Осиё ўйинларидаги ноолимпия спорт турлари вакиллари билан учрашув
Бу йил қитъамиз спортидаги йирик мусобақа, шубҳасиз, Хитойнинг Ханчжоу шаҳрида бўлиб ўтадиган XIX Осиё ўйинларидир. МОҚ Туризм ва спорт вазирлиги билан ҳамкорликда ушбу йирик комплекс мусобақага ҳар томонлама пухта тайёргарлик кўриш бўйича иш олиб бормоқда.
Мусобақа ташкилий қўмитаси Осиё ўйинлари дастурига бир қатор ноолимпия спорт турларини ҳам киритган. Медаллар жамғариш бўйича умумий ҳисобда уларнинг ҳам таъсири бўлгани боис, мазкур терма жамоаларимизнинг ҳам тайёргарлиги алоҳида эътибор талаб қилади. Бугун МОҚ раҳбари Рустам Шоабдураҳмонов ва унинг ўринбосари Шерзод Ташматов кураш, жиу-житсу, шахмат, ушу, каратэ федерацияларнинг вакиллари билан учрашиб, яқин режаларни муҳокама қилиб олди.
2018 йил Индонезияда ўтган Осиё ўйинларида мазкур спорт турлари делегациямиз ҳисобига салмоқли медаллар келтирган бўлиб, умумий ҳисобда кучли бешликдан жой олишимизда ўз ҳиссасини қўшган. Бу йил ҳам ушбу спорт турларидаги вакилларимиздан умид катта.
Йиғилиш давомида МОҚ раҳбари Президентимиз ва ҳукуматимизнинг ҳар томонлама қўллаб-қувватлаётгани ҳақида гапирар экан, мазкур йўналишларда терма жамоамиз вакилларининг муносиб тайёрланишида ёрдам беришга тайёр эканини билдирди. Ўз навбатида федерациялар вакиллари йил давомидаги тайёргарлик режаларини МОҚ мутасаддилари билан муҳокама қилиб, биргаликда ишлашга тайёр эканликларини айтиб ўтишди.

Встреча с представителями неолимпийских видов спорта, которые будут выступать на Азиаде
Крупнейшим стартом нашего континента в этом году, несомненно, станут XIX Азиатские игры, которые пройдут в китайском Ханчжоу. НОК совместно с Министерством Туризма и спорта работает над всесторонней тщательной подготовкой к этому крупному комплексному турниру.
Оргкомитет соревнований также включил в программу Азиатских игр ряд неолимпийских видов спорта. В связи с их влиянием на общий счёт по завоеванию медалей, подготовка этих сборных команд также требует особого внимания. Сегодня глава НОК Рустам Шаабдурахманов и его заместитель Шерзод Ташматов встретились с представителями Федераций кураша, джиу-джитсу, шахмат, ушу, каратэ и обсудили ближайшие планы.
На Азиатских играх 2018 года в Индонезии эти виды спорта принесли нашей делегации весомое количество наград и внесли свой вклад в завоевание места в пятёрке сильнейших в общем зачёте. В этом году мы также возлагаем большие надежды на наших представителей и в этих видах спорта.
В ходе заседания глава НОК, говоря о всесторонней поддержке Президента и Правительства, выразил готовность оказать содействие в достойной подготовке представителей нашей сборной по данным дисциплинам. Представители Федераций, в свою очередь, обсудили планы подготовки на год с должностными лицами НОК и выразили готовность к совместной работе.