Олий ва ўрта махсус таълим вазири Ўзбекистон волейбол федерациясига раис этиб сайланди
Миллий Олимпия қўмитасида Ўзбекистон волейбол федерациясининг навбатдан ташқари Конференцияси бўлиб ўтди. Унда МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов, Туризм ва спорт вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, федерациянинг ҳудудий бўлимларидан делегатлар ҳамда оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этишди.
Конференцияни федерация бош котиби Ҳусан Насруллаев олиб борди. Кун тартибидан асосан битта масала, Ўзбекистон волейбол федерациясига янги раис сайлаш ўрин олган бўлиб, ушбу лавозимга Олий ва ўрта махсус таълим вазири Абдуқодир Ҳамидович Тошқулов номзоди тавсия қилинди.
Бу бежиз эмас, негаки ҳозирда волейбол бўйича эркаклар ва аёллар ўртасидаги Ўзбекистон чемпионатида 10 дан ортиқ олий таълим муассасаларининг жамоалари иштирок этишмоқда. Қолаверса, «Ўзтелеком», АГМК каби етакчи жамоалар таркибида фаолият олиб бораётган волейболчиларнинг ҳам кўпчилигини талабалар ташкил қилишади.
Муҳим жиҳатлардан яна бири, юртимизда айни вақтда 159 та олий таълим муассасаси мавжуд бўлса, уларнинг аксари волейбол спорт турини ривожлантириш учун етарли инфратузилмага эга. Ва энг муҳим фактор, Абдуқодир Тошқулов волейболнинг ашаддий мухлиси саналади. Конференция иштирокчилари бир овоздан А.Тошқулов номзодини федерация раислигига маъқуллашди ва сайлашди.
Йиғилишда сўзга чиққан Р.Шоабдураҳмонов, Ш.Маҳмудов, Ўзбекистон спорт фахрийлари кенгаши раиси Б.Махситов ва бошқалар жорий йилда мамлакатимиз волейболчиларини бир қатор нуфузли мусобақалар кутиб турганлигини таъкидлаб, ушбу мусобақаларга ҳозирдан жиддий тайёргарлик бошлаш кераклиги, бунинг учун федерацияга барча шароитлар яратиб берилаётганлигини айтиб ўтишди ҳамда бу йўлда федерациянинг янги раисига омад тилашди.
Ўз навбатида Ўзбекистон волейбол федерацияси раиси Абдуқодир Тошқулов билдирилган юксак ишонч учун барчага миннатдорлик билдириб, мамлакатимизда волейболни энг севимли спорт турларидан бирига айлантириш учун астойдил ҳаракат қилишини билдирди.

Министр Высшего и среднего специального образования избран председателем Федерации волейбола Узбекистана
В Национальном Олимпийском комитете состоялась внеочередная конференция Федерации волейбола Узбекистана. В нём приняли участие председатель НОК Рустам Шаабдурахманов, заместитель министра Туризма и спорта Шахрилло Махмудов, делегаты от региональных отделений Федерации и сотрудники СМИ.
Конференцию провёл Генеральный секретарь Федерации Хусан Насруллаев. На повестке дня рассматривался один основной вопрос - избрание нового председателя Федерации волейбола Узбекистана. И на эту должность была предложена кандидатура министра Высшего и среднего специального образования Тошкулова Абдукодира Хамидовича.
И это неспроста, ведь основную часть команд составляют именно студенты различных вузов страны. В настоящее время в чемпионате Узбекистана по волейболу среди мужчин и женщин принимают участие команды более 10 Высших учебных заведений. Кроме того, студенты составляют большинство волейболистов, ведущие свою деятельность в ведущих дружинах "Узтелеком", АГМК.
Ещё одним важным аспектом является то, что в настоящее время в стране насчитывается 159 вузов, большинство из которых имеют достаточную инфраструктуру для развития данного игрового спорта. И самым важным фактором является то, что Абдукодир Тошкулов является большим поклонником волейбола. Участники конференции единогласно одобрили кандидатуру А.Тошкулова на должность председателя Федерации волейбола Узбекистана.
Выступая на собрании, Р.Шаабдурахмонов, Ш.Махмудов,председатель Совета ветеранов спорта Узбекистана Б.Махситов и другие отметили, что в текущем году волейболистов нашей страны ожидает участие в ряде престижных соревнований. Они подчеркнули, что необходимо начать серьёзную подготовку к этим важным турнирам и, что для Федерации создаются все условия. Выступившие лица пожелали новому председателю Федерации удачи на этом пути.
В свою очередь, новоиспечённый председатель Федерации волейбола Узбекистана Абдукодир Тошкулов поблагодарил всех за оказанное доверие и отметил, что будет прилагать все усилия для того, чтобы данная Олимпийская дисциплина стала одним из самых любимых видов спорта в нашей стране.