Ҳар бир спортчимизнинг саломатлиги назоратда бўлади
Бугун МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов Қўмита қошидаги Республика спорт тиббиёти илмий маркази раҳбарияти билан қатор масалалар бўйича учрашув ўтказди. Унда Абдушукур Садиков бошчилигидаги Марказ шифокорлари ва МОҚ мутасаддилари қатнашишди.
Йиғилишда биринчи масала Париж-2024 Олимпиадаси йўлланмалари сари саралаб олинган 409 нафар спортчининг саломатлигини назорат қилишни йўлга қўйиш бўлди. Бунинг учун Марказ шифокорлари федерациялар кесимида тақсимланишига келишиб олинди. Бу орқали ҳар бир атлетимизнинг саломатлиги мунтазам равишда назоратда бўлиши кўзланган.
Шунингдек, суҳбат давомида Марказ шифокорларининг малакасини янада ошириш мавзусига ҳам алоҳида тўхталиб ўтилди. Бунинг учун қатор хорижлик тажрибали мутахассисларни жалб этиш орқали шифокорларимиз учун турли маҳорат сабоқлари ташкил этиш таклифи илгари сурилди.
Ўз навбатида, МОҚ раҳбари спортчиларимизнинг келажакдаги ғалабаларида шифокорларимизнинг ўрни катта эканини алоҳида таъкидлади ва терма жамоаларимизнинг тиббий-биологик таъминотини яхшилаш, уларни тизимли равишда тор доирадаги шифокорлар назоратидан ўтказиб бориш ишларини жадаллаштириш бўйича қўшимча кўрсатмалар берди.

Здоровье каждого спортсмена будет под контролем
Сегодня председатель НОК Рустам Шаабдурахманов провёл встречу с руководством Республиканского научно-практического центра спортивной медицины при Комитете по ряду вопросов. В ней приняли участие врачи Центра под руководством Абдушукура Садыкова и представители НОК.
Первой задачей на совещании стало установление контроля за здоровьем 409 спортсменов, отобранных для участия в лицензионных стартах к Олимпиаде в Париже 2024 года. Для этого было решено, что врачи Центра будут распределены по федерациям. Благодаря этому здоровье каждого атлета будет регулярно контролироваться.
Также в ходе беседы была затронута тема дальнейшего повышения квалификации врачей Центра. Для этого было предложено организовать различные мастер-классы для этих специалистов с привлечением опытных зарубежных экспертов.
В свою очередь, глава НОК особо отметил большую роль врачей в будущих победах отечественных спортсменов и дал дополнительные указания по улучшению медико-биологического обеспечения сборных команд, учащению их систематического прохождения медицинского осмотра под наблюдением узкопрофильных врачей.