Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси вакиллари Пекин шаҳрига етиб боришди
Яна 3 кундан сўнг, аниқроғи 4 февраль куни Хитойнинг Пекин шаҳрида XXIV қишки Олимпия ўйинлари старт олади. Унда бутун дунёдан ташриф буюрадиган 91 мамлакат вакиллари орасида Ўзбекистон делегация ҳам иштирок этади. Бугун Ўзбекистон делегациясидан ўрин Миллий Олимпия қўмитаси вакиллари - Халқаро алоқалар департаменти бош мутахассиси, Ташкилий қўмита билан алоқаларга масъул Нозим Атакулов ҳамда Қўмитанинг ОАВ ва жамоатчилик билан алоқалар департаменти бош мутахассиси, матбуот хизматига масъул Нурали Йўлдошевлар Пекин шаҳрига етиб боришди. Ишчи гуруҳи дастлабки текширувлардан муваффақиятли ўтишди. Асосийси вакилларимиз соғ-саломат.
Бу йилги қишки Олимпиадада тоғ чанғиси спортида Комилжон Тўхтаев юртимиз шарафини ҳимоя қилишидан хабарингиз бор. Спортчимиз 13 февраль куни гигант слалом, 16 февралда эса слалом дастурида ўз чиқишини намойиш этади. Табиийки, очилиш маросимида ҳам у байроқдоримиз бўлиб, “Қуш уяси” стадионига делегациямизни бошлаб чиқади.
Ҳозирги кунда Комилжон Тўхтаев Италияда бўлажак Олимпия ўйинларига тайёргарлик кўрмоқда. Режага кўра спортчимиз эртага, 2 февраль куни Милан шаҳридан тўғри Пекинга йўл олиши кўзда тутилган. Унинг италиялик мураббийи Маттиа Жианесси эса 9 февраль куни Хитойга етиб боради. Спортчимизнинг Олимпия ўйинларига олиб бораётган тайёргарлиги ва делегациямизнинг мусобақадаги иштироки давлатимиз томонидан қўллаб-қувватланмоқда.
Режага кўра, бугун ишчи гуруҳи Пекиндаги Олимпия шаҳарчасида қолиб, спортчимиз ва унинг мураббийнинг ташрифи учун тайёргарлик кўради. Эртага эса ҳамюртимиз Комилжон Тўхтаев мусобақада иштирок этадиган Янцин шаҳрига бориб жойлашади.

Представители Национального Олимпийского комитета Узбекистана прибыли в Пекин
Уже через 3 дня, а именно 4 февраля, в китайском городе Пекин стартуют XXIV зимние Олимпийские игры. Наряду с 90 странами мира в них примет участие и делегация Узбекистана. Сегодня в столицу главных стартов четырёхлетия прибыли представители Национального Олимпийского комитета Узбекистана - главный специалист департамента международных связей, ответственный за связи с оргкомитетом Нозим Атакулов и главный специалист департамента по связям со СМИ и общественностью, ответственный за пресс-службу Комитета Нурали Юлдашев. Рабочая группа успешно прошла предварительные проверки. Главное, наши представители здоровы.
Известно, что на зимних Олимпийских играх в этом году в горнолыжном спорте будет защищать честь нашей страны Комилжон Тухтаев. 13 февраля спортсмен выступит в гигантском слаломе, а 16 февраля в слаломе. Он и будет знаменосцем нашей делегации на церемонии открытия, которая состоится на стадионе "Птичье гнездо".
В настоящее время Комилжон Тухтаев готовится к предстоящим Олимпийским играм в Италии. Согласно плану, спортсмен завтра, 2 февраля, отправится из Милана в Пекин. Его итальянский тренер Маттиа Жианесси прибудет в Китай 9 февраля. Отметим, что подготовка нашего спортсмена к Олимпийским играм и участие нашей делегации в соревнованиях получают поддержку со стороны государства.
Согласно плану, сегодня рабочая группа останется в Олимпийской деревне в Пекине, чтобы подготовиться к визиту нашего спортсмена и его тренера. А завтра наш соотечественник Комилжон Тухтаев отправится в Янцин, где будет выступать на предстоящих соревнованиях.