Ойбек Касимов Хитой Халқ Республикаси элчихонасининг масъулларини қабул қилди
Бугун Ўзбекистон МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов Хитой Халқ Республикасининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчисининг маслаҳатчиси Чи Рунлинни билан учрашди.
Самимий ўтган учрашувда икки мамлакатнинг спорт соҳасида олиб бораётган дўстона алоқаларини янада мустаҳкамлаш, яқинлашиб келаётган Пекин-2022 қишки Олимпия ўйинларида делегациямиз учун қулайликлар яратиш каби масалалар муҳокама қилинди.
“Давлатимиз раҳбарларининг иқтисод, сиёсат, маданият каби соҳаларда олиб бораётган чуқур ҳамкорликларини спорт йўналишида олиб бораётганимиздан бағоят мамнунмиз. Хитой дунёдаги етакчи спорт державаларидан бири. Эпидемиологик вазият ортга чекинишни бошлаган вақтда Ўзбекистон ва Хитой Миллий Олимпия қўмиталари ўзаро ҳамкорлик меморандумини имзолаган эди. Президентимиз барпо этаётган Янги Ўзбекистон спортини ривожлантиришда Хитой тажрибасидан фойдаланиш биз учун фойдали”, – деди Ойбек Касимов.
Ўз навбатида Чи Рунлин ҳам йўлга қўйилган ҳамкорликдан мамнун эканини таъкидлади.
“Авваламбор, Тошкент шаҳри 2025 йил ўтказиладиган ёшлар Осиё ўйинларига мезбонликни қўлга киритгани билан самимий қутлаймиз. Ўзбекистонлик спортчиларнинг йирик мусобақалардаги иштирокини кузатиб бораман. Президентнинг эътибори билан Ўзбекистон кўп йўналишларда бўлгани каби спорт соҳасида ҳам улкан ютуқларга эришмоқда. Шунингдек, Пекин-2022 қишки Олимпия ўйинларида Ўзбекистон делегациясининг иштироки бўйича амалий ёрдам қилишга тайёрмиз”, – деди Хитой элчисининг маслаҳатчиси.
Хитой 2022 йилнинг ўзида қишки Олимпия ўйинлари, ёзги Осиё ўйинлари, Бутунжаҳон универсиадаси, ёшлар Осиё ўйинлари каби йирик комплекс мусобақаларни қабул қилади. Ўз навбатида, Ойбек Касимов бўлажак мусобақага тайёрланишда Хитой тажрибасини ўрганиш ва ундан фойдаланиш ҳақида фикр алмашди. Шунингдек, МОҚ Бош котиби делегациямизнинг Пекин-2022 қишки Олимпия ўйинларига тайёргарлик кўраётгани ҳақида маълумот берди.

28 Декабря 2021 6260
Сегодня генеральный секретарь НОК Узбекистана Ойбек Касимов встретился с советником Чрезвычайного и Полномочного посла Китайской Народной Республики в Узбекистане Чи Рунлинем.
На прошедшей встрече были обсуждены вопросы дальнейшего укрепления дружественных связей двух стран в области спорта, создания условий для участия нашей делегации в предстоящих зимних Олимпийских играх Пекин-2022.
"Мы очень рады глубокому сотрудничеству, осуществляемому главами наших государств в таких сферах, как экономика, политика, культура, в спортивном направлении. Китай-одна из ведущих мировых спортивных держав. В то время, когда эпидемиологическая ситуация начала отступать, Национальные олимпийские комитеты Узбекистана и Китая подписали меморандум о сотрудничестве. Нам полезно использовать опыт Китая в развитии нового узбекского спорта, который строит наш президент", – сказал Ойбек Касимов.
Чи Ранлин, в свою очередь, также отметил, что доволен налаженным сотрудничеством.
"Прежде всего, искренне поздравляем город Ташкент с победой на молодежных Азиатских играх 2025 года. Буду следить за выступлением узбекских спортсменов на крупных соревнованиях. Благодаря вниманию президента Узбекистан, как и во многих направлениях, добивается больших успехов в спортивной сфере. Мы также готовы оказать практическую помощь по участию делегации Узбекистана в зимних Олимпийских играх Пекин-2022", – сказал советник посла Китая.
Только в 2022 году Китай примет крупные комплексные соревнования, такие как зимние Олимпийские игры, летние Азиатские игры, Всемирная Универсиада, молодежные Азиатские игры. В свою очередь, Ойбек Касимов поделился мнением об изучении и использовании китайского опыта при подготовке к предстоящим соревнованиям. Также генеральный секретарь НОК проинформировал о подготовке нашей делегации к зимним Олимпийским играм Пекин-2022.