Юрт шаънини мардонавор ҳимоя қилган матонатли Паралимпиячиларимиз тантанали кутиб олинди
Токио шаҳрида ўтказилган XVI Паралимпия ўйинларида иштирок этган Ўзбекистон делегацияси юртимизга қайтиб келди. Унда иштирок этган спортчилар, мураббийлар ва делегация вакиллари Ислом Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропортида тантанали кутиб олинди. Шундан сўнг Токио-2020 Паралимпиадаси қаҳрамонлари махсус автобусларда шаҳримизнинг марказий кўчалари бўйлаб Мустақиллигимизнинг 30 йиллик шодиёнаси арафасида қурилган “Янги Ўзбекистон” боғига етиб боришди. Тантанали маросимнинг асосий қисми ушбу боғда ташкил этилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Бош вазири Абдулла Арипов ҳамда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси спикери Нурдинжон Исмоилов иштирок этиб, Паралимпиячиларимизни қўлга киритилган улкан муваффақият билан табриклашди. Шундан сўнг Ўзбекистон халқ шоири Сирожиддин Саид ўз шеъри билан Паралимпиячиларимизни қутлаган бўлса, Ўзбекистон халқ артисти Ёдгор Саъдиев ва Ўзбекистонда хизмат кўрсатган артист Раъно Шодиева ҳам ўзларининг илиқ тилакларини билдириб ўтишди.
Маросимда спортчиларимиз номидан Паралимпиада чемпионлари пара-таэквондочи Гулжаной Наимова, пара-дзюдочимиз Учқун Қуронбоев сўзга чиқиб, Президентимиз томонидан берилаётган эътибордан мамнун эканликларини, давлатимиз раҳбарининг қўллаб-қувватлашидан мотивация олишларини айтиб ўтишди.
Шундан сўнг Токио-2020 Паралимпия ўйинлари ғолибларига Президент совғалари – олтин медаль эгаларига “Tahoe” автомобили ва Тошкент шаҳридан 3 хонали уй, кумуш медаль эгасига “Traverse” автомобили ва 2 хонали уй, шунингдек бронза медаль эгаларига “Trailblazer” автомобили ва 1 хонали уй калитлари топширилди. Якунда Ўзбекистон Республикаси Маданият вазири, Ўзбекистон халқ артисти Озодбек Назарбековнинг қўшиғи ва мушакбозлик билан тантанавор тадбирга чиройли якун ясалди.
Эслатиб ўтамиз, ортда қолган Токио-2020 Паралимпия ўйинларида делегациямиз 8 та олтин, 5 та кумуш ва 6 та бронза медалларини жамғариб, 162 мамлакат орасида 16-ўринни эгаллади.

7 September 2021 3696
A solemn ceremony of welcoming the heroes of the Tokyo 2020 Paralympics was held in the Yangi Uzbekistan Park
The delegation of Uzbekistan, which took part in the XVI Paralympic Games in Tokyo, returned to Tashkent. The heroes were solemnly greeted by representatives of the broad sports community.
A welcoming ceremony of the delegation representatives was held at Tashkent International Airport named after Islam Karimov. After that, the participants of the Tokyo 2020 Paralympic Games in special buses headed to the Yangi Uzbekiston Park, which was built recently, on the eve of the 30th anniversary of Independence of our country. The main part of the celebration was held in this park.
The event was also attended by Prime Minister of the Republic of Uzbekistan Abdulla Aripov and Speaker of the Legislative Chamber Nurdinjon Ismailov, who congratulated the Paralympians on their victory. Then the National Poet of Uzbekistan expressed his admiration for the performances of para-athletes at the Games and read his poem to them. Also, Honored Artist of the Republic of Uzbekistan Raino Shodieva and People's Artist of the Republic of Uzbekistan Yedgor Sadiyev expressed their warm wishes.
Further, the Tokyo 2020 champions - para-taekwondo Gulzhanoy Naimova and para-judoka Uchkun Kuranbayev expressed that they were very pleased with the attention and care provided by the Head of State and that such support motivates them very much.
Then, the winners of the Tokyo 2020 Paralympic Games were presented with gifts from the President - gold medalists received a Tahoe car and a three-room apartment, silver medalists - a Traverse car and a two-room apartment, bronze medalists - a Trailblazer car and a one-room apartment. At the end of the event, the Minister of Culture of the Republic of Uzbekistan, People's Artist of Uzbekistan Ozodbek Nazarbekov made a speech, who pleased all those present with his songs. At the end, a festive fireworks display was arranged.
We remind you that at the Tokyo 2020 Paralympic Games, the delegation of Uzbekistan won 8 gold, 5 silver and 6 bronze and took the 16th place among 162 countries in the team competition.