Спортни ривожлантириш вазири федерация ва ассоциацияларимиз мутасаддилари билан очиқ мулоқот қилди
Маълумки, бир неча кун муқаддам Ўзбекистон Республикаси Президентининг тегишли қарори билан Спортни ривожлантириш вазирлиги ташкил этилиб, унинг таркибий қисми шакллантирилди. Бугун Спортни ривожлантириш вазири Адҳам Икрамов МОҚ раҳбарияти вакиллари, спорт федерация ва ассоциациялари масъуллари билан учрашиб, олдинда турган режаларни муҳокама қилди. Тадбирни МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов олиб борди ва спорт соҳасига бегона бўлмаган Адҳам Илҳамовични барчага яна бир бор таништирди. Шундан сўнг Спортни ривожлантириш вазири йиғилиш кун тартибидан ўрин олган масалалар бўйича нутқ қилди.
“Ҳурматли Президентимиз спортимизни янада ривожлантириш ва уни янги босқичга олиб чиқиш йўлида бизга ишонч билдирдилар. Биз Сизлар билан ушбу ишончни оқлашга, бир жамоа бўлиб фаолият олиб боришга бел боғладик. Давлатимиз раҳбари менга берган топшириқларида оммавий спортни ривожлантириш, кучли селекцияни йўлга қўйиш, олий спорт ютуқлари нуфузини ошириш каби муҳим йўналишлар бўйича кўрсатма бердилар. Шубҳасиз, бундай ишларни бажаришда аҳил жамоа бўлишимиз лозим”, – деди Адҳам Икрамов.
Вазир ўз нутқи давомида соҳадаги муаммолар, янги режалар хусусида ҳам тўхталиб ўтди:
“Бир неча кун давомида Қорақалпоғистон Республикаси, Фарғона водийсида бўлиб, вазият билан яқиндан танишдим. БЎСМ ва ИБЎСМлар фаолиятида, у ерда ишлаётган мутахассисларнинг малакасини ошириш тизимида, уларни аттестациядан ўтказишда ўз ечимини кутаётган етарлича масалалар бор. Тренерларимизнинг мотивациясини ошириш, спорт мактабларини инвентарлар билан тўлиқ таъминлаш, оммавий спортни кучайтириш учун кўпроқ мусобақалар ўтказиш масалалари билан ишлайдиган фонд ташкил қилиш режаси бор. Бу масалани Молия вазирлигимизнинг раҳбарияти билан муҳокама қилиб, ижобий ечим топдик”.
Бу йил ўтадиган мусобақалар орасида Хитойда ўтадиган Осиё ўйинлари ҳам алоҳида аҳамиятга эга. Адҳам Икрамов йилнинг асосий стартига тайёргарлик кўриш бўйича федерациялар билан алоҳида ишланишини маълум қилди.
“График асосида федерацияларимиз билан батафсил барча масалаларни кўриб чиқамиз. Биз федерацияларимизга “нима берасан?” деган савол беришдан аввал “нима керак?” деб мурожаат қилишимиз лозим. Уларнинг барча муаммоларини ўрганиб, уларга ечим топганимиздан сўнггина натижа талаб қилишимиз мумкин. Мен федерацияларимиздан бу талаблардан бошқа ҳеч нарса сўрамайман. Ханчжоуда ўтадиган Осиё ўйинларига кўп вақт қолмади. Агар унда кўнгилдагидек иштирок эта олмасак, давлатимизнинг, халқимизнинг бизга бўлган ишончини йўқотамиз. МОҚ раҳбариятидаги мутасаддилар менежерлик йўналишида катта тажрибага эга. Ишонаманки, ўзаро ҳамжиҳатликда олдимизга қўйилган вазифаларни уддалай оламиз”, – деди Спортни ривожлантириш вазири.
Шунингдек, Ўзбекистон спорт фахрийлари кенгаши раиси Баҳодир Махситов ҳам сўз олиб, фахрийлар номидан Адҳам Илҳамовичнинг янги лавозимидаги ишига омад тилади. Йиғилиш давомида Адҳам Икрамов ҳар бир федерация вакиллари билан танишиб чиқди. Шу билан бирга ЎзДЖТСУ, Олий спорт маҳорат мактаблари, Малака ошириш институти билан ишлаш, терма жамоаларнинг моддий-техник базаси ва оммавий спортни янада кучайтириш масалаларига ҳам атрофлича тўхталиб ўтилди.
Якунда янги ҳафтадан бошлаб, ҳар бир федерациялардаги ҳолатни ич-ичидан ўрганиш ишларини бошлашга келишиб олинди.

Министр развития спорта провёл открытый диалог с должностными лицами Федераций и Ассоциаций
Как известно, несколько дней назад соответствующим постановлением Президента Республики Узбекистан было создано Министерство развития спорта, сформирован его состав. Сегодня министр Развития спорта Адхам Икрамов встретился с представителями руководства НОК, ответственными лицами спортивных Федераций и Ассоциаций, обсудил предстоящие планы. Мероприятие провёл Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, который ещё раз познакомил всех с Адхамом Ильхамовичем, являющийся хорошо знакомой личностью в спортивной сфере. После этого министр Развития спорта выступил с речью по вопросам повестки дня.
"Уважаемый Президент выразил нам доверие в дальнейшем развитии узбекского спорта и выводе его на новый уровень. Мы полны решимости оправдать это доверие, работать вместе как единая команда. В своих поручениях глава нашего государства дал указания по таким важным направлениям, как развитие массового спорта, налаживание сильной селекции, повышение высоких спортивных достижений. Безусловно, при проведении такой ответственной работы должна быть сплоченная команда", – отметил Адхам Икрамов.
В ходе своего выступления министр также коснулся проблем в данной сфере, а также новых планов:
"Побывав несколько дней в Республике Каракалпакстан, Ферганской долине, я поближе ознакомился с ситуацией. В деятельности ДЮСШ и СДЮСШ, в системе повышения квалификации работающих там специалистов, в проведении их аттестации имеется достаточно вопросов, ожидающих своего решения. У нас имеется план по созданию Фонда, который будет работать с вопросами повышения мотивации тренеров, полного обеспечения спортивных школ инвентарём, проведения большего количества соревнований для повышения уровня массового спорта. Обсудив этот вопрос с руководством Министерства финансов, мы нашли положительное решение”.
Среди состязаний текущего года особое значение имеют Азиатские игры, которые пройдут в Китае. Адхам Икрамов сообщил, что будет отдельно работать с Федерациями по подготовке к главному старту года.
"Мы подробно рассмотрим все вопросы с Федерациями на основе графика. Прежде чем требовать от Федераций результатов, мы должны обратить особое внимание тому, в чём они нуждаются. Только после того, как мы изучим все их проблемы и найдём их решение, мы можем требовать результата. Я не прошу от Федераций ничего, кроме этих требований. До Азиатских игр в Ханчжоу осталось совсем немного времени. Если мы не сможем на них достойно выступить, мы потеряем доверие нашего государства, нашего народа к нам. Должностные лица НОК имеют большой опыт в спортивном менеджменте. Уверен, что во взаимной солидарности мы справимся с поставленными задачами", – сказал министр Развития спорта.
Председатель Совета ветеранов спорта Узбекистана Баходир Махситов также от имени ветеранов пожелал Адхаму Ильхамовичу успехов в работе на новой должности. В ходе встречи Адхам Икрамов ознакомился с представителями каждой Федерации. Наряду с этим были подробно затронуты вопросы работы с УзГосУФК, школами Высшего спортивного мастерства, институтами повышения квалификации, дальнейшего усиления материально-технической базы сборных команд и массового спорта.
В конце было решено с новой недели начать работу по изучению внутренней ситуации в каждой из Федераций.