Ёш боксчиларимиз қитъада тенгсиз эканликларини яна бир карра исботлашди
Пойтахтимиздаги “Универсал” спорт мажмуасида бокс бўйича 22 ёшгача бўлган ўғил-қизлар ўртасида Осиё чемпионати ўз якунига етди. Қувонарлиси, унда иштирок этган терма жамоамиз умумжамоа ҳисобида биринчи ўринни қўлга киритиб, қитъада тенгсиз эканини исботлади.
Дастлаб куннинг биринчи ярмида қизлар ўртасида финал жанглари ўтказилди. Унда 4 нафар вакилимиз ғалаба қозониб, олтин медални қўлга киритди. Йигитларимиздан 12 нафар боксчи финалда баҳс олиб бориб, барчаси олтин медалга сазовор бўлди. Шу тариқа, 16 та олтин, 1 та кумуш ва 3 та бронза медалларига сазовор бўлган ёшлар терма жамоамиз илк бор ташкил этилган ушбу мусобақада умумжамоа ҳисобида биринчи ўринни эгаллади. Мусобақа қаҳрамонлари:
Олтин медаль соҳиблари:
-48 кг: Асилбек Жалилов
-51 кг: Мухаммадқодир Мамиржонов
-54 кг: Шахзод Музаффаров
-57 кг: Дилшод Абдумуродов
-60 кг: Хуршид Расулжонов
-63,5 кг: Руслан Абдуллаев
-67 кг: Жавлон Йўлдошев
-71 кг: Азизбек Тожиев
-75 кг: Абдулазиз Абдупаттаев
-86 кг: Тимур Мержанов
-50 кг: Сабина Бобокулова
-63 кг: Моҳинабону Абдуллаева
Кумуш медаль соҳиби:
Бронза медали соҳиблари:
-92 кг: Жавохир Тоғаймуродов
-57 кг: Ситора Турдибекова
-60 кг: Дилфуза Бекова
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси қўлга киритилган ушбу муваффақият билан Ўзбекистон бокс федерацияси ва боксчиларимизни, уларни тайёрлаган мураббийлар штаби, яқинларини самимий муборакбод этади.

Отечественные мастера кожаной перчатки ещё раз доказали своё превосходство на континенте
В столичном спортивном комплексе "Универсал" завершился чемпионат Азии по боксу среди юношей и девушек до 22 лет. Отрадно отметить, что участвовавшая в нём сборная Узбекистана поднялась на высшую ступень пьедестала почёта в общекомандном зачёте. Тем самым, ещё раз показав и доказав, что на континенте узбекской школе нет равных!
В первой половине дня состоялись финальные бои среди девушек. В решающую часть соревнований пробились 5 спортсменок из Узбекистана. Приятно отметить, что 4 из них смогли одолеть своих соперниц и завоевали золотые медали.
Что касается противостояний среди юношей, то 12 из пробившихся в финал боксёров, абсолютно все завоевали золотые награды. Таким образом, наша молодёжная сборная, завоевавшая 16 золотых, 1 серебряную и 3 бронзовые медали, заняла первое место в общекомандном зачёте на данном престижном турнире.
Золотые медалисты:
-57 кг: Дильшод Абдумуродов
-67 кг: Джавлон Юлдошев
-71 кг: Азизбек Таджиев
-86 кг: Тимур Мерджанов
Серебряный медалист:
-92 кг: Джавохир Тогаймуродов
-60 кг: Дильфуза Бекова
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Федерацию бокса Узбекистана и наших атлетов, тренерский состав, их близких и родных с этим успехом.