Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси, Халқаро хоккей федерацияси ва Ўзбекистон чим устида хоккей федерациясининг ҳамкорлигида Осиё хоккей федерацияси вакили, халқаро тоифадаги тренер Зоҳид Али Ўзбекистонга таклиф этилди.
Мутахассис иштирокида жорий йилнинг 17-18 ноябрь кунлари Андижон вилоятида, 20-21 ноябрь кунлари Самарқандда маҳаллий мураббийлар учун тажриба алмашиш, уларнинг малака ва маҳоратини ошириш мақсадида семинар ўтказилди.
Шунингдек, Ўзбекистон чим устида хоккей федерацияси раиси Баҳодир Аҳмедов Зоҳид Али билан учрашиб, келгусида федерация фаолияти ва ўзаро ҳамкорликни ривожлантириш, мамлакатимизда халқаро тадбирлар ўтказиш каби масалалар бўйича суҳбат олиб борди. Суҳбатда келишилган асосий масала ушбу мутахассиснинг яқин вақт ичида миллий терма жамоамизда мураббий сифатида иш бошлаши бўлди.
Самимий учрашув якунида Зоҳид Али Баҳодир Аҳмедовни жорий йилнинг 14-20 декабрь кунлари Бангладешда ўтказиладиган “Champions Trophy” халқаро мусобақасига таклиф қилди. Шунингдек, у Ўзбекистонда чим устида хоккей спортининг ривожланиши учун улкан потенциал борлигини ҳамда мазкур спорт турини ривожлантиришда доимий ҳамкорликка тайёр эканини билдирди.

Иностранный специалист начинает свою деятельность в отечественной сборной
В Узбекистан был приглашен представитель Азиатской федерации хоккея, тренер международной категории Зохид Али, совместно с Национальным Олимпийским комитетом Узбекистана, Международной федерацией хоккея на траве и Федерацией хоккея Узбекистана.
С участием специалистов 17-18 ноября текущего года в Андижанской области и 20-21 ноября в Самарканде были организованы семинары для местных тренеров с целью обмена опытом, повышения их квалификации и мастерства.
Также председатель Федерации хоккея на траве Узбекистана Баходир Ахмедов встретился с Зохидом Али и провёл беседу по таким вопросам, как дальнейшая деятельность Федерации и развитие сотрудничества, проведение международных мероприятий в нашей стране. Главным аспектом, который был согласован в ходе беседы, стало то, что зарубежный специалист в ближайшее время начнёт работать тренером в Национальной сборной.
В завершение встречи Зохид Али пригласил Баходира Ахмедова принять участие в международном турнире “Champions Trophy”, который пройдет в Бангладеш с 14 по 20 декабря текущего года. Он также отметил, что в Узбекистане есть огромный потенциал для развития хоккея на траве, и выразил готовность к постоянному сотрудничеству в развитии этого вида спорта.