Ўзбек боксининг афсонасига аталган “Сидней Жаксон феномени” ҳужжатли фильмининг премьераси ўтказилди
Бугун пойтахтимиздаги “Cinema Palace” кино саройининг кичик залида (собиқ «Панорама» кинотеатри) ўзбек бокс мактабининг асосчиси Сидней Жаксон хотирасига бағишланган ҳужжатли фильмнинг премьераси бўлиб ўтди. Унда Миллий Олимпия қўмитаси раиси Рустам Шоабдураҳмонов ва Қўмита Бош котиби Ойбек Касимов, Туризм ва спорт вазирлиги, Ўзбекистон бокс федерацияси вакиллари, Сидней Жаксоннинг қизи Паина Жаксон ва унинг яқинлари, Республика олимпия захиралари коллежи тренер-педагоглари, ўзбек бокси фахрийлари ҳамда оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этишди.
Тадбирни Туризм ва спорт вазирининг биринчи ўринбосари Улуғбек Азамов кириш сўзи билан очиб берди. Шунингдек, тақдимот маросимида АҚШнинг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва мухтор элчиси, жаноб Даниел Розенблюм ҳам иштирокчиларга видеомурожаат шаклида қутлов йўллади.
“Сидней Жаксон феномени” номли ҳужжатли фильми “Шайхонтоҳур-фильм” киностудияси томонидан “Orient Finance Bank” ва “Golden House”нинг муаллифлик ҳуқуқини тақдим этиши асосида Туризм ва спорт вазирлиги билан ҳамкорликда тасвирга олинди. Фильмнинг сценарий муаллифи ва продюсери Борис Бабаев, режиссёр – Навруза Бийназова.
Ҳужжатли фильмда афсонавий мураббийнинг Ўзбекистондаги ҳаёт йўли ва фаолиятининг кўплаб муҳим саҳифалари ҳақида унинг қизи, ҳозир Тошкентда истиқомат қилувчи Паина Жаксон сўзлаб берган. Шунингдек, фильмда Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари, Туризм ва спорт вазири Азиз Абдухакимов, Ўзбекистон бокс федерацияси раиси маслаҳатчиси Малик Бобоев, Ўзбекистон миллий терма жамоаси бош мураббийи Марат Қурбонов, Сидней Жаксон шогирдлари – бокс афсонаси Руфат Рисқиев, бокс фахрийлари Мирсолиҳ Сагатов, Ринат Юсупов ва бошқалар иштирок этишади.

Состоялась премьера документального фильма "Феномен Сиднея Джаксона", посвящённого легенде узбекского бокса
Сегодня в малом зале Дворца кино имени Алишера Навои "Cinema Palace" (бывший кинотеатр "Панорама") состоялась премьера документального фильма, посвящённого памяти основателя узбекской школы бокса Сиднея Джаксона. На мероприятии приняли участие председатель НОК Рустам Шаабдурахманов, Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Ойбек Касимов, представители Министерства Туризма и спорта, Федерации бокса Узбекистана, дочь Сиднея Джаксона Паина Джаксон и его близкие, тренеры-педагоги Республиканского колледжа Олимпийского резерва, ветераны узбекского бокса и сотрудники СМИ.
Мероприятие открыл первый заместитель министра Туризма и спорта Улугбек Азамов. Также в ходе презентации г-н Даниэль Розенблюм, чрезвычайный и полномочный посол США в Республике Узбекистан, направил приветственную речь участникам в виде видеообращения.
Документальный фильм "Феномен Сиднея Джаксона" был снят киностудией "Шайхонтохур-фильм" совместно с Министерством Туризма и спорта на основе предоставления авторских прав "Orient Finance Bank" и "Golden House". Автор сценария и продюсер фильма – Борис Бабаев, режиссёр-Навруза Бийназова.
Особое место в киноленте занимают воспоминания дочери Джаксона. Паина Сиднеевна Джаксон-Кац - известный в Ташкенте врач, доктор медицинских наук.
Фильм рассказывает о судьбе Сиднея Джаксона, большом его вкладе в развитие узбекского бокса и спорта в целом. Воспоминаниями о Джаксоне делятся министр Туризма и спорта Узбекистана Азиз Абдухакимов, главный тренер сборной Узбекистана по боксу Марат Курбанов, его подопечные-легенда бокса Руфат Рискиев и ветераны спорта Мирсолих Сагатов, Ринат Юсупов и другие.