“UzASBO” тизимида шаффофлик билан ишланмоқда
Маълумки, Париж-2024 Олимпия ўйинларига тайёргарлик доирасида терма жамоаларимизни молиялаштириш бўйича янгича тизим – “UzASBO” дастуридан фойдаланилмоқда. Молия вазирлиги билан ҳамкорликда йўлга қўйилган ушбу лойиҳа сарфланаётган харажатларнинг шаффофлигини таъминлаш йўлида муҳим аҳамият касб этмоқда.
МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов бошчилигида ушбу тизимда олиб борилаётган ишлар бўйича ZOOM платформасида онлайн йиғилиш ўтказилди. Унда Туризм ва спорт вазирлиги, Миллий Олимпия қўмитаси, Молия вазирлиги, спорт федерациялари ва ассоциациялари, Республика Олий спорт маҳорати мактаблари раҳбарияти иштирок этди. Унда қатор масалалар кўриб чиқилди. Жумладан, Ханчжоу шаҳрида ўтадиган Осиё ўйинлари ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига кўрилаётган тайёргарлик, қолаверса, “UzASBO” тизимида олиб борилаётган ишларнинг шаффофлигини таъминлаш масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
Йиғилишда “UzASBO” тизими билан ишлашдаги бир қатор статистикалар алоҳида эътироф этилди. Таъкидланишича, 2022 йил 31 январ ҳолатига кўра Миллий Олимпия қўмитаси томонидан терма жамоаларга халқаро ва маҳаллий ўқув-машғулот йиғинларини ташкил этиш учун жами 31 та буйруқ имзоланган ва Ғазначиликнинг “UzASBO” тизими орқали спорт федерацияларга 7,3 млрд.сўм йўналтирилган.
Суҳбат давомида Молия вазирлиги вакиллари тизим билан ишлашдаги қулайлик бўйича қўшимча фикрлар билдиришди. Қолаверса, федерацияларнинг масъуллари билан кўтарилган мавзулар бўйича атрофлича фикрлар алмашилди. Якунда МОҚ раҳбари ушбу дастур билан ишлашни янада кучайтириш, қатъий тизим ва темир интизомга амал қилиш, керакли ҳужжатларни вақтида тайёрлаш бўйича кўрсатма берди.

При помощи программы "UzASBO" обеспечивается прозрачность работы
Как известно, в рамках подготовки к Олимпийским играм Париж-2024 используется новая система финансирования Национальных команд – программа "UzASBO". Этот проект, запущенный совместно с Министерством финансов, играет важную роль в обеспечении прозрачности проводимых расходов.
Под председательством главы НОК Рустама Шаабдурахмонова состоялось онлайн-совещание на платформе ZOOM по работе, проводимой в этой системе. В нём приняли участие руководство Министерства Туризма и спорта, Национального Олимпийского комитета, Министерства финансов, спортивных Федераций и Ассоциаций, Республиканских школ высшего спортивного мастерства. На заседании был рассмотрен ряд вопросов. В частности, были подробно обсуждены цели и задачи подготовки к предстоящим Азиатским играм в Ханчжоу и Олимпийским играм Париж-2024, а также обеспечение прозрачности работы, проводимой в системе “UzASBO”.
На совещании была особо отмечена статистика по работе с данной программой. Отмечается, что по состоянию на 31 января 2022 года Национальным Олимпийским комитетом подписан 31 приказ об организации международных и местных учебно-тренировочных сборов для Национальных сборных команд, а через систему Казначейства “UzASBO” спортивным Федерациям было перечислено сумма в размере 7,3 млрд. сумов.
В ходе беседы представители Минфина высказали дополнительные мнения по поводу удобства работы с системой. Кроме того, состоялся всесторонний обмен выводами по поднятым темам с ответственными лицами Федераций. В заключение глава НОК дал указание усилить работу с этой программой, соблюдать строгую систему и железную дисциплину, своевременно готовить необходимые документы.