Дунёнинг энг ёш жаҳон чемпионига 2 хонали уй, 250 миллион сўм ва давлат мукофоти топширилди
Хабарингиз бор, 26-30 декабрь кунлари Польшада шахматнинг блиц ва рапид йўналиши бўйича жаҳон чемпионати ўтказилиб, унда ҳамюртимиз, 17 ёшли Нодирбек Абдусатторов рапид йўналишида чемпионликни қўлга киритди. Қайд этиш жоиз, ушбу муваффақият бир неча кун давомида спорт оламидаги барча нашрларни ларзага келтирди.
Бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида спортчимизни тақдирлаш маросими ўтказилди. Унда Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиси Абдужаббор Абдувоҳидов, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбарининг ўринбосари, Президенти матбуот котиби Шерзод Асадов, Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари, Туризм ва спорт вазири, мамлакат шахмат федерацияси раиси Азиз Абдуҳакимов, Рустам Шоабдураҳмонов бошчилигидаги МОҚ раҳбарияти, Ёшлар ишлари агентлиги директори, Сенатор Алишер Садуллаев, Нодирбек Абдусатторовнинг яқинлари, кенг спорт жамоатчилиги, бир қатор ОАВ ва блогерлар иштирок этишди.
Тадбир аввалида Абдужаббор Абдувоҳидов Нодирбек Абдусатторовга “Мард ўғлон” давлат мукофоти берилиши тўғрисидаги Президент фармонини ўқиб эшиттирди. Шерзод Асадов чемпионимизга Тошкент шаҳридан икки хонали уй калитини топширган бўлса, Азиз Абдуҳакимов Нодирбек Абдусатторовга 250 миллион, унинг мураббийлари Жаҳонгир Воҳидов ҳамда марҳум Дмитрий Қаюмовнинг оиласига 100 миллион сўмдан, блиц йўналиши бўйича жаҳон чемпионатида 8-поғонадан жой олган Жавоҳир Синдоровга 50 миллион, муносиб иштироки учун Шамсиддин Воҳидовга 25 миллион сўмдан пул мукофотларини топширди.
Тадбирнинг бадиий қисмида Ўзбекистон ва Қолақалпоғистон халқ артисти Ёдгор Саъдиев, Ўзбекистон ёзувчилар уюшмаси раиси, халқ шоири Сирожиддин Саид ҳам Абдусатторовга ўзларининг табрикларини йўлладилар.
Шубҳасиз, бундай эътибордан спортчимиз ва унинг ота-онаси фахр ҳиссини туйишди.
“Президентимиз ва ҳукуматимизнинг бундай эътиборидан хурсандман. Насиб қилса, келгусида классик йўналишда ҳам жаҳон тожини кийишга ваъда бераман. Бу йўлда мени қўллаб-қувватаб турган барчага ўз миннатдорчилигимни билдираман”, – деди Нодирбек Абдусатторов.
Маросим якунига етгач, ОАВ ва блогерлар иштирокида матбуот анжумани ўтказилди. Унда журналистлар ўзларини қизиқтирган саволларига жавоб олишди.
Шунинг билан тадбирнинг дастлабки қисми ўз якунига етди. Спортчимизни қутлаш маросимининг давоми “Янги Ўзбекистон” боғида юзлаб ҳамюртларимиз кўз ўнгида ўтказилмоқда. Бу ҳақида келгуси мателиаримизда батафсил маълумот берамиз.

Nodirbek Abdusattarov is a hero of our time! Honoring a young intellectual
From December 26 to December 30, the Blitz and Rapid World Chess Championship was held in Poland, where 17-year-old Nodirbek Abdusattorov became the rapid winner.
Today, the National Olympic Committee of Uzbekistan hosted an award ceremony for our young hero. The event was attended by Advisor to the President of the Republic of Uzbekistan Abdujabbor Abduvokhidov, Deputy Head of the Presidential Administration, Press Secretary of the President of the Republic of Uzbekistan Sherzod Asadov, Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, Minister of Tourism and Sports, Chairman of the Chess Federation of the country Aziz Abdukhakimov, representatives of the NOC headed by Rustam Shaabdurakhmonov, Director of the Agency for Youth Affairs, Senator Alisher Sadullayev, relatives and relatives of Nodirbek Abdusattarov, the general sports community, employees of a number of media.
At the beginning of the event, Abdujabbor Abduvokhidov read out the Presidential Decree on awarding Nodirbek Abdusattorov the State Prize “Mardukon". On behalf of the head of our state, Sherzod Asadov handed the keys to a two-room apartment in Tashkent to the youngest champion of the planet, and Aziz Abdukhakimov handed him 250 million soums, his coaches Jahongir Vohidov and the family of the late Dmitry Kayumov 100 million soums each, Javokhir Sindarov, who took 8th place in the blitz championship, 50 million soums, Shamsiddin Vohidov-25 million soums for worthy participation.
During the event, People's Artist of Uzbekistan and Karakalpakstan Yedgor Sadiyev, Chairman of the Writers' Union of Uzbekistan, People's poet Sirozhiddin Said sent their congratulations.
“I am glad to receive such attention from the President and the Government. I promise to become the owner of the championship title in the classical direction. I express my gratitude to all those who support me on this path”" Nodirbek Abdusattorov said.
At the end of the ceremony, a press conference was held with the participation of the media and bloggers. In it, the journalists received answers to all their questions.
With this, the first part of the event came to its conclusion. The ceremony honoring our young athlete was held in the New Uzbekistan Park, where hundreds of our compatriots could meet with the young eminent intellectual firsthand. You can find out about the course of events in our next articles.