Украиналик олим курашчиларимизда психофизиологик тажрибалар ўтказди
Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси спорт курашлари бўйича ихтисослаштирилган Олимпия захиралари мактабида Украина давлат жисмоний тарбия ва спорт университети профессори, биология фанлари доктори Коробейников Георгий Валеревич юнон-рум кураши бўйича Ўзбекистон терма жамоаси аъзоларида психофизиологик тажрибалар ўтказди.
Мазкур жараён Ўзбекистон Давлат жисмоний тарбия ва спорт университети ҳамда Жисмоний тарбия ва спорт илмий тадқиқотлар институти билан ҳамкорликда ташкил этилди. Тажрибада юнон-рум кураши бўйича терма жамоа мураббийлари, шифокорлар, ЎзДЖТСУнинг профессор-ўқитувчилари, Жисмоний тарбия ва спорт илмий тадқиқотлар институтининг докторантлари иштирок этишди.
Тажриба ўтказиш жараёнида докторантлар мультипсихолог (спортчиларни психологик ҳолатини баҳолашни аниқлашда ёрдам берадиган компьютер дастури орқали ишлайдиган мослама) ва фазаграф (кўчма электро кардиограмма) аппаратларида чуқурлаштирилган текширувлар олиб боришди ҳамда олинган натижаларни таҳлил қилиш бўйича керакли кўникмаларни олдилар.

Украинский учёный провёл психофизиологические эксперименты на наших борцах
В специализированной школе Олимпийского резерва по спортивной борьбе Национальной гвардии Республики Узбекистан профессор Украинского государственного университета физической культуры и спорта, доктор биологических наук Коробейников Георгий Валерьевич провёл психофизиологические эксперименты с членами сборной команды Узбекистана по греко-римской борьбе.
Данный процесс организован совместно с Узбекским государственным университетом физической культуры и спорта и Научно-исследовательским институтом физической культуры и спорта. В эксперименте приняли участие тренеры команды по греко-римской борьбе, врачи, профессорско-преподавательский состав УзГосУФК, докторанты Научно-исследовательского института физической культуры и спорта.
В ходе проведения эксперимента последние из них провели углублённые обследования на аппаратах мультипсихолог (устройство, работающее через компьютерную программу, помогающую определить оценку психологического состояния спортсменов) и фазаграф (переносная электро-кардиограмма), а также получили необходимые навыки по анализу полученных результатов.