Пекин-2022 қишки Олимпия ўйинларига расман старт берилди
Пекиндаги "Қуш уяси" номли Миллий стадионда XXIV қишки Олимпия ўйинларининг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди. Ҳозиргина тадбир якунланиб, мусобақа машъаласи ёқилди ва Ўйинларга расман старт берилди.
Бу йилги Ўйинларда дунёнинг 91 мамлакатидан 2871 атлет иштирок этмоқда. Маросим доирасида ўтган тантанали маршда Ўзбекистон Республикаси давлат байроғини XXIV қишки Олимпия ўйинларида юртимиз шарафини ҳимоя қиладиган спортчимиз Комилжон Тўхтаев кўтариб чиқди.
Маросим давомида ХОҚ президенти Томас Бах сўз олиб, бутун дунёдан ташриф буюрган мусобақа иштирокчиларига омад тилади.
Тантанали очилиш маросимида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ҳам иштирок этди.
Шундан сўнг маросимнинг бадиий қисми ва Олимпия машъаласини ёқиш жараёни бўлиб ўтди. Ундан сўнг стадион узра ташкил қилинган мушакбозлик тадбирнинг мантиқий якуни бўлди. Эътиборлиси, бу билан Пекин ҳам қишки, ҳам ёзги Олимпия ўйинларини қабул қилган дунёдаги дастлабки шаҳарга айланди.
Шу тариқа, узоқ кутилган тадбир юқори нотада ўз якунига етди. Эртадан атлетлар медаллар учун курашни бошлашади.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ушбу Ўйинларда иштирок этадиган ҳамюртимиз Комилжон Тўхтаевга омад ва зафарлар тилаб қолади!

Дан официальный старт зимним Олимпийским играм 2022 года в Пекине!
Торжественная церемония открытия XXIV зимних Олимпийских игр состоялась в Национальном стадионе "Птичье гнездо" в Пекине. Мероприятие только что закончилось, Олимпийский огонь зажжён, и Игры официально стартовали.
В этом году в Играх принимает участие 2871 спортсмен из 91 страны. Во время торжественного шествия также был поднят Государственный флаг Республики Узбекистан. Знаменосцем нашей делегации был Комилжон Тухтаев, который будет защищать честь нашей страны на XXIV зимних Олимпийских играх.
В ходе церемонии выступил президент МОК Томас Бах, пожелавшие удачи участникам соревнований со всего мира.
В торжественной церемонии открытия принял участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиеев.
Далее последовала художественная часть торжественной церемонии и процесс зажжения Олимпийского огня. Следует отметить, что процесс зажжения факела был одной из самых удивительных частей масштабного спортивного праздника. Грандиозный салют над стадионом стал логичным завершением мероприятия. Примечательно, что Пекин стал первым городом в мире, принявшим как зимние, так и летние Олимпийские игры.
Таким образом, долгожданное событие завершилось на высокой ноте. Утром спортсмены продолжат борьбу за медали.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана желает удачи и победы нашему соотечественнику Комилджону Тухтаеву, который примет участие в этих Играх!