“Странжа” қаҳрамонлари Ватанга қайтишди
Болгариянинг София шаҳрида "кичик жаҳон чемпионати" сифатида эътироф этиладиган "Странжа" халқаро турнири бўлиб ўтди. Ушбу мусобақада умумжамоа ҳисобида биринчи ўринни эгаллаган боксчиларимиз бугун тунда Ўзбекистонга қайтиб келишди. Улар Ислом Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропортида тантанали кутиб олинди. Маросимда Спортни ривожлантириш вазирлиги, Миллий Олимпия қўмитаси, Ўзбекистон бокс федерацияси мутасаддилари, кенг спорт жамоатчилиги ва ОАВ ходимлари иштирок этишди. Тадбирда МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов боксчиларимизни қўлга киритилган муваффақият билан қутлаб, уларга келгусида ҳам мана шундай чиройли ғалабаларни тилаб қолди.
Мусобақада Ўзбекистон терма жамоаси 6 та олтин, 1 та бронза медалини қўлга киритиб, умумжамоа ҳисобида биринчи ўринни қўлга киритди. Қайд этиш лозимки, Россия, Қозоғистон ва Украина каби терма жамоалар иккита таркиб билан иштирок этган мусобақада бундай натижани қайд этиш, бокс ҳамжамияти орасида шов-шувга сабаб бўлди.
Эслатиб ўтамиз, терма жамоамиз сафида қуйидаги боксчиларимиз совриндор бўлишди:
-51 кг: Ҳасанбой Дўсматов
-57 кг: Абдумалик Халаков
-63,5 кг: Мужибилло Турсунов
-80 кг: Одилжон Аслонов
+92 кг: Лазизбек Муллажонов
-52 кг: Турсуной Раҳимова
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Ўзбекистон бокс федерацияси, спортчи ва мураббийларимизни ушбу мусобақада қўлга киритган ажойиб натижа билан табриклаб, боксчиларимизга кейинги мусобақаларда ҳам улкан ғалабалар тилайди.

Герои "Странджа" вернулись на Родину
В Болгарии состоялся международный турнир "Странджа", который является своего рода "малым чемпионатом мира". Сегодня ночью боксёры, показавшие высокий уровень мастерства и занявшие первое место в общекомандном зачёте, вернулись в Узбекистан. Их встретили в Ташкентском международном аэропорту имени Ислама Каримова. В церемонии приняли участие представители Министерства развития спорта, Национального Олимпийского комитета, Федерации бокса Узбекистана, а также спортивная общественность и сотрудники СМИ. На мероприятии Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов поздравил мастеров кожаной перчатки с достигнутым успехом и пожелал им успехов и в предстоящих турнирах.
Сборная Узбекистана на данных престижных стартах завоевала 6 золотых и 1 бронзовую медали, тем самым обеспечила себе первое место в общекомандном зачёте. Стоит отметить, что такой результат на соревнованиях, в которых участвовали довольно серьёзные файтеры мира - представители России, Казахстана и Украины и, тем более, двумя составами, произвела сенсацию в боксёрском сообществе.
Напомним, что в составе отечественной делегации стали призёрами следующие боксёры:
-63,5 кг: Мужибилло Турсунов
-52 кг: Турсуной Рахимова
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Федерацию бокса, мастеров кожаной перчатки, их близких и родных с достигнутыми результатами, желает дальнейших взлётов на мировой спортивной арене.