МОҚ раиси базалардаги эпидемиологик назоратни кучайтириш бўйича топшириқ берди
Бугун МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов бошчилигида Олимпия спорт турлари бўйича федерация ва ассоциациялар билан жорий йил кутиб турган йирик мусобақаларга тайёргарлик масалалари бўйича онлайн йиғилиш ўтказилди. Учрашувнинг кун тартибидаги асосий масала федерацияларнинг молия ва спорт бўлимлари фаолиятини янада такомиллаштириш бўлди.
Йиғилишда МОҚ раҳбари бу бўйича батафсил тўхталиб ўтди.
"Қисқа таътилдан сўнг терма жамоаларимиз яна йиғинларни бошлашди. Базаларда қаттиқ назоратни сақлаб туришимиз керак. Токио Олимпиадасида барча спортчиларимизнинг саломатлигини ушлаб тура олдик. Бу йил ўтадиган йирик комплекс мусобақалар ва бошқа чемпионатларда ҳам шундай назоратни қўлдан бой бермаслик лозим. Бунинг учун Президентимиз илгари сураётган тизимли иш ва темир интизомни йўлга қўйиш талаб қилинади. Бугунги мураккаб даврда спортчини тайёрлашда хориж методикаси, турли янгиликларни ўрганишда давом этамиз”, – деди Рустам Шоабдураҳмонов.
Шунингдек, йиғилиш давомида спортчиларни рағбатлантириш ва уларга тўланадиган стипендиялар тизимини такомиллаштириш, терма жамоаларга жалб этиладиган малакали хорижий мураббийлар бўйича таклифлар тайёрлаш, спортчиларни тиббий кўрикдан ўтказиш, электрон ҳужжат айланмаси билан ишлашни кучайтириш каби мавзуларда атрофлича фикр-мулоҳазалар билдирилди.

Председатель НОК поручил усилить контроль за эпидемиологической ситуацией на базах
Сегодня под председательством главы НОК Рустама Шаабдурахмонова состоялось онлайн-совещание с Федерациями и Ассоциациями по Олимпийским видам спорта по вопросам подготовки к предстоящим в этом году крупным соревнованиям. Основным вопросом повестки дня стало дальнейшее совершенствование деятельности финансовых и спортивных отделов Федераций.
На совещании руководитель НОК подробно остановился на этом.
"После короткого перерыва наши сборные снова начали свои УТС. Мы должны держать эпидемиологическую ситуацию на базах под строгим контролем. На Олимпиаде в Токио нам удалось сохранить здоровье всех наших атлетов. Такой же контроль не следует упускать и впредь. Ведь на крупных комплексных соревнованиях и других чемпионатах, которые пройдут в этом году нужно будет соблюдать соответствующие санитарные нормы. Для этого требуется наладить системную работу и железную дисциплину, продвигаемую Президентом. Мы продолжаем изучать зарубежную методику, различные новшества в подготовке спортсмена в этот сложный период”, – сказал Рустам Шаабдурахманов.
Также в ходе встречи были рассмотрены вопросы совершенствования системы стимулирования спортсменов, в том числе стипендий, а также привлечение зарубежных специалистов в сборные по различным видам спорта, проведение медицинских осмотров атлетов, усиление работы с электронной документацией, обсуждены предложения и намечены задачи на перспективу.