Замонавий бешкурашчиларимиз йирик мусобақаларга алоҳида режа асосида тайёрланишмоқда
Ўзбекистон МОҚ раҳбари Рустам Шоабдураҳмонов Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига тайёргарлик кўраётган федерацияларимизнинг режаси билан танишишда давом этади. Унинг навбатдаги манзили Ўзбекистон замонавий бешкураш федерацияси бўлди.
Учрашувда Баҳромжон Газиев бошчилигидаги федерация мутасаддилари, спортчи ва мураббийлар, МОҚ қошидаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий маркази директори Абдушукур Садиков иштирок этишди. Даставвал МОҚ раиси ёш спортчиларимиз билан танишиб, уларнинг мақсадлари ҳақида суҳбатлашди.
“Биз бир жамоамиз. Туризм ва спорт вазирлиги, Қўмитамиз, Олий спорт маҳорати мактаби Сизларнинг ёрдамчингизмиз. Олдингизга катта мақсад қўйинг ва уни амалга ошириш орқали давлатимиз ва ўзингизни дунёга танитинг. Президентимиз Сиз ёшлар учун барча шароитларни яратиб бермоқдалар. Ҳар куни ўз олдингизга қўйган мақсад сари кичик қадамлар ташлаб боринг”, – деди Рустам Шоабдураҳмонов.
Федерация мутасаддилари икки йирик мусобақаларга тайёрланишда Александр Савкин ҳамда Алисэ Фахрутдинова жуфтлиги, шунингдек, ёшларимиз учун алоҳида режа ишлаб чиқилгани ҳақида батафсил маълумот беришди. Шунингдек, МОҚ раиси томонидан вилоятларда иқтидорли ёшларни селекция қилиш, ўқув-машғулот йиғинларини узликсиз олиб бориш, ёшларнинг маънавиятини юксалтириш учун уларга турли маданий тадбирлар ташкил қилиш бўйича кўрсатмалар берилди. Суҳбатда мураббийлар билан ёш спортчилар учун ишлаб чиқилган режалар, уларни тиббий кўрикдан ўтказиш, тиббий-биологик таъминоти масаласи юзасидан ҳам ҳам фикр-мулоҳазалар билдирилди.

Сильная молодёжь-сильная страна! Глава НОК делает всё возможное, чтобы Узбекистан и дальше был одной из спортивных держав мира
Глава НОК Узбекистана Рустам Шаабдурахманов продолжает знакомиться с планами наших Федераций и Ассоциаций, готовящихся к важным стартам четырёхлетия Ханчжоу-2022 и Париж-2024. Следующим объектом, который оказался в центре внимания, стала Федерация современного пятиборья Узбекистана.
На встрече приняли участие представители Федерации во главе с Бахромжоном Газиевым, директор Республиканского научно-практического центра спортивной медицины при НОК Абдушукур Садиков тренеры и спортсмены. Сначала председатель НОК ознакомился с нашими молодыми спортсменами и рассказал о целях, поставленных перед ними.
“Мы единая команда, которая должна сплотиться и действовать сообща и вместе. Министерство Туризма и спорта, наш Комитет, школа Высшего спортивного мастерства-ваши помощники. Поставьте перед собой большую цель и на пути её реализации помните, что за вами стоит Родина-Узбекистан, наш народ и представьте их миру, как великая спортивная держава. Президент создаёт все условия для вас - молодёжи. Каждый день делайте небольшие шаги к поставленной цели”, – сказал Рустам Шаабдурахманов.
Официальные лица Федерации подробно проинформировали о паре Александра Савкина и Алисы Фахрутдиновой, которая ведёт подготовку к двум крупным соревнованиям, а также о том, что для нашей молодёжи разработан отдельный план. Также председателем НОК даны указания и рекомендации по проведению в регионах селекции талантливых представителей подрастающего поколения, постоянного проведения учебно-тренировочных сборов, организации различных культурных мероприятий для повышения духовности юношей и девушек. В ходе беседы с тренерами были также высказаны мнения по разработанным планам и нормативам для молодых спортсменов, их медицинского обследования, медико-биологического обеспечения.