Ёш қиличбозларимиз Осиё чемпионатини 15 та медаль билан якунлашди!
Тошкентда қиличбозлик бўйича ўсмирлар ва ёшлар ўртасидаги Осиё чемпионати ўз якунига етди. 8 кун давом этган мусобақани ёшлар ўртасидаги жамоавий дастурлар якунлаб берди.
Аҳамиятлиси, ўсмирларимиз мусобақа доирасида 12 та медаль жамғаришга эришган бўлсалар, ёшларимиз бу кўрсаткични учтага яхшилашга эришишди. Бугунги баҳсларда қайд этилган натижаларга тўхталадиган бўлсак, барча жамоаларни мағлуб этган шпагачи қизларимиз олтин, финалда бироз омад етишмаган рапирачи йигитларимиз кумуш медалга сазовор бўлишди.
Қиличбозлик бўйича ёшлар ўртасидаги ОЧ.
Қизлар, Шпага:
2. Ҳиндистон
3. Қозоғистон
Қизлар, рапира
1. Гонконг
2. Қозоғистон
3. БАА
Йигитлар, рапира:
2. Ўзбекистон
3. Ҳиндистон
Якунда 5 та олтин, 3 та кумуш ва 7 та бронза медалларини жамғарган ёшларимиз умумжамоа ҳисобида қитъа биринчилигини иккинчи ўринда якунлашди. Бу борада биринчи ўрин гонконглик қиличбозларга насиб этди. Ҳамюртларимиз қўлга киритган олтин медаллар сони тенг, фақат кумуш медаллар сони бўйича кичик устунлик шарқий Осиё жамоасини пешқадамга айлантирди.
Медаллар жамғариш бўйича кучли учлик:
1. Гонконг – 5-4-4
2. Ўзбекистон – 5-3-7
3. Қозоғистон – 1-3-2
Қайд этиш жоиз, ўсмирлар ва ёшлар жамоаларимиз бу билан Осиё чемпионатларида ўз тарихидаги энг яхши натижаларини қайд этдилар. Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси бундай ажойиб кўрсаткич билан Ўзбекистон қиличбозлик федерацияси, спортчи ва мураббийларимизни самимий муборакбод этади.

Молодёжная сборная Узбекистана завершила ЧА с 15 медалями!
В Ташкенте завершился чемпионат Азии по фехтованию среди юниоров и молодёжи. Соревнования, продолжавшиеся 8 дней, подарили всем участникам и гостям престижных стартов массу незабываемых впечатлений. В заключительный день были определены победители в нескольких видах программ в командных состязаниях среди молодёжи.
Отрадно отметить, что в рамках соревнований наши кадеты завоевали 12 медалей, молодёжная команда Узбекистана улучшила этот показатель, и записала в свой актив 15 наград различного достоинства. Что касается результатов, зафиксированных в сегодняшних встречах, то отечественные шпажистки в командных состязаниях, одолевшие на своём соревновательном пути серьёзных оппонентов, завоевали золотые медали, а наши рапиристы удостоились серебряных наград.
ЧА по фехтованию среди молодёжи.
3. ОАЭ
Юноши, рапира:
Отечественная молодёжная сборная, завоевавшая в итоге 5 золотых, 3 серебряных и 7 бронзовых медалей, завершила континентальное первенство на втором месте в общекомандном зачёте, пропустив вперёд представителей Гонконга. Что касается количества золотых наград, то с лидирующей делегацией в турнирной таблице, одинаковое. Но небольшое преимущество серебряных медалей Гонконга, позволило его фехтовальщикам расположиться в общекомандном зачёте на первом месте.
1. Гонконг – 5-4-4
2. Узбекистан – 5-3-7
3. Казахстан – 1-3-2
Стоит отметить, что юниорская и молодёжная команды показали лучшие результаты в своей истории на чемпионатах Азии. Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Федерацию фехтования Узбекистана, спортсменов и тренеров с достойным выступлением на престижном турнире.