Фарғонада Олий спорт маҳорати институти ташкил этилади
Президентимиз илгари сураётган мамлакатимизда соғлом турмуш тарзи тарғиботини кучайтириш, бу борада малакали кадрларни тайёрлаш йўлида муҳим қадамлар қўйилмоқда. Фарғона вилояти мисолида ана шундай аҳамиятли дастурларни алоҳида айтиб ўтиш ўринли.
Вилоят Туризм ва спорт бош бошқармасининг маълум қилишича, 2022/2023 ўқув йилидан бошлаб вилоятда Олий спорт маҳорати институти ташкил этилади. Унда Олимпия ва Паралимпия захиралари коллежларини битирган, Олимпия спорт турлари бўйича Миллий терма жамоа аъзолари ўқишлари мумкин. Улар натижаларига қараб селекция бўйича давлат гранти асосида қабул қилинади. Саралаш 2022 йилнинг 1 августидан бошланади.

11 Февраля 2022 5698
В стране, благодаря огромному вниманию Президента, предпринимаются важные шаги по усилению пропаганды здорового образа жизни, подготовке квалифицированных кадров в этом направлении. Уместно выделить такие значимые программы на примере Ферганской области.
В региональном Главном управлении Туризма и спорта сообщили, что с 2022/2023 учебного года в области будет создан институт Высшего спортивного мастерства. В нём могут обучаться выпускники колледжей Олимпийского и Паралимпийского резерва, члены сборных команд по Олимпийским видам спорта. Они будут приниматься отборочно на основании государственного гранта в зависимости от их результатов. Отбор начнётся 1 августа 2022 года.