Йилнинг 2 та йирик турнирида иштирок этиш учун таэквондо WТ бўйича терма жамоамиз таркиби аниқланди
Маълумки, Бутунжаҳон таэквондо WТ тақвим режасида 2 та рейтинг турнири бўлиб, унда Олимпиада очколари ўйналади. Ушбу турнирларда таэквондо терма жамоамиз 2 гуруҳга бўлинган ҳолда иштирок этади.
Шу кунларда нуфузли мусобақаларга тайёргарликнинг сўнгги босқичи бўлиб ўтмоқда. Шу ҳафтада БААда жорий йилнинг энг йирик анъанавий турнири - қаторасига 9-марта "Fujairah Open-2022" старт олади. Сайёрамизнинг энг кучли таэквондо усталари эркаклар ва аёллар ўртасида 8 та вазн тоифасида беллашади.
Мамлакатимиз делегацияси 4 февраль куни мазкур йирик турнирда ватанимиз шарафини ҳимоя қилиш учун Дубайга жўнаб кетади. Ушбу мусобақалар олдидан терма жамоаларнинг таркибига назар солсак, айрим вазн тоифаларида ўзгаришлар мавжуд. "Fujairah Open" мусобақаси 6-8 февраль кунлари бўлиб ўтади. Таэквондо WТ бўйича Ўзбекистон миллий терма жамоаси бош мураббийининг маълум қилишича, таркиб қуйидагича:
-54кг: Жаҳонгир Худойбердиев, Омонжон Отажонов
-63кг: Ниёз Пўлатов
-68кг: Улуғбек Рашитов, Сардор Тоиров
-74кг: Жасурбек Жайсунов
-80кг: Никита Рафалович
-53кг: Чаррос Қаюмова
-62кг: Феруза Содиқова
+73кг: Светлана Осипова, Ирода Миртожиева
7-13 февраль кунлари Туркияда бўлиб ўтадиган яна бир муҳим турнир муросасиз ва ажойиб курашларга бой бўлиши кутилмоқда. Боиси, бу турнирда ҳам дунёнинг таниқли таэквондочилари ғолиблик учун кураш олиб боради. Эслатиб ўтамиз, “Turkish Open” бир неча ёш тоифаларида ғолиб ва совриндорларни аниқлайди. 17 ёшдан юқори тоифасида мамлакатимиз шарафини қуйидаги спортчилар ҳимоя қилади:
Эркарлар:
-58кг: Дониёр Махкамов, Отабек Турганбеков
-68кг: Нажмиддин Қосимхўжиев, Диёрбек Тўхлибоев
-80кг: Шуҳрат Салаев
-87кг: Шоҳрух Ражабов
-57кг: Озода Собиржонова
-62кг: Мадина Марабзалова
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси таэквондочиларимизга бўлажак мусобақаларда муваффақият ва омад тилайди.

Определены составы сборных страны по таэквондо WТ для участия в 2х крупных турнирах года
Известно, что первые в этом году старты в календарном плане Всемирной федерации таэквондо WТ это 2 рейтинговых турнира, в которых разыгрываются заветные очки в Олимпийский зачёт спортсменов. Отечественные единоборцы будут участвовать в данных стартах 2мя составами.
В эти дни проходит заключительный этап подготовки к престижным состязаниям. Уже на этой неделе в ОАЭ стартует крупнейший традиционный турнир этого года - 9-й по счёту "Fujairah Open". Сильнейшие единоборцы планеты будут состязаться в 8 категориях как среди мужчин, так и женщин.
Отечественная делегация отправиться в Дубай, чтобы защищать цвета Национального флага на международной спортивной арене, 4 февраля. Что касается состава сборных перед этими турнирами, то имеются изменения в некоторых весовых категориях. Среди участников важных состязаний, можно встретить именитых таэквондистов, имеющие за плечами огромный опыт выступлений на международной спортивной арене. Соревнования "Fujairah Open" пройдут с 6 по 8 февраля. По словам главного тренера Национальной сборной таэквондо WТ Узбекистана состав выглядит следующим образом:
-54кг: Джахонгир Худойбердыев, Омонжон Отажонов
-63кг: Нияз Пулатов
-68кг: Улугбек Рашитов, Сардор Тоиров
-74кг: Джасурбек Джайсунов
-80кг: Никита Рафалович
-53кг: Чаррос Каюмова
-62кг: Феруза Садыкова
+73кг: Светлана Осипова, Ирода Миртаджиева
Ещё одним важным турниром , который пройдёт с 7 по 13 февраля в Турции, обещает быть полным на бескомпромиссные и зрелищные поединки, т.к. и в них участие будут принимать довольно именитые таэквондисты мира. Отметим, что "Turkish Open" определит победителей и призёров в нескольких возрастных группах. Отечественные атлеты будут выступать в категории старше 17 лет.
-58кг: Дониёр Махкамов, Отабек Турганбеков
-68кг: Наджмиддин Косимходжиев, Диёрбек Тухлибоев
-80кг: Шухрат Салаев
-87кг: Шохрух Раджабов
-57кг: Озода Собиржонова
-62кг: Мадина Марабзалова
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана желает нашим таэквондистам успехов и удачи на предстоящих соревнованиях.