Ўзбекистон футбол федерациясининг биринчи раҳбари 90 ёшга тўлди
Узоқ йиллар ўзбек спорти, хусусан, футболининг ривожига улкан ҳисса қўшган инсон Элмар Аминов 90 ёшга тўлди.
Элмар Алимович Аминов 1932 йил 23 январь куни Фарғонада дунёга келган. 1959 йил Ўзбекистон футбол федерациясига асос солинганида, Элмар Алимович ушбу ташкилотнинг раҳбари этиб тайинланган. У инсон фаолияти давомида “Пахтакор” жамоаси бошлиғи, кейинчалик Ўзбекистон ССР Министрлар Кенгаши давлат жисмоний тарбия ва спорт қўмитаси муовини, сўнгра раҳбари лавозимларида ишлади. У киши фаолияти давомида футбол бўйича Собиқ Иттифоқ терма жамоаси делегациясига кўплаб мусобақаларда, жумладан, 1966 йил Англияда бўлиб ўтган жаҳон чемпионатида раҳбарлик қилган. 1990-1992 йилларда Ўзбекистон футбол федерациясининг биринчи вице-президенти сифатида фаолият олиб борган.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Элмар Аминовни ушбу улуғ ёши билан муборакбод этиб, у кишига узоқ умр ва сиҳат-саломатлик тилаб қолади.

Первый глава узбекского футбола празднует свой 90-летний юбилей
Эльмар Аминов, на протяжении долгих лет служивший на пути развития узбекского спорта, в частности, футбола, отметил своё 90-летие.
Эльмар Алимович Аминов родился 23 января 1932 года в Фергане. В 1959 году, когда была основана Федерация футбола Узбекистана, Эльмар Алимович был назначен руководителем этой Организации и членом Президиума Федерации футбола СССР, начальником команды «Пахтакор» и в течение 27 лет возглавлял Комитет по физкультуре и спорту, а затем Совет по туризму Узбекистана. Неоднократно руководил делегацией сборной команды СССР по футболу на многих международных турнирах, включая чемпионат мира-1966 в Англии. В 1990-1992 годах работал первым вице-президентом Федерации футбола Узбекистана.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет Эльмара Аминова с юбилеем, желает ему долгих лет жизни и крепкого здоровья.