Енгил атлетикачиларимиз кўрсаткичлари даврлар оралиғида текшириб борилади
Куни кеча Ўзбекистон енгил атлетика федерацияси бошқарувида бўлган ўзгариш ушбу спорт турида янги марраларни забт этиш учун ташланган қадам бўлди. Бугун МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов федерация базасига ташриф буюриб, спортчиларимизнинг машғулотини кузатди.
Айни пайтда асосий таркиб спортчилари енгил атлетика базасида янги мавсум учун тайёргарлик босқичини олиб бормоқда. Ташриф давомида МОҚ раҳбари ҳам спортчи, ҳам мураббийлар билан алоҳида суҳбатлашди. Унда федерация раиси ўринбосари Андрей Абдувалиев ва бош мураббий Гўзал Ҳуббиева ҳам иштирок этди.
“Бизни ортимиздан Президентимиз ва ҳукуматимиз қўллаб-қувватлаб турибди. Олимпия ва Паралимпиячиларимиз қандай мотивация қилинаётганини кўриб турибсиз. Жаҳонда рақобат шиддатли руҳда ўсяпти. Шу боис замонавий методика асосида машғулотлар олиб бориш керак. Атлетларимизнинг саломатлигини мунтазам назорат қилиш, ундаги ўзгаришларни кўздан кечириш шифокорлар учун алоҳида вазифа”, – деди МОҚ раҳбари.
Суҳбат давомида Рустам Шоабдураҳмонов спортчиларнинг йўналишга қараб маълум даврда назорат тестларини ўтказиш, спортчиларни мусобақаларга тайёрлашда янгича методика билан ёндашиш, Республика спорт тиббиёти илмий-амалий маркази билан мунтазам алоқада бўлиб, атлетларнинг саломатлигини кузатиш бўйича кўрсатмалар берди.

11 Февраля 2022 3023
Произошедшая накануне смена руководства Федерации лёгкой атлетики Узбекистана стала важным шагом к достижению новых высот в этом виде спорта. Сегодня председатель НОК Рустам Шаабдурахманов посетил базу Федерации и наблюдал за тренировками спортсменов.
В настоящее время атлеты основного состава проходят подготовительный этап к новому сезону на легкоатлетической базе. В ходе визита глава НОК отдельно пообщался как со спортсменами, так и их тренерами. Также в беседе участие приняли заместитель председателя Федерации Андрей Абдувалиев и главный тренер Гузаль Хуббиева.
“Нас на постоянной основе поддерживают Президент и Правительство. Вы видите, как мотивируются наши Олимпийцы и Паралимпийцы. Конкуренция в мире растёт со скоростью света. Поэтому необходимо проводить занятия по современной методике. Регулярный контроль за здоровьем наших атлетов, отслеживание изменений в нём – особая задача для врачей”, - сказал глава НОК.
В ходе беседы Рустам Шаабдурахманов дал указания по проведению контрольных испытаний спортсменов в определённый период в зависимости от направления, применению новых методик при подготовке атлетов к соревнованиям, регулярному взаимодействию спортсменов с Республиканским научно-практическим центром спортивной медицины, мониторингу здоровья .