МОҚ раиси велоспортчиларимизнинг янги режалари билан яқиндан танишди
2022 йил велоспортчиларимиз учун катта ижобий ўзгаришлар билан бошланди. Жорий йилдан эътиборан ушбу спорт турида 3 та профессионал жамоамиз халқаро майдонда иштирок этади. Шунингдек, уларни олдинда Осиё чемпионати ва ўйинлари, жаҳон чемпионати каби йирик турнирлар кутиб турибди. Бугун Рустам Шоабдураҳмонов бошчилигидаги МОҚ мутасаддилари велоспортчиларимизнинг яқин режалари билан танишишди.
ZOOM платформасида ўтган учрашувда Қўмита раиси ўринбосари Шерзод Ташматов, МОҚ раиси маслаҳатчиси Алишер Каримов, Ўзбекистон велосипед спорти федерацияси бош котиби Козим Ўринбойхўжаев иштирок этди.
Козим Ўринбойхўжаев ҳукуматимизнинг қўллаб-қувватлаши билан ташкил этилган клубларнинг тез фурсатда ижобий натижа берганини алоҳида таъкидлаб, ушбу тизимни янада такомиллаштириш бўйича ўз фикрларини билдирди. Қайд этиш жоиз, куни кеча БААнинг Шаржа шаҳрида якунланган турнирда “Tashkent city professional cycling team” жамоаси вакили Алексей Фомовский ёшлар тоифасида ғолибликни қўлга киритган эди. Ўз навбатида, МОҚ раҳбари ушбу лойиҳа ҳақида ижобий фикрларини билдирди.
Маълумки, Токио-2020 Олимпия ўйинларида мазкур спортда 2 нафар вакилимиз лицензия қўлга киритган. Мақсад профессионал клублар фаолиятини такомиллаштириш орқали Париж-2024 Олимпиадасига ҳам шоссе, ҳам трек йўналишларида янада кўпроқ йўлланмаларга эга бўлиш. Бу йўлда Рустам Шоабдураҳмонов темир интизом билан тизимли ишлаш зарурлигини таъкидлади.

Председатель НОК ознакомился с новыми планами наших велоспортсменов
2022 год начался с больших положительных изменений для наших велоспортсменов. Начиная с текущего года в этом виде спорта на международной арене выступают 3 профессиональные команды. Представителей данной дисциплины ожидает участие в крупных турнирах, таких как континентальное первенство, Азиатские игры и чемпионат мира. Сегодня официальные лица НОК во главе с Рустамом Шаабдурахмоновым ознакомились с ближайшими планами спортсменов.
В онлайн встрече, прошедшей на платформе ZOOM, приняли участие заместитель председателя Комитета Шерзод Ташматов, советник председателя НОК Алишер Каримов, Генеральный секретарь Федерации велосипедного спорта Узбекистана Козим Уринбойхуджаев.
Генсек Федерации особо подчеркнул, что клубы, созданные при поддержке Правительства, в кратчайшие сроки дали положительный результат, и высказал своё мнение по дальнейшему совершенствованию этой системы. Стоит отметить, что накануне на турнире, завершившемся в городе Шарджа в ОАЭ, победу в категории самого молодого спортсмена одержал представитель команды “Tashkent city professional cycling team” Алексей Фомовский. В свою очередь, глава НОК выразил своё положительное мнение по этому проекту.
Как известно, на Олимпийских играх в Токио-2020 лицензии в этом виде спорта завоевали 2 представителя сборной Узбекистана. Основная цель - получить ещё больше путёвок на Олимпийские игры в Париже в 2024 году как на шоссейной гонке, так и на треке, улучшив деятельность профессиональных клубов. Рустам Шаабдурахманов особо подчеркнул, что на этом пути нужно обратить особое внимание на системную и налаженную работу с железной дисциплиной.