Спорт журналистикасидаги камчилик ва муаммолар муҳокама қилинди
Бугун МОҚ мажлислар залида “Халқаро мусобақаларга тайёргарликнинг ОАВда ёритилиши: бугунги кун ҳолати ва истиқболлари” мавзусида йиғилиш ўтказилди. Унда спикер сифатида МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Ўзбекистон журналистлар уюшмаси раиси Олим Ўсаров, Уюшма қошидаги Ўзбекистон спорт журналистлари кенгаши раҳбари, таниқли журналист Мирзаҳаким Тўхтамирзаев, МОҚ раиси матбуот котиби, ахборот-сиёсати масалалари бўйича маслаҳатчиси Зафар Имомхўжаев, “Спорт” телеканали директори Зоҳид Каримов, шунингдек, юртимизда мазкур йўналишда фаолият олиб бораётган журналист ва блогерлар, спорт федерациялари матбуот котиблари иштирок этишди.
Йиғилиш аввалида Ойбек Касимов мавзу юзасидан ўз фикрларини билдириб, учрашувнинг аҳамияти ҳақида тўхталиб ўтди.
“Спорт журналистларини бир платформада йиғиб, мана шундай тадбир ўтказилиши жуда муҳим воқелик ҳисобланади. Бу олдимизда турган муаммо ва камчиликларни аниқлаш, уларга биргаликда ечим топишда биз учун фойдали. ОАВ ходимларининг йирик спорт мусобақаларини делегациямиз билан бирга ёритиб бориши жуда муҳим. Рио-2016 Олимпия ўйинларида делегациямиз таркибида 4 нафар журналист иштирок этган бўлса, Токио-2020 Олимпиадасида 10 нафар ОАВ вакиллари билан ишладик. Умид қиламизки, келажакда бу борадаги ҳамкорликларимиз янада ортиб, йирик комплекс мусобақаларни ёритишда катта таркибда иштирок этамиз”, – деди Ойбек Касимов.
Учрашув давомида Олим Ўсаров, Мирзаҳаким Тўхтамирзаев, Зоҳид Каримов, Туризм ва спорт вазирлиги матбуот хизмати вакили Отабек Эшмаматов, спорт журналисти Камолиддин Алимов соҳадаги камчилик ва муаммолар бўйича ўз фикрларини билдиришди. Шунингдек, МОҚ Халқаро алоқалар департаменти директори Камолиддин Эргашев йирик спорт мусобақаларида ОАВни аккредитациядан ўтказишдаги меъзонлар бўйича маълумот берди.
Тадбир давомида кенгаш фаолиятини тиклаш, уни Халқаро спорт журналистлари ассоциациясига аъзо қилиш, бу орқали йирик комплекс мусобақаларда ўзбекистонлик журналистлар учун аккредитациядан ўтиш жараёнида қулайликлар ва қўшимча имкониятлар яратиш бўйича таклифлар илгари сурилди. Қолаверса, жорий йил якунида, декабрь ойининг учинчи 10 кунлигида кенгашнинг таъсис йиғилишини ўтказиш, унга янги раҳбарият сайлаш бўйича келишиб олинди.
Қизиқарли мулоҳазаларга бой ўтган йиғилишда мусобақаларни ёритишда хусусий сектор ҳиссасини ошириш, спорт атамалари луғатини шакллантириш бўйича қизғин мунозара ўтказилди.

Обсуждены недостатки и проблемы спортивной журналистики
Сегодня в зале заседаний НОК состоялось мероприятие на тему: “Освещение в СМИ подготовки к международным соревнованиям: состояние и перспективы на сегодняшний день”. В качестве спикеров в нём выступили Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, председатель Союза журналистов Узбекистана Олим Усаров, руководитель Совета спортивных журналистов Узбекистана при Союзе, известный журналист Мирзахаким Тухтамирзаев, пресс-секретарь председателя НОК, советник по вопросам информационной политики Зафар Имомходжаев, директор телеканала “Спорт” Зохид Каримов, а также журналисты и блогеры, работающие в этом направлении, пресс-секретари спортивных Федераций.
В начале заседания Ойбек Касимов высказал своё мнение по данной теме и остановился на важности встречи.
“Собрать спортивных журналистов на одной платформе и провести такое мероприятие-очень важно. Это полезно для нас, чтобы определить проблемы и недостатки, с которыми мы сталкиваемся, и найти их совместное решение. Очень важно, чтобы сотрудники СМИ освещали крупные спортивные соревнования вместе с нашей делегацией. Если на Олимпийских играх в Рио-2016 в составе нашей команды было 4 журналиста, то на Олимпиаде Токио-2020 мы работали с 10 представителями СМИ. Надеемся, что в будущем наше сотрудничество в этом направлении ещё более расширится, и мы будем полным составом участвовать в освещении крупных комплексных турниров”, – сказал Ойбек Касимов.
В ходе встречи Олим Усаров, Мирзахаким Тохтамирзаев, Зохид Каримов, представитель пресс-службы Министерства туризма и спорта Отабек Эшмаматов, спортивный журналист Камолиддин Алимов высказали свои мнения о недостатках и проблемах в данной сфере. Также директор департамента Международных связей НОК Камолиддин Эргашев проинформировал о критериях аккредитации СМИ на крупных спортивных соревнованиях.
В ходе мероприятия были выдвинуты предложения по возобновлению деятельности Совета, его членству в Международной ассоциации спортивных журналистов, созданию удобств и дополнительных возможностей в процессе аккредитации узбекских журналистов на крупных соревнованиях. Кроме того, было решено провести учредительное собрание Совета в конце текущего года, в третьей декаде декабря, избрав на нём новое руководство.
На прошедшем совещании, насыщенном интересными моментами, была проведена горячая дискуссия по вопросам повышения вклада частного сектора в освещение спортивных мероприятий, формирования словаря спортивных терминов.