Ўзбекистон гимнастика федерациясига янги раҳбар сайланди
Бугун Ўзбекистон гимнастика федерациясининг ҳисобот-сайлов конференцияси бўлиб ўтди. Унда федерацияга янги раҳбар сайланиши кун тартибидан ўрин олган асосий масала бўлди. Ушбу тадбирда МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Ўзбекистон гимнастика федерацияси мутасаддилари, тренерлар ва спорт жамоатчилиги вакиллари иштирок этишди.
Конференцияда “Ўзавтосаноат” АЖ компанияси бошқарув раҳбари Шавкат Бўронович Умрзоқов номзоди Ўзбекистон гимнастика федерацияси раислигига илгари сурилди ва конференция делегатлари томонидан бир овоздан маъқулланди. Таъкидлаш жоиз, Шавкат Бўронович бошқарувидаги “Ўзавтосаноат” АЖ ушбу федерация учун бегона эмас. "Ўзавтосаноат" узоқ йиллардан бери федерациянинг бош ҳомийси сифатида ушбу спорт турини мамлакатимизда ривожлантиришда улкан ҳисса қўшиб келмоқда. Сўз ўрнида Ш.Умрзоқов ўзбек гимнастикаси ривожини янги босқичга олиб чиқиш йўлида бор кучини ишга солишини таъкидлади.
“Аввало, менга билдирилган ишонч учун Ўзбекистон гимнастика федерацияси оиласига миннатдорчилик билдирмоқчиман. Бу мен учун ҳақиқатда катта масъулият. Ўзбекистон гимнастика федерацияси халқаро майдонда катта шуҳрат қозонган. Бунга спортчиларимизнинг жаҳон миқёсдаги йирик турнирларда эришган муваффақиятлари, Халқаро гимнастика федерацияси ва Осиё гимнастика иттифоқи томонидан ўтказиладиган семинар ва конференцияларда мунтазам иштирок этишлари мисол бўла олади. Бугунги кунда федерациямиз дунёдаги 162 миллий федерациялар орасида энг яхши 10 тасидан биридир. Бироқ олдимизда ўз ечимини кутаётган қатор муаммолар ҳам турибди. Терма жамоаларга, малакали кадрларга етарлича эътибор берилмагани, молиялаштиришнинг тўлиқ эмаслиги боис бир қатор истиқболли спортчи ва мутахассислар севимли иш жойларини тарк этишди. Ушбу лавозимга номзодимни илгари суришдан аввал ўзбек гимнастикаси тарихини ўрганиб чиқдим. Айтишим мумкинки, ХХ аср давомида қайд этилган улкан ютуқлар мени ҳайратга солди. Ўзбек гимнастикаси эски анъаналарини қайта тиклаши, уни жаҳоннинг етакчи мактабларидан бирига олиб чиқиши керак, деб ўйлайман. Бу каби эзгу мақсадларимизни тезроқ амалга ошириш учун бор куч-ғайратимни ишга солишга ваъда бераман”, – деди федерациянинг янги раиси.
Шунингдек, конференция давомида федерациянинг бир қатор лавозимларига вакиллар тасдиқлаб олинди. Унга кўра, Руслан Булатович Мустаев федерация раисининг биринчи ўринбосари, Гўзал Баҳодировна Филиппова федерация бош котиби, Галина Вячеславовна Исроилбекова директор сифатида фаолиятини давом эттиради. Қолаверса, йўналишлари бўйича мураббийлар штаби ҳам тасдиқлаб олинди.
Тадбир давомида федерация фаолияти билан боғлиқ бир қатор долзарб масалалар муҳокама қилинди. Федерация бош ҳисобчисининг молиялаштириш ва сарф-харажатлар тўғрисидаги ҳисоботи тингланди. Шунингдек, федерация аъзолари ва мураббийлар кўтарилган масалалар бўйича ўз фикр ва таклифлари билан ўртоқлашдилар.

22 Февраля 2022 6364
Сегодня в Федерации гимнастики Узбекистана состоялась отчётно-выборная конференция, в которой избран новый руководитель. В мероприятии приняли участие Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, официальные лица Федерации гимнастики Узбекистана, тренеры и представители спортивной общественности.
На конференции была выдвинута кандидатура руководителя правления АО "Узавтосаноат" Шавката Умрзакова на пост председателя Федерации гимнастики Узбекистана и единогласно одобрена делегатами конференции. Надо отметить, что под руководством Шавката Бурановича, АО "Узавтосаноат", на протяжении многих лет являясь главным спонсором Федерации, оказывает весомую поддержку развитию данной грациозной дисциплины.
"В первую очередь, позвольте поблагодарить Вас за оказанное высокое доверие войти в семью Федерации Гимнастики Узбекистана став её руководителем. Для меня это действительно большая ответственность. Федерация Гимнастики Узбекистана достигла немалого авторитета на международной арене. Этому способствовали успехи наших спортсменов на крупнейших турнирах мирового уровня, также, члены ФГУ принимают активное участие в международных семинарах и конференциях, проводимых Международной Федерацией Гимнастики и Азиатским Гимнастическим Союзом. Сегодня представители Федерации гимнастики Узбекистана-дружный коллектив, который совместно достигает довольно хороших результатов на самых престижных турнирах международного масштаба. На сегодняшний день перед нами стоит целый ряд нерешённых проблем. К большому сожалению, недостаточное внимание к проблемам, которые испытывала в последнее время Федерация и в целом, гимнастика, практически полное отсутствие финансирования вынудило ряд перспективных, высокопрофессиональных спортсменов и тренеров оставить любимое дело. Некоторые из них, получив выгодные предложения, уехали работать за рубеж. Впредь мы не должны этого допустить!", -отметил новоиспечённый председатель Федерации.
Также, были утверждены и ряд других должностных лиц Федерации. Так, свои обязанности на посту первого вице-президента ФГУ продолжит Руслан Мустаев. Генеральный секретарь ФГУ -Гёзал Филиппова, директор - Галина Израильбекова, также утверждены и старшие тренеры по видам гимнастики.
На повестке дня обсуждались вопросы, актуалтные на сегодняшний день перед Федераций. Заслушан отчёт главного бухгалтера касаемо финансирования и расходов Организации.