Қор полоси ҳамюртларимизда илиқ таассурот қолдирди
Президентимизнинг "Йилқичилик ва от спортини янада ривожлантириш ҳамда замонавий бешкураш ва поло спорт турини оммалаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида"ги ПҚ-5024 ҳамда "Ўзбекистонда йилқичилик, от спорти, замонавий бешкураш ва полони 2025 йилгача ривожлантириш давлат дастури тўғрисида"ги ПҚ-5211 сон Қарорларида мазкур йўналишларни оммалаштириш йўлида турли мусобақалар ўтказиш белгиланган. Ана шу вазифаларнинг ижросини амалга ошириш мақсадида Бўстонлиқ туманидаги тоғ ён бағирларида поло бўйича "SNOW POLO AMIRSOY CUP 2022" мусобақаси ўтказилди.
Федерация раиси Баҳромжон Газиевнинг таъкидлашича, бу йилги беллашувлар денгиз сатҳидан 2200 метр баландликда ташкил этилди. Унда "Миллий гвардия", “OFB”, “NRG” ва "От спорти мактаби" жамоалари баҳс олиб боришди.
Финал беллашувида "Миллий гвардия" ҳамда "OFB" жамоалари ўзаро тўқнаш келишди. Қизиқарли кечган беллашувда гвардиячилар 3:1 ҳисобида ғалаба қозониб, бу йилги биринчиликни қўлга киритдилар.
Шу тариқа, бу йилги қор полоси баҳслари ўз якунига етди. Ҳукуматимиз ва ҳамкор ташкилотларнинг қўллаб-қувватлаши билан ўтказилган мусобақа дам олиш учун келган юзлаб ҳамюртларимизда илиқ таассурот қолдирди.
Ўз навбатида, тақдирлаш маросимида қатнашган МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов мусобақа ташкилотчилари ва иштирокчиларга Олимпия ҳаракати аъзолари номидан ўзининг самимий тилакларини билдириб ўтди.

Турнир по снежному поло выявил лучшую команду
Постановлениями Президента № ПП-5024 "О дополнительных мерах по дальнейшему развитию коневодства и конного спорта, а также популяризации современного пятиборья и поло" и № ПП-5211 "О государственной программе развития коневодства, конного спорта, современного пятиборья и поло в Узбекистане до 2025 года" предусмотрено проведение различных соревнований в целях популяризации этих дисциплин. В связи с этим, на горных склонах Бостанлыкского района Ташкентской области прошёл турнир по снежному поло “SNOW POLO AMIRSOY CUP 2022”.
Председатель Федерации Бахромжон Газиев отметил, что соревнования в этом году были организованы на высоте 2200 метров над уровнем моря. На нём выступали команды: "Национальная гвардия", "OFB", "NRG" и "Школа конного спорта".
В финальном поединке встретились дружины "Национальная гвардия" и "ОFB". В интересном противостоянии первая сборная одержала победу со счётом 3:1 и поднялась на высшую ступень пьедестала почёта.
Таким образом, состязания по снежному поло, организованные при поддержке Правительства и партнёрских Организаций, произвели тёплое впечатление на сотни участников интереснейшей игры и болельщиков, которые с огромным удовольствием следили за выступлениями атлетов.
В свою очередь, присутствовавший на церемонии награждения Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов от имени членов Олимпийского движения выразил свои искренние пожелания организаторам и участникам соревнований.