.
Давлатимиз раҳбари манзарали кўчатлар билан бирга маҳаллаларда анжир, анор, хурмо каби мевали дарахтлар экиш, ишкомли кўчалар ташкил қилиш муҳимлигини таъкидлади.

Представлен проект Олимпийского городка
Президент Шавкат Мирзиёев 7 марта ознакомился с презентацией предстоящей работы по строительству и озеленению в городе Ташкенте.
Как известно, в 2025 году Ташкент примет молодежные Азиатские игры. На соревнования прибудет множество спортсменов и тренеров, болельщиков и журналистов со всего континента. Для проведения этого престижного спортивного мероприятия на высоком уровне в Яшнабадском районе столицы планируется построить Олимпийский городок. Проект объекта разработан британской инжиниринговой компанией Arup.
Согласно проекту, в центре городка будет построен Олимпийский стадион, вокруг него - крытые спортивные комплексы, дворец водных видов спорта, тренировочные площадки, гребной канал. Все условия будут соответствовать требованиям Олимпийского совета Азии и международных спортивных федераций. Также будут возведены административное здание, общежитие, музей и хозяйственные объекты.
Помимо приема соревнований городок будет служить учебно-тренировочной базой. Здесь начнут деятельность Институт высшего спортивного мастерства, спортивные федерации и другие учреждения в области спорта.
Еще одно направление работы – создание зеленой прогулочной зоны вдоль улицы Новый Узбекистан, ведущей к Олимпийскому городку. Она будет располагать условиями для отдыха и занятия спортом.
Глава государства поинтересовался в деталях стоимостью проекта, условиями, которые будут созданы для посетителей. Ответственным лицам поручено рассчитать объем работ и финансовых ресурсов по годам, составить четкий план, объявить тендер на строительство.
На прошедшем ранее совещании по реализации общенационального проекта «Яшил замин» Президент указал на целесообразность посадки цветковые и лиственные деревья по обочинам дорог. На сегодняшней презентации рассмотрены соответствующие планы.
Для этого отобрана 21 улица Ташкента, включая Малую кольцевую дорогу, Мустакиллик, Навои, Ислама Каримова, Афросиаб, Шахрисабз, Ойбека, Бабура. Планируется посадка саженцев декоративных деревьев, таких как каштан, сирень, ясень, тюльпановое дерево, клен, липа. Деревья будут выращиваться методом репикажа для обеспечения прочности корней и прямого роста стволов.
Глава государства подчеркнул важность посадки наряду с декоративными и плодовых деревьев, таких как инжир, гранат и хурма, а также создания на улицах навесов из вьющихся растений.