“Тошкент-2025” лойиҳаси ООК Бош Ассамблеясида улкан эътибор қозонди
Бугун БААнинг Дубай шаҳрида Осиё Олимпия кенгашининг (ООК) юбилей 40-Бош Ассамблеяси бўлиб ўтмоқда. Маълум қилганимиздек, унда ташкилот вице-президенти Отабек Умаров, Ўзбекистон МОҚ Бош котиби, «Тошкент-2025» дирекцияси директори Ойбек Касимов ҳамда Қўмита раисининг ўринбосари Азизжон Камилов иштирок этишяпти.
Отабек Умаров Ассамблеядаги чиқишида мамлакатимизда Президентимиз бошчилигида барпо этилаётган Янги Ўзбекистон ривожи, унда жисмоний тарбия ва спорт, соғлом турмуш тарзи тарғиботига қаратилаётган эътибор хусусида гапириб ўтди.
Кун тартибига мувофиқ, маърузачилар яқин вақт ичида қитъамизда кутилаётган йирик комплекс мусобақаларга тайёргарлик бўйича ўз тақдимотларини намойиш этишди. Улар орасида делегациямизнинг “Тошкент-2025” IV ёшлар Осиё ўйинларига тайёргарлик бўйича тайёрлаган тақдимот ва ролик кўпчиликнинг диққат-марказида бўлди. Боиси, Тошкент мезбонлигида ўтадиган ушбу спорт байрами дастурига ҳар қачонгидан ҳам кўпроқ спорт турлари киритилиши режалаштирилган. Бу борада Ойбек Касимов ўз тақдимотида қитъадошларимизга батафсил маълумот берди. Жумладан, тақдимотдан аввал Ўзбекистон ҳақида умумий маълумотлар, унинг спортдаги қудратини ўзида мужассам қилган махсус ролик намойиш этилди. Эслатиб ўтамиз, ёшлар ўртасида ушбу мусобақадан сўнг илк бор пара-атлетларнинг ҳам беллашиши кўзда тутилган.
Шунингдек, Ханчжоу-2022 Осиё ўйинлари, Таиланднинг Бангкок ва Чонбури шаҳарларида ўтадиган Жанг санъати ва ёпиқ иншоотлардаги Осиё ўйинлари ва бошқа комплекс мусобақаларнинг ташкилий қўмиталари ҳам йиғилганларни ўз тақдимотлари билан таништирди.
Тадбир давомида ООКнинг мутасаддилари қитъамизда Олимпизм ғояларини янада кенг тарғиб қилиш бўйича режалар баробарида ташкилотнинг спортчилар, молия, тиббиёт, этика каби йўналишларида йил якунларилаги бағишланган ҳисобот қилишди.

Проект «Ташкент-2025» в центре внимания Генеральной Ассамблеи ОСА
Сегодня в Дубае стартовала юбилейная 40-я Генеральная Ассамблея Олимпийского совета Азии (ОСА). Как мы сообщали ранее, в нём приняли участие вице-президент организации Отабек Умаров, Генеральный секретарь НОК Узбекистана, руководитель дирекции молодёжных Азиатских игр «Ташкент-2025» Ойбек Касимов и заместитель председателя Комитета Азизжон Камилов.
В ходе Ассамблеи Отабек Умаров рассказал о развитии нового Узбекистана, строящегося под руководством Президента, уделяемом в нём внимании к физической культуре и спорту, пропаганде здорового образа жизни среди населения.
Также по регламенту мероприятия спикеры представили свои презентации о подготовке к крупным комплексным соревнованиям, которые ожидаются на нашем континенте в ближайшее время. Среди них презентация, подготовленная делегацией нашей страны по организации IV молодёжных Азиатских игр “Ташкент-2025”, была в центре внимания многих. Перед презентацией была продемонстрирована общая информация об Узбекистане, а также специальный ролик, в котором отражена его спортивная мощь. Напомним, что впервые после этих соревнований среди молодёжи пройдут состязания среди параатлетов. Стоит отметить, что в программу спортивного праздника, который пройдёт в Ташкенте, как никогда запланировано включение большого количества видов спорта. Ойбек Касимов в своей презентации подробно проинформировал об организации предстоящих важных континентальных стартов.
В ходе мероприятия представители ОСА поделились планами по более широкой пропаганде идей олимпизма на континенте, также были выслушаны доклады председателей постоянных комитетов ОСА. Кроме того, был выслушан доклад Оргкомитета 19-х Азиатских игр, которые уже в следующем году будет принимать Ханчжоу. Также презентован доклад континентальных стартов в закрытых помещениях и по боевым искусствам, которые пройдут в Таиландских городах Бангкоке и Чонбури.
Ещё одним важным аспектом сегодняшней Генеральной Ассамблеи ОСА стало определение места проведения 5-х молодёжных Азиатских игр. Страной-хозяйкой этих престижных стартов была отобрана Камбоджа.