Азиз Абдуҳакимов Пекин-2022 иштирокчиси билан суҳбатлашди ва унга омад тилади
Хабарингиз бор, тоғ чанғиси бўйича Ўзбекистон терма жамоаси аъзоси Комилжон Тўхтаев 2022 йил 4-20 февраль кунлари Хитойнинг Пекин шаҳрида ўтказиладиган XXIV қишки Олимпия ўйинларида иштирок этади. Спортчимиз тоғ чанғисининг слалом ва гигант слалом йўналишларидаги мусобақаларда қатнашади.
Ҳамюртимиз қишки Олимпия ўйинларига муносиб тайёргарлик кўриш мақсадида шу йилнинг 6 январида Италияга жўнаб кетганди. Шу кунларда К.Тўхтаев Италиянинг Брунико шаҳри яқинидаги Мангуэлфо қишлоғида италиялик тренер Маттиа Ганесси раҳбарлигида машғулот олиб бормоқда.
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари, Туризм ва спорт вазири Азиз Абдухакимов спортчимиз билан онлайн видеомулоқот ўтказди.
Видеомулоқот аввалида вазир спортчимизнинг саломатлиги ва бўлажак мусобақага тайёргарлик жараёни, қолаверса яратилган шарт-шароитлар ҳақида сўради. Шунингдек, бўлажак қишки Олимпия ўйинларида Комилжон Тўхтаевга омад тилаган ҳолда унинг ортида аввало Президентимиз, яқинлари, қолаверса кўп миллионлик юртдошларимиз турганлигини таъкидлаб, ундан барча ижобий натижа кутаётганлигини айтиб ўтди.
- Президентимиз ва халқимиз номидан сизга бўлажак мусобақаларда омад тилаймиз. Аслини олганда қишки Олимпия ўйинлари йўлланмасини қўлга киритганлигингиз, унда Ўзбекистон шарафини ҳимоя қилишингизнинг ўзи катта муваффақият. Шундай бўлса-да, Олимпия ўйинларида юртимизга медаль тақдим этсангиз, сизни ҳам ёзги Олимпия ўйинлари ғолиблари каби тантаналар билан кутиб оламиз ва тақдирлаймиз. Энг муҳими, ушбу нуфузли мусобақада муносиб иштирок этиш орқали Ўзбекистонда қишки спорт турларини оммалаштиришга муносиб ҳисса қўшган бўлардингиз. Шунинг учун сизга бўлажак мусобақаларда омад ва зафар тилаймиз, – деди Азиз Абдухакимов видеомулоқотда.
Ўз навбатида Комилжон Тўхтаев ҳам аввало муҳтарам Президентимиз Шавкат Мирзиёев, қолаверса Туризм ва спорт вазирлиги, Миллий Олимпия қўмитаси, Ўзбекистон чанғи спорти федерацияларининг доимий ёрдамини ҳис қилаётганлигини, юртимизда сўнгги йилларда қишки спорт турларини янада оммалаштириш ва ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилаётганлиги, спортчи сифатида бундан мамнун эканлигини эътироф этди.
Видеомулоқот якунида К.Тўхтаев Юртбошимиз ва Ўзбекистон халқини қувонтириш учун астойдил ҳаракат қилишга ваъда берди.

Азиз Абдухакимов пообщался с участником Пекин-2022 и пожелал ему удачи
Как известно, член сборной команды Узбекистана по лыжным гонкам Комилжон Тухтаев примет участие в XXIV зимних Олимпийских играх, которые пройдут с 4 по 20 февраля 2022 года в Пекине. Наш соотечественник выступит на соревнованиях по горнолыжному спорту в направлениях: слалом и гигантский слалом.
6 января текущего года Комилжон отправился в Италию для участия в заключительном этапе УТС. В эти дни К.Тухтаев тренируется под руководством итальянского тренера Маттиа Ганесси в селе Мангуэльфо близ итальянского города Брунико.
Заместитель Премьер-Министра Республики Узбекистан, министр Туризма и спорта Азиз Абдухакимов провёл онлайн видеосвязь с нашим спортсменом.
Сначала министр поинтересовался состоянием здоровья атлета и процессом подготовки к предстоящим важным соревнованиям, а также созданными условиями. Также, пожелав Комилжону Тухтаеву удачи на предстоящих зимних Олимпийских играх, он отметил, что за ним в первую очередь стоят Президент, его близкие, а также многомиллионные соотечественники, и отметил, что от него все ождидают хороших результатов.
"От имени Президента и нашего народа желаем Вам удачи в предстоящих соревнованиях. По сути, завоевание путёвки на зимние Олимпийские игры, защита чести Узбекистана на данных крупных престижных стартах четырёхлетия - это уже большой успех. Тем не менее, если Вы подарите Олимпийскую медаль нашей стране, мы встретим и наградим Вас такими же торжествами, как и победителей летних Олимпийских игр. Самое главное, Вы внесли бы достойный вклад в популяризацию зимних видов спорта в Узбекистане, приняв достойное участие в Пекин-2022. Желаем Вам удачи и побед на предстоящих соревнованиях.", – сказал Азиз Абдухакимов по видеосвязи.
В свою очередь, Комилжон Тухтаев также отметил, что в первую очередь ощущает постоянную поддержку со стороны уважаемого Президента Шавката Мирзиёева, а также министерства Туризма и спорта, Национального Олимпийского комитета, Федерации лыжного спорта Узбекистана. Сказал, что в последние годы в нашей стране уделяется особое внимание дальнейшей популяризации и развитию зимних видов спорта, и как спортсмен он очень рад этому.
По окончании видеозвонка К.Тухтаев пообещал приложить все усилия для того, чтобы порадовать нашу страну и многомиллионную армию поклонников узбекского спорта.