Дзюдочиларимиз ўз юртимиздаги ЖЧга кучли режа асосида тайёрланишмоқда
Жорий йил дзюдочиларимиз олдида ҳам улкан мусобақалар бор. Жамоамизни Осиё ўйинлари, Гран-При ва “Катта дубулға” турнирларидан ташқари октябрь ойида Тошкентда ўтадиган жаҳон чемпионати кутмоқда. Шубҳасиз, уларга муносиб тайёргарлик кўриш федерация ва мураббийлар штаби олдидаги асосий вазифа. Бугун МОҚ раҳбари Рустам Шоабдураҳмонов Ўзбекистон дзюдо федерациясига ташрифи давомида ушбу масалалар қатори Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига тайёргарлик бўйича суҳбат ўтказди. Унда МОҚ раисининг ўринбосари, мамлакат дзюдо федерацияси раиси Азизжон Камилов, Илиас Илиадис бошчилигидаги мураббийлар штаби ва спортчиларимиз, шифокорлар иштирок этишди.
Суҳбатда МОҚ раҳбари терма жамоамизни якунига етган Париж "Катта дубулға" турнирида қўлга киритилган 3 та бронза медали билан қутлади ва олдинда турган муҳим стартга пухта тайёргарлик кўриш бўйича ўз фикрларини билдирди.
“Тайёргарлик жараёнида машғулотлар, озиқ-овқат, тиббий таъминот яхши бўлиши мумкин. Лекин мусобақада уларни мужассамлаштира олмасак, натижа бўлмас экан. Олимпиадада Япония терма жамоасининг иштирокини кўрдик. Улардаги тизимни ўзимизда ҳам амалга татбиқ қилишимиз керак. Бунинг учун давлатимиз томонидан барча шароитлар яратиб берилмоқда, Президентимиз қўллаб-қувватламоқда. Қолган ҳаммаси ўзимизга боғлиқ факторлар. Бу йил бўлиб ўтадиган жаҳон чемпионатини юртимизга олиб келиш катта иш. Бу Сизларга ўзингизни кўрсатиш учун, яқинларимиз кўз олдида юксак натижаларга эришиш учун ажойиб имконият”, – деди Рустам Шоабдураҳмонов.
Ўз навбатида, Ўзбекистон дзюдо федерацияси томонидан стратегик ривожланиш бўйича катта ишлар олиб борилаётганини алоҳида таъкидлаш жоиз. Куни кеча якунига етган Париж “Катта дубулға” турнирига Азизжон Камилов ҳам ташриф буюриб, сафар давомида Франция дзюдо федерацияси билан ҳамкорлик меморандумини имзолади. Боиси, айнан ушбу жамоа Токио-2020 Олимпиадасида 2 та олтин, 3 тадан кумуш ва бронза медалларини қўлга киритиб, японлардан кейин умумжамоа ҳисобида иккинчи ўринни қўлга киритган.
Йиғилиш давомида мураббийлар 2-3 та жамоани шакллантириб, улар Халқаро дзюдо федерацияси тақвим режасидан ўрин олган мусобақаларга олиб борилиши, шу орқали жорий йилнинг ўзида оптимал таркиб деярли саралаб олинишини маълум қилишди. МОҚ раҳбари бунга қўшимча сифатида спорт методикаси ва тиббиёти бўйича жаҳон тажрибасини ўрганиб бориш бўйича кўрсатма берди.

10 Февраля 2022 4594
В этом году наших дзюдоистов ожидают крупные соревнования. Помимо Азиатских игр, Гран-при и турниров серии "Большого шлема" нашу команду ждёт чемпионат мира, который пройдет в Ташкенте в октябре месяце. Безусловно, достойная подготовка к ним-главная задача, стоящая перед Федерацией и тренерским штабом. Сегодня глава НОК Рустам Шаабдурахманов в ходе визита в Федерацию дзюдо Узбекистана провёл беседу, в том числе, о подготовке к Азиатским играм Ханчжоу-2022 и Олимпийским играм Париж-2024. В нём приняли участие заместитель председателя НОК, председатель Федерации дзюдо страны Азизжон Камилов, тренерский штаб во главе с Илиасом Илиадисом, спортсмены и врачи.
В ходе беседы глава НОК поздравил нашу сборную с 3 бронзовыми медалями, завоёванными на парижском турнире "Большого шлема", и высказал своё мнение о тщательной подготовке к предстоящему важному старту года.
"Обучение, питание, медицинское обслуживание могут быть хорошими в процессе подготовки, но если мы не сможем объеденить их во время соревнований, то результата не будет. Мы видели выступление сборной Японии на Олимпиаде. Мы должны внедрить их систему и в нашу работу во время УТС. Для этого со стороны государства создаются все необходимые условия, Президент поддерживает нас. Всё остальное зависит от нас самих. Большое достижение-стать страной-хозяйкой чемпионата мира, который пройдёт в этом году. Это прекрасная возможность показать себя, добиться высоких результатов на глазах наших близких", – отметил Рустам Шаабдурахманов.
В свою очередь, Федерация дзюдо Узбекистана проводит большую работу по стратегическому развитию. Азизжон Камилов также посетил завершившийся накануне парижский турнир "Большого шлема", в ходе которого подписал меморандум о сотрудничестве с Федерацией дзюдо Франции. Так как именно эта сборная завоевала 2 золотые, по 3 серебряные и бронзовые медали на Олимпиаде Токио-2020, заняв второе место в общекомандном зачёте после японцев.
В ходе встречи тренеры сообщили, что сформируют 2-3 команды, которые будут допущены к соревнованиям, включенным в календарный план Международной федерации дзюдо, и уже в текущем году будут отобраны оптимальные составы. В дополнение к этому глава НОК дал указание изучить мировой опыт спортивной методики и медицины.