Юрт шаънини мардонавор ҳимоя қилган матонатли Паралимпиячиларимиз тантанали кутиб олинди
Токио шаҳрида ўтказилган XVI Паралимпия ўйинларида иштирок этган Ўзбекистон делегацияси юртимизга қайтиб келди. Унда иштирок этган спортчилар, мураббийлар ва делегация вакиллари Ислом Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропортида тантанали кутиб олинди. Шундан сўнг Токио-2020 Паралимпиадаси қаҳрамонлари махсус автобусларда шаҳримизнинг марказий кўчалари бўйлаб Мустақиллигимизнинг 30 йиллик шодиёнаси арафасида қурилган “Янги Ўзбекистон” боғига етиб боришди. Тантанали маросимнинг асосий қисми ушбу боғда ташкил этилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Бош вазири Абдулла Арипов ҳамда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси спикери Нурдинжон Исмоилов иштирок этиб, Паралимпиячиларимизни қўлга киритилган улкан муваффақият билан табриклашди. Шундан сўнг Ўзбекистон халқ шоири Сирожиддин Саид ўз шеъри билан Паралимпиячиларимизни қутлаган бўлса, Ўзбекистон халқ артисти Ёдгор Саъдиев ва Ўзбекистонда хизмат кўрсатган артист Раъно Шодиева ҳам ўзларининг илиқ тилакларини билдириб ўтишди.
Маросимда спортчиларимиз номидан Паралимпиада чемпионлари пара-таэквондочи Гулжаной Наимова, пара-дзюдочимиз Учқун Қуронбоев сўзга чиқиб, Президентимиз томонидан берилаётган эътибордан мамнун эканликларини, давлатимиз раҳбарининг қўллаб-қувватлашидан мотивация олишларини айтиб ўтишди.
Шундан сўнг Токио-2020 Паралимпия ўйинлари ғолибларига Президент совғалари – олтин медаль эгаларига “Tahoe” автомобили ва Тошкент шаҳридан 3 хонали уй, кумуш медаль эгасига “Traverse” автомобили ва 2 хонали уй, шунингдек бронза медаль эгаларига “Trailblazer” автомобили ва 1 хонали уй калитлари топширилди. Якунда Ўзбекистон Республикаси Маданият вазири, Ўзбекистон халқ артисти Озодбек Назарбековнинг қўшиғи ва мушакбозлик билан тантанавор тадбирга чиройли якун ясалди.
Эслатиб ўтамиз, ортда қолган Токио-2020 Паралимпия ўйинларида делегациямиз 8 та олтин, 5 та кумуш ва 6 та бронза медалларини жамғариб, 162 мамлакат орасида 16-ўринни эгаллади.

7 Сентября 2021 3697
Делегация Узбекистана, принявшая участие на XVI Паралимпийских играх в Токио, вернулась в Ташкент. Героев торжественно встретили представители широкого спортивного сообщества.
В Ташкентском международном аэропорту имени Ислама Каримова прошла церемония встречи представителей делегации. После, участники Паралимпийских игр Токио-2020 в специальных автобусах направились на парк “Янги Ўзбекистон” который был построен недавно, накануне 30-летия Независимости нашей страны. Основная часть торжества прошла именно в этом парке.
В мероприятии также принимали участие Премьер-министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов и спикер Законодательной палаты Нурдинжон Исмаилов, которые поздравили Паралимпийцев с одержанной победой. Затем Народный поэт Узбекистана выразил восхищение выступлениями пара-атлетов на Играх и прочитал им своё стихотворение. Также, свои тёплые пожелания выразили заслуженная артистка Республики Узбекистан Раъно Шодиева и народный артист Республики Узбекистан Ёдгор Саъдиев.
Далее чемпионы Токио-2020 - пара-таэквондистка Гулжаной Наимова и пара-дзюдоист Учкун Куранбаев выразили, что очень рады оказанному вниманию и заботе со стороны Главы Государства и то, что такая поддержка, их очень мотивирует.
Затем, победителям Паралимпийских игр Токио-2020 были вручены подарки Президента - золотые призёры получили автомобиль “Tahoe” и трёхкомнатную квартиру, серебряные призёры - автомобиль “Traverse” и двухкомнатную квартиру, бронзовые призёры - автомобиль “Trailblazer” и однокомнатную квартиру. В конце мероприятия выступил Министр культуры Республики Узбекистан, народный артист Узбекистана Озодбек Назарбеков, который порадовал всех присутствующих своими песнями. В завершении был устроен праздничный фейерверк.
Напоминаем, на Паралимпийских играх Токио-2020 делегация Узбекистана завоевала 8 золота, 5 серебра и 6 бронзы и в общекомандном зачёте заняла 16 место среди 162 стран.