Дунёнинг энг ёш жаҳон чемпионига 2 хонали уй, 250 миллион сўм ва давлат мукофоти топширилди
Хабарингиз бор, 26-30 декабрь кунлари Польшада шахматнинг блиц ва рапид йўналиши бўйича жаҳон чемпионати ўтказилиб, унда ҳамюртимиз, 17 ёшли Нодирбек Абдусатторов рапид йўналишида чемпионликни қўлга киритди. Қайд этиш жоиз, ушбу муваффақият бир неча кун давомида спорт оламидаги барча нашрларни ларзага келтирди.
Бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида спортчимизни тақдирлаш маросими ўтказилди. Унда Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиси Абдужаббор Абдувоҳидов, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбарининг ўринбосари, Президенти матбуот котиби Шерзод Асадов, Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари, Туризм ва спорт вазири, мамлакат шахмат федерацияси раиси Азиз Абдуҳакимов, Рустам Шоабдураҳмонов бошчилигидаги МОҚ раҳбарияти, Ёшлар ишлари агентлиги директори, Сенатор Алишер Садуллаев, Нодирбек Абдусатторовнинг яқинлари, кенг спорт жамоатчилиги, бир қатор ОАВ ва блогерлар иштирок этишди.
Тадбир аввалида Абдужаббор Абдувоҳидов Нодирбек Абдусатторовга “Мард ўғлон” давлат мукофоти берилиши тўғрисидаги Президент фармонини ўқиб эшиттирди. Шерзод Асадов чемпионимизга Тошкент шаҳридан икки хонали уй калитини топширган бўлса, Азиз Абдуҳакимов Нодирбек Абдусатторовга 250 миллион, унинг мураббийлари Жаҳонгир Воҳидов ҳамда марҳум Дмитрий Қаюмовнинг оиласига 100 миллион сўмдан, блиц йўналиши бўйича жаҳон чемпионатида 8-поғонадан жой олган Жавоҳир Синдоровга 50 миллион, муносиб иштироки учун Шамсиддин Воҳидовга 25 миллион сўмдан пул мукофотларини топширди.
Тадбирнинг бадиий қисмида Ўзбекистон ва Қолақалпоғистон халқ артисти Ёдгор Саъдиев, Ўзбекистон ёзувчилар уюшмаси раиси, халқ шоири Сирожиддин Саид ҳам Абдусатторовга ўзларининг табрикларини йўлладилар.
Шубҳасиз, бундай эътибордан спортчимиз ва унинг ота-онаси фахр ҳиссини туйишди.
“Президентимиз ва ҳукуматимизнинг бундай эътиборидан хурсандман. Насиб қилса, келгусида классик йўналишда ҳам жаҳон тожини кийишга ваъда бераман. Бу йўлда мени қўллаб-қувватаб турган барчага ўз миннатдорчилигимни билдираман”, – деди Нодирбек Абдусатторов.
Маросим якунига етгач, ОАВ ва блогерлар иштирокида матбуот анжумани ўтказилди. Унда журналистлар ўзларини қизиқтирган саволларига жавоб олишди.
Шунинг билан тадбирнинг дастлабки қисми ўз якунига етди. Спортчимизни қутлаш маросимининг давоми “Янги Ўзбекистон” боғида юзлаб ҳамюртларимиз кўз ўнгида ўтказилмоқда. Бу ҳақида келгуси мателиаримизда батафсил маълумот берамиз.

Нодирбек Абдусатторов - герой современности! Чествование юного интеллектуала
С 26 по 30 декабря в Польше прошёл чемпионат мира по шахматам блиц и рапид, где 17-летний Нодирбек Абдусатторов стал победителем по рапиду.
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана состоялась церемония награждения нашего молодого героя. В мероприятии приняли участие советник Президента Республики Узбекистан Абдуджаббор Абдувохидов, заместитель руководителя Администрации Президента, пресс-секретарь Президента Республики Узбекистан Шерзод Асадов, заместитель Премьер-Министра Республики Узбекистан, министр Туризма и спорта, председатель Федерации шахмат страны Азиз Абдухакимов, представители НОК во главе с Рустамом Шаабдурахмоновым, директор Агентства по делам молодёжи, Сенатор Алишер Садуллаев, близкие и родные Нодирбека Абдусаттарова, широкая спортивная общественность, сотрудники ряда СМИ.
В начале мероприятия Абдуджаббор Абдувохидов зачитал Указ Президента о присуждении Нодирбеку Абдусатторову Государственной премии “Мард углон”. Самому юному чемпиону планеты от имени главы нашего государства ключи от двухкомнатной квартиры в Ташкенте вручил Шерзод Асадов, а Азиз Абдухакимов вручил ему 250 миллионов сумов, его тренерам Джахонгиру Вохидову и семье покойного Дмитрия Каюмова по 100 миллионов сумов, занявшему 8-е место на первенстве планеты по направлению блиц Джавохиру Синдарову 50 миллионов сумов, Шамсиддину Вохидову-25 миллионов сумов за достойное участие.
В ходе мероприятия свои поздравления направили народный артист Узбекистана и Каракалпакстана Ёдгор Саъдиев, председатель Союза писателей Узбекистана, народный поэт Сирожиддин Саид.
“Я рад такому вниманию Президента и Правительства. Обещаю стать обладателем чемпионского титула и в классическом направлении. Выражаю свою благодарность всем тем, кто поддерживает меня на этом пути”,-сказал Нодирбек Абдусатторов.
По завершении церемонии состоялась пресс-конференция с участием СМИ и блогеров. В нём журналисты получили ответы на все интересующие их вопросы.
На этом первая часть мероприятия подошла к своему завершению. Церемония чествования нашего юного спортсмена прошла в парке "Новый Узбекистан", где воочию с юным именитым интеллектуалом могли встретиться сотни наших соотечественников. О ходе событий можете ознакомиться в наших следующих статьях.