Ойбек Касимов Хитой Халқ Республикаси элчихонасининг масъулларини қабул қилди
Бугун Ўзбекистон МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов Хитой Халқ Республикасининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчисининг маслаҳатчиси Чи Рунлинни билан учрашди.
Самимий ўтган учрашувда икки мамлакатнинг спорт соҳасида олиб бораётган дўстона алоқаларини янада мустаҳкамлаш, яқинлашиб келаётган Пекин-2022 қишки Олимпия ўйинларида делегациямиз учун қулайликлар яратиш каби масалалар муҳокама қилинди.
“Давлатимиз раҳбарларининг иқтисод, сиёсат, маданият каби соҳаларда олиб бораётган чуқур ҳамкорликларини спорт йўналишида олиб бораётганимиздан бағоят мамнунмиз. Хитой дунёдаги етакчи спорт державаларидан бири. Эпидемиологик вазият ортга чекинишни бошлаган вақтда Ўзбекистон ва Хитой Миллий Олимпия қўмиталари ўзаро ҳамкорлик меморандумини имзолаган эди. Президентимиз барпо этаётган Янги Ўзбекистон спортини ривожлантиришда Хитой тажрибасидан фойдаланиш биз учун фойдали”, – деди Ойбек Касимов.
Ўз навбатида Чи Рунлин ҳам йўлга қўйилган ҳамкорликдан мамнун эканини таъкидлади.
“Авваламбор, Тошкент шаҳри 2025 йил ўтказиладиган ёшлар Осиё ўйинларига мезбонликни қўлга киритгани билан самимий қутлаймиз. Ўзбекистонлик спортчиларнинг йирик мусобақалардаги иштирокини кузатиб бораман. Президентнинг эътибори билан Ўзбекистон кўп йўналишларда бўлгани каби спорт соҳасида ҳам улкан ютуқларга эришмоқда. Шунингдек, Пекин-2022 қишки Олимпия ўйинларида Ўзбекистон делегациясининг иштироки бўйича амалий ёрдам қилишга тайёрмиз”, – деди Хитой элчисининг маслаҳатчиси.
Хитой 2022 йилнинг ўзида қишки Олимпия ўйинлари, ёзги Осиё ўйинлари, Бутунжаҳон универсиадаси, ёшлар Осиё ўйинлари каби йирик комплекс мусобақаларни қабул қилади. Ўз навбатида, Ойбек Касимов бўлажак мусобақага тайёрланишда Хитой тажрибасини ўрганиш ва ундан фойдаланиш ҳақида фикр алмашди. Шунингдек, МОҚ Бош котиби делегациямизнинг Пекин-2022 қишки Олимпия ўйинларига тайёргарлик кўраётгани ҳақида маълумот берди.

28 December 2021 6247
Today, the Secretary General of the NOC of Uzbekistan Oybek Kasimov met with the adviser to the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People's Republic of China to Uzbekistan Chi Runlin.
At the last meeting, issues of further strengthening friendly ties between the two countries in the field of sports, creating conditions for the participation of our delegation in the upcoming Beijing 2022 Winter Olympics were discussed.
"We are very pleased with the deep cooperation carried out by the heads of our states in such areas as economy, politics, culture, and sports. China is one of the world's leading sports powers. At a time when the epidemiological situation began to recede, the National Olympic Committees of Uzbekistan and China signed a memorandum of cooperation. It is useful for us to use China's experience in the development of a new Uzbek sport that our president is building," Oybek Kasimov said.
Chi Ranlin, in turn, also noted that he was pleased with the established cooperation.
"First of all, we sincerely congratulate the city of Tashkent on winning the Asian Youth Games in 2025. I will follow the performance of Uzbek athletes at major competitions. Thanks to the attention of the President, Uzbekistan, as in many areas, is achieving great success in the sports field. We are also ready to provide practical assistance for the participation of the Uzbek delegation in the Beijing 2022 Winter Olympics," the adviser to the Chinese Ambassador said.
Only in 2022, China will host major complex competitions, such as the Winter Olympic Games, the Asian Summer Games, the World University Games, and the Asian Youth Games. In turn, Oybek Kasimov shared his opinion about studying and using the Chinese experience in preparation for the upcoming competitions. The Secretary General of the NOC also informed about the preparation of our delegation for the Beijing 2022 Winter Olympic Games.