Ўзбекистон дзюдо федерацияси раисига икки ўринбосар сайланди
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида Ўзбекистон дзюдо федерациясининг навбатдан ташқари конференцияси ўтказилди. ZOOM платформасида онлайн тарзда ўтган йиғилишнинг кун тартибидан икки масала ўрин олди: Ўзбекистон дзюдо федерациясига икки нафар раис ўринбосарлари ҳамда федерациянинг Сирдарё ва Андижон вилоятлари бўлимларига янги раҳбар сайлаш.
Конференцияда МОҚ раиси ўринбосари, мамлакат дзюдо федерацияси раиси Азизжон Камилов, Қўмита раиси ўринбосари Шерзод Ташматов, Туризм ва спорт вазирлиги ҳамда Ўзбекистон дзюдо федерациясининг ҳудудий бўлим мутасаддилари иштирок этди. Тадбирда Шерзод Ташматов ўзбек дзюдосининг ривожи ҳақида ўз фикрлари билан ўртоқлашди.
“Ўзбекистон дзюдо федерацияси томонидан олиб борилаётган барча йўналишлардаги ислоҳотларни қўллаб-қувватлайман. Федерация раҳбарияти биринчи галда тизимни тўғри йўлга қўйиш, кадрлар масаласи, ташкилий масалаларга жиддий эътибор қаратади. Очиғи, олиб борилаётган бу ишларга ҳавасим келади. Ишончим комил, бу саъй-ҳаракатлар ўз самарасини бермай қолмайди. Асосий вазифалардан бири Тошкент мезбонлигида ўтадиган катталар ўртасидаги жаҳон чемпионатини юқори савияда ташкил этиш. Бунинг учун федерацияда кучли ва катта жамоа бўлиши керак. Ўз ўрнида МОҚ ҳам бу ташаббусларга кўмакчи бўлади”, – деди Ш.Ташматов.
Шундан сўнг, Ўзбекистон дзюдо федерацияси раисига икки ўринбосар сайланди. Конференция қатнашчилари бир овоздан ушбу лавозим учун илгари сурилган Шуҳрат Очилов ва Шокир Мўминов номзодларини маъқуллашди. Шуҳрат Очилов шу кунгача Ўзбекистон дзюдо федерациясининг Бухоро вилоят бўлими раиси, шунингдек, Бухоро туманидаги БЎСМ директори лавозимларида ишлаб келаётган эди. Шокир Мўминовни эса яхши дзюдочи сифатида биламиз. У 2006 йилги Осиё ўйинларининг бронза медали соҳиби, уч карра Осиё чемпионати совриндори ҳисобланади.
Шундан сўнг Конференциядан ўрин олган иккинчи масала - Ўзбекистон дзюдо федерациясининг Сирдарё ва Андижон вилояти бўлимларига раис сайланди. Делегатлар мос равишда Андижон вилояти ҳокимлигининг молия бош бошқармаси бошлиғи Сардорбек Раҳмонов ҳамда Гулистон шаҳар ҳокими Тўлқинжон Дадабоевни мамлакат дзюдо федерациясининг бу икки вилоят бўлими раҳбарлигига сайлашди.
Ўз ўрнида Азизжон Камилов янги лавозимга сайланган мутасаддилар ҳақида ўз фикрларини билдирди:
“Шуҳрат Очилов ва Шокир Мўминов ҳақида илиқ фикр билдира оламан. Шуҳрат ака Бухоро вилояти дзюдосига раҳбар этиб тайинланганларидан сўнг ижобий томонга ўзгаришлар кўзга ташланди. Буни натижалар ҳам тасдиқлаб турибди. Шокир Мўминов эса дзюдода айтишга арзигулик ютуқларга эришган. Умид қиламанки, у раҳбарлик салоҳиятини ҳам ишга сола билади. Ўйлайманки, биз биргаликда ўз олдимизга қўйилган вазифаларни бажариб, кўзланган мақсадга эришамиз. Яқин кунларда биз барча вилоятлар қатори Андижон ва Сирдарёга ҳам боришни режага киритганмиз. Бу икки вилоятда ҳам шу кунларда Халқ таълими вазирлиги ҳамда қатор ҳамкор ташкилотлар билан биргаликда ихтисослаштирилган дзюдо зали бунёд этиляпти. Шу кунгача Самарқанд, Қўқон ва Тошкент шаҳрида ана шундай замонавий дзюдо заллари фойдаланишга топширилди. Мақсадимиз – Сирдарё ва Андижон вилоятларини ҳам жуда қисқа фурсатда дзюдоси ривожланган Сурхондарё, Қашқадарё, Самарқанд каби вилоятларимиз қаторига қўшиш”.
Тадбир якунида жорий мавсум учун қўйилган режалар яна бир бор муҳокама қилиниб, иштирокчилар янги лавозимга сайланган мутасаддиларнинг фаолиятига омад тилашди.

В Федерации дзюдо Узбекистана избраны два заместителя председателя
В Национальном Олимпийском комитете Узбекистана состоялась внеочередная конференция Федерации дзюдо Узбекистана. На повестке дня, прошедшей в режиме онлайн на платформе ZOOM, поднимались два вопроса: избрание двух заместителей председателя Федерации дзюдо Узбекистана, а также назначение новых руководителей отделений Федерации в Сырдарьинской и Андижанской областях.
В заседании приняли участие заместитель председателя НОК, председатель Федерации дзюдо страны Азизжон Камилов, заместитель председателя Комитета Шерзод Ташматов, представители Министерства Туризма и спорта, а также территориальных подразделений Федерации дзюдо Узбекистана. На мероприятии Шерзод Ташматов рассказал о развитии узбекского дзюдо.
“Я поддерживаю проводимые Федерацией дзюдо Узбекистана реформы во всех направлениях. Руководство Федерации в первую очередь уделяет серьёзное внимание правильному построению системы, кадровым и организационным вопросам. Честно говоря, я восхищаюсь этой работой, которая ведётся там. Я уверен, что эти усилия не перестанут приносить свои плоды. Одной из основных задач является организация на высоком уровне чемпионата мира среди взрослых, который пройдёт в Ташкенте. Для этого в Федерации должна быть сильная и большая команда. НОК также будет содействовать этим инициативам", - отметил Ш.Ташматов.
После этого были избраны два заместителя председателя Федерации дзюдо Узбекистана. Участники конференции единогласно одобрили выдвинутые на эту должность кандидатуры Шухрата Очилова и Шокира Муминова. До настоящего времени Шухрат Очилов занимал должности председателя Отделения федерации дзюдо Узбекистана Бухарской области, а также директора ДЮСШ Бухарского района. А Шокир Муминов известен как опытный дзюдоист. Он является бронзовым призёром Азиатских игр 2006 года, трёхкратным призёром континентальных чемпионатов.
Затем был рассмотрен второй вопрос конференции - избраны председатели
Отделений Федерации дзюдо Узбекистана в Сырдарьинской и Андижанской областях. Делегаты избрали начальника Главного управления финансов хокимията Андижанской области Сардорбека Рахмонова и хокима города Гулистан Тулкинжона Дадабоева соответственно руководителями двух областных Отделений Федерации дзюдо страны.
Азизжон Камилов высказал своё мнение о новых должностных лицах:
“Могу сказать только тёплые слова о Шухрате Очилове и Шокире Муминове. После назначения Ш.Очилова руководителем Отделения Федерации дзюдо Узбекистана Бухарской области произошли заметные изменения в лучшую сторону. Это подтверждают и результаты, достигнутые представителями этого региона страны. Что касается Шокира Муминова, то он добился в дзюдо достойных успехов. Надеюсь, он сможет задействовать и свой потенциал в управлении. Я думаю, что вместе мы сможем достичь намеченной цели, выполнив поставленные перед нами задачи. В ближайшие дни мы планируем посетить Андижан и Сырдарью, а также все остальные области. На сегодняшний день в этих двух регионах совместно с Министерством народного образования и рядом партнёрских организаций строится специализированный зал дзюдо. К этому моменту сданы в эксплуатацию подобные современные залы дзюдо в Самарканде, Коканде и Ташкенте. Наша цель-в кратчайшие сроки включить Сырдарьинскую и Андижанскую области в число регионов с развитым дзюдо".
В завершение мероприятия были ещё раз обсуждены планы на текущий спортивный сезон, участники заседания пожелали удачи новоизбранным должностным лицам.