Спорт журналистикасидаги камчилик ва муаммолар муҳокама қилинди
Бугун МОҚ мажлислар залида “Халқаро мусобақаларга тайёргарликнинг ОАВда ёритилиши: бугунги кун ҳолати ва истиқболлари” мавзусида йиғилиш ўтказилди. Унда спикер сифатида МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Ўзбекистон журналистлар уюшмаси раиси Олим Ўсаров, Уюшма қошидаги Ўзбекистон спорт журналистлари кенгаши раҳбари, таниқли журналист Мирзаҳаким Тўхтамирзаев, МОҚ раиси матбуот котиби, ахборот-сиёсати масалалари бўйича маслаҳатчиси Зафар Имомхўжаев, “Спорт” телеканали директори Зоҳид Каримов, шунингдек, юртимизда мазкур йўналишда фаолият олиб бораётган журналист ва блогерлар, спорт федерациялари матбуот котиблари иштирок этишди.
Йиғилиш аввалида Ойбек Касимов мавзу юзасидан ўз фикрларини билдириб, учрашувнинг аҳамияти ҳақида тўхталиб ўтди.
“Спорт журналистларини бир платформада йиғиб, мана шундай тадбир ўтказилиши жуда муҳим воқелик ҳисобланади. Бу олдимизда турган муаммо ва камчиликларни аниқлаш, уларга биргаликда ечим топишда биз учун фойдали. ОАВ ходимларининг йирик спорт мусобақаларини делегациямиз билан бирга ёритиб бориши жуда муҳим. Рио-2016 Олимпия ўйинларида делегациямиз таркибида 4 нафар журналист иштирок этган бўлса, Токио-2020 Олимпиадасида 10 нафар ОАВ вакиллари билан ишладик. Умид қиламизки, келажакда бу борадаги ҳамкорликларимиз янада ортиб, йирик комплекс мусобақаларни ёритишда катта таркибда иштирок этамиз”, – деди Ойбек Касимов.
Учрашув давомида Олим Ўсаров, Мирзаҳаким Тўхтамирзаев, Зоҳид Каримов, Туризм ва спорт вазирлиги матбуот хизмати вакили Отабек Эшмаматов, спорт журналисти Камолиддин Алимов соҳадаги камчилик ва муаммолар бўйича ўз фикрларини билдиришди. Шунингдек, МОҚ Халқаро алоқалар департаменти директори Камолиддин Эргашев йирик спорт мусобақаларида ОАВни аккредитациядан ўтказишдаги меъзонлар бўйича маълумот берди.
Тадбир давомида кенгаш фаолиятини тиклаш, уни Халқаро спорт журналистлари ассоциациясига аъзо қилиш, бу орқали йирик комплекс мусобақаларда ўзбекистонлик журналистлар учун аккредитациядан ўтиш жараёнида қулайликлар ва қўшимча имкониятлар яратиш бўйича таклифлар илгари сурилди. Қолаверса, жорий йил якунида, декабрь ойининг учинчи 10 кунлигида кенгашнинг таъсис йиғилишини ўтказиш, унга янги раҳбарият сайлаш бўйича келишиб олинди.
Қизиқарли мулоҳазаларга бой ўтган йиғилишда мусобақаларни ёритишда хусусий сектор ҳиссасини ошириш, спорт атамалари луғатини шакллантириш бўйича қизғин мунозара ўтказилди.

30 November 2021 4091
Today, an event on the topic “Media coverage of preparations for international competitions" was held in the NOC meeting room: the current state and prospects”. General Secretary of the NOC Oybek Kasimov, Chairman of the Union of Journalists of Uzbekistan Olim Usarov, head of the Council of Sports Journalists of Uzbekistan at the Union, well-known journalist Mirzakhakim Tukhtamirzayev, press secretary of the Chairman of the NOC, adviser on information policy Zafar Imomkhodzhayev, director of the TV channel “Sport” Zohid Karimov, as well as journalists and bloggers working in this direction, press secretaries of sports Federations.
At the beginning of the meeting, Oybek Kasimov expressed his opinion on this topic and focused on the importance of the meeting.
"It is very important to gather sports journalists on one platform and hold such an event. It is useful for us to identify the problems and shortcomings we face and find a joint solution to them. It is very important that media staff cover major sporting events together with our delegation. If there were 4 journalists in our team at the Olympic Games in Rio 2016, then at the Tokyo 2020 Olympics we worked with 10 media representatives. We hope that in the future our cooperation in this direction will expand even more, and we will fully participate in the coverage of major complex tournaments”" Oybek Kasimov said.
During the meeting, Olim Usarov, Mirzakhakim Tokhtamirzayev, Zohid Karimov, representative of the press service of the Ministry of Tourism and Sports Otabek Eshmamatov, sports journalist Kamoliddin Alimov expressed their opinions on the shortcomings and problems in this area. Kamoliddin Ergashev, Director of the International Relations Department of the NOC, also informed about the criteria for media accreditation at major sports competitions.
During the event, proposals were put forward for the resumption of the Council's activities, its membership in the International Association of Sports Journalists, the creation of facilities and additional opportunities in the process of accreditation of Uzbek journalists at major competitions. In addition, it was decided to hold a constituent assembly of the Council at the end of this year, in the third decade of December, electing a new leadership at it.
At the last meeting, full of interesting moments, a heated discussion was held on the issues of increasing the contribution of the private sector to the coverage of sports events, the formation of a dictionary of sports terms.