Асосий йўналишимиз – соғлом турмуш тарзи тарғиботини янада кучайтириш
Маълумки, 2022 йил спорт оламида кўплаб йирик мусобақалар кутиб турибди. Атлетларимизнинг иштироки ҳақидаги маълумотларни халқимизга тезкор ва ишончли манбалар билан етказиш ОАВ, хусусан, федерация ва ассоциациялар матбуот котиблари олдида турган асосий вазифалардан бири. Шу боис МОҚ раҳбари Рустам Шоабдураҳмонов 2022 йил режалари бўйича матбуот котиблари билан йиғилиш ўтказди. Уни Қўмита раиси матбуот котиби, ахборот сиёсати масалалари бўйича маслаҳатчиси Зафар Имомхўжаев олиб борди.
Даставвал “Ippon Media” маркетинг компанияси томонидан 25 та федерация ва ассоциацияларимиз ахборот хизматининг 2021 йилдаги фаолияти юзасидан ўтказилган таҳлилий материали тақдимоти таништирилди. Бу борада компания асосчиси, Халқаро дзюдо федерацияси матбуот хизмати вакили Жаҳонгир Тошпўлатов батафсил маълумот берди. Унга кўра, Ўзбекистон футбол ассоциацияси, шунингдек мамлакат бокс ва дзюдо федерациялари матбуот хизматининг фаолияти юқори баҳоланган.
Шундан сўнг МОҚ раҳбари янги режалар бўйича ўз фикрларини билдирди.
“Бу йил барчамизни катта мусобақалар кутиб турибди. Куни кеча Бош вазир ўринбосари, Туризм ва спорт вазири Азиз Абдуҳакимов бошчилигида ўтказилган йиғилишда, бу йўналишга ҳам алоҳида тўхталиб ўтилди. Ҳукуматимиз сизларнинг фаолиятингизни тўлалигича қўллаб-қувватлашга тайёр. Бунинг учун биздан давлатимиз раҳбари талаб этаётган тизимли, тартибли ва темир интизом асосида йўлга қўйилган ишни ташкиллаштириш кутилади. Олдимиздаги катта турнирлар ва уларда спортчиларимиз эришадиган муваффақиятлар орқали юртимиз аҳолиси орасида соғлом турмуш тарзи тарғиботини янада кучайтириш бу йилги режамизнинг асосий йўналиши бўлади. Истардимки, матбуот котиблари иш жараёни давомида фақатгина мусобақаларни ёритиш ва статистик маълумотларни бериш билан чекланиб қолмасдан, ўзларининг танқидий ва таҳлилий мақолалари билан жамоатчилик эътиборини спортдаги муаммоларга қаратса ва уларга ечим топишда бизга камарбаста бўлишса”, – деди МОҚ раҳбари.
Йиғилиш давомида матбуот котибларининг фаолиятини янада кучайтириш учун уларга барча шароитларни яратиб бериш, уларни керакли техникалар билан таъминлаш ва рағбатлантириш тизимини йўлга қўйиш каби мавзуларда атрофлича фикр ва мулоҳазалар билдирилди.

Наша основная цель-дальнейшее усиление пропаганды здорового образа жизни
2022 год богат на крупные соревнования в мире спорта. Одной из основных задач, стоящих перед СМИ, в частности перед пресс-секретарями Федераций и Ассоциаций, является оперативное и достоверное освещение участии наших атлетов в предстоящих важных состязаниях. В связи с этим, глава НОК Рустам Шаабдурахманов провёл совещание с пресс-секретарями по планам на новый спортивный сезон. Мероприятие провёл пресс-секретарь председателя Комитета, советник по информационной политики Зафар Имамходжаев.
Сначала маркетинговой компанией "Ippon Media" была представлена презентация аналитического материала о деятельности информационных служб 25 Федераций и Ассоциаций в 2021 году. Об этом подробно рассказал основатель компании, представитель пресс-службы Международной федерации дзюдо Джахонгир Тошпулатов. По его словам, была высоко оценена деятельность Ассоциации футбола Узбекистана, а также пресс-службы Федераций бокса и дзюдо страны.
После этого глава НОК высказал своё мнение относительно новых планов.
“В этом году нас всех ждут крупные турниры. На совещании, прошедшем накануне под председательством заместителя премьер-министра, министра Туризма и спорта Азиза Абдухакимова, особое внимание было уделено и этому направлению. Правительство готово полностью поддерживать вашу деятельность. Для этого от нас ожидается организация работы, налаженной на основе системной, упорядоченной и железной дисциплины, требуемой главой нашего государства. Дальнейшее усиление пропаганды здорового образа жизни среди населения и успехи, достигнутые нашими спортсменами на предстоящих крупных турнирах, станут основным направлением нашего плана на 2022 год. Хотелось бы, чтобы в ходе рабочего процесса пресс – секретари не ограничивались освещением соревнований и предоставлением статистических данных, своими критическими и аналитическими статьями привлекали внимание общественности к проблемам в мире спорта и помогали нам в поиске их решений”, - отметил глава НОК.
В ходе совещания были высказаны всесторонние мнения и замечания по таким вопросам, как создание наилучших условий для дальнейшего усиления деятельности пресс-секретарей, обеспечение их необходимой техникой и налаживание системы их стимулирования.