Кун тарихи: Олимпиадада илк маротаба мадҳиямиз янграганига 28 йил бўлди!
1994 йил 24 февраль куни Норвегиянинг Лиллехаммер шаҳрида ўтган XVII қишки Олимпия ўйинларида мустақил Ўзбекистон Республикаси ўз тарихида илк бор Олимпия ўйинларининг олтин медалига сазовор бўлган.
Роппа-роса 28 йил муқаддам бутун Республикамиз бўйлаб мазкур ғалабамиз катта шодиёна билан нишонланган эди. Афсонавий фристайлчимиз Лина Черязованинг ушбу олтин медали биз учун қишки Олимпия ўйинларида ягоналигича қолмоқда.
Маълумот учун, биргина ушбу натижа Лиллехаммер Олимпиадасида делегациямизнинг Франция, Финляндия, Хитой, Буюк Британия, Нидерландия каби қишки спорт турларида етакчи ҳисобланмиш давлатлардан умумжамоа ҳисобида юқори ўринда туришимизни таъминлаган эди.

День в истории: прошло ровно 28 лет с тех пор, как Государственный гимн Республики Узбекистан впервые прозвучал на Олимпиаде!
24 февраля 1994 года на XVII зимних Олимпийских играх в норвежском Лиллехаммере представительница независимой Республики Узбекистан впервые в своей истории завоевала золотую медаль Олимпийских игр.
Ровно 28 лет назад по всей Республике с большой радостью отмечали эту победу. Эта золотая медаль нашей легендарной фристайлистки Лины Черязовой остаётся для нас единственной на зимних Олимпийских играх.
Благодаря этой награде высшей пробы на Олимпиаде в Лиллехаммере Узбекстан опередил в общекомандном зачёте такие страны, как Франция, Финляндия, Китай, Великобритания, Нидерланды, являющиеся лидерами в зимних видах спорта.