Футбол бўйича Ўзбекистон терма жамоаси тиббий кўрикдан ўтди
Шу кунларда футбол бўйича Ўзбекистон терма жамоаси ўйинчилари МОҚ қошидаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий марказида тиббий кўрикдан ўтишди. Жараённи МОҚ раисининг биринчи ўринбосари, ЎФА биринчи вице-президенти Равшан Ирматов ҳам кузатиб бориб, футболчиларимизнинг саломатлигини кўздан кечирди.
“3 кун давомида 24 нафар футболчимизни тиббий кўрикдан ўтказишга муваффақ бўлдик. Бу орада улардан умумий таҳлиллар олиниб, ўйинчилар ЭКГ ва тор мутахассислар кўригидан ўтишлари баробарида юклама берилганда организмларида, айниқса, юрак соҳасидаги ўзгаришларни кўрсатиб турадиган замонавий техникалардан ҳам фойдаланилди. Дам олиш кунлари бўлишига қарамай қимматли вақтларини аямай бизга ёрдам берган Марказ шифокорларига миннатдорчилик билдириб қоламиз”, – деди жамоа шифокори Алишер Арипов.
Маълум қилинишича, терма жамоа легионерлари келгуси йиғин доирасида Тошкентга келишгач тиббий кўрикдан ўтказилади.

Сборная Узбекистана по футболу прошла медицинское обследование
В эти дни игроки сборной Узбекистана по футболу прошли медицинское обследование в Республиканском научно-практическом центре спортивной медицины при НОК. За процессом также следил первый заместитель председателя НОК, первый вице-президент АФУ Равшан Ирматов.
“За 3 дня нам удалось провести медицинское обследование 24 наших игроков. За это время у них были взяты общие анализы, и игроки прошли ЭКГ и обследование у узких специалистов, а также были использованы современные методы, которые показывают изменения в их организме, особенно в области сердца, когда даётся нагрузка. Мы хотели бы поблагодарить специалистов Центра, которые помогли нам, несмотря на выходные дни”, – сказал врач команды Алишер Арипов.
Что касается легионеров сборной, то они пройдут медицинское обследование по прибытии в Ташкент в рамках предстоящих УТС.