Владимир Назлимов: “Мақсадимиз фақат олтин медаль!”
Хабар берганимиздек, 20-21 ноябрь кунлари Тошкентда қиличбозликнинг сабля йўналиши бўйича ёшлар ўртасида Жаҳон кубогининг навбатдаги босқичи бўлиб ўтади. Бугун МОҚда ушбу мусобақа олдидан матбуот анжумани ўтказилди.
Тадбирда Ўзбекистон қиличбозлик федерацияси бош котиби Гулнора Саидова, 12-14 ноябрь кунлари Коста-Рикада шпага бўйича ўтказилган ёшлар ўртасидаги Жаҳон кубоги ғолиблари (мусобақада жамоамиз 2 та олтин, 1 тадан кумуш ва бронза медалларини қўлга киритган), терма жамоа мураббийлари ҳам иштирок этишди. Даставвал шпагачиларимиз ва уларнинг мураббийлари мусобақа таассуротлари билан ўртоқлашишди.
“Олдимизда аниқ мақсад бор. Бу мусобақа келаси йил бошида бизни кутаётган ёшлар ўртасидаги Осиё ва жаҳон чемпионатига тайёргарлик вазифасини ўтаб беради. Унда жамоавий йўналишда қўлга киритган ғалабамиздан сўнг жаҳон рейтингида Осиёнинг иккинчи жамоасига айланиб олдик. Қизларимиз мусобақада ақлли, чиройли жанг кўрсатишди, қўйилган вазифаларни аъло даражада бажаришди”, – деди жамоамизнинг венесуэлалик мураббийи Хосе Бенавидес.
Сингапур менежментни ривожлантириш институти спорт мажмуасида ўтадиган сабля мусобақаси аввалидан жамоамиз мураббийи, 3 карра Олимпия ўйинлари чемпиони Владимир Назлимов ўз фикрлари билан ўртоқлашди.
“Тошкентда йирик мусобақаларнинг ўтказилиши эртанги натижалар учун жуда фойдали. Унда фойдаланиладиган инфратузилма қурилаётган Янги Ўзбекистоннинг эртасига хизмат қилади. Мамлакатда иқтидорли ёшлар кўп. Зайнаб Дайибекова, Шерзод Мамутов ва бошқа таниқли спортчиларимиз Қорақалпоғистон мисолида қилинган кучли селекция мисоли. Бўлажак мусобақада нимани режалаштиряпмиз? Фақат олтин медаль! Яккалик ва жамоавий йўналишда ҳам фақат юқори натижа учун ҳаракат қиламиз”, – деди мураббий.
Анжуман давомида ОАВ ходимлари мусобақада иштирок этадиган спортчиларимизнинг тайёргарлиги ва бошқа саволларга жавоб олишди.

19 November 2021 3562
As we reported earlier, on November 20-21, Tashkent will host the next stage of the Sabre Fencing World Cup among young people. Today, the NOC held a press conference before these competitions.
The event was also attended by Secretary General of the Fencing Federation of Uzbekistan Gulnara Saidova, coaches, winners of the World Youth Sword Cup held on November 12-14 in Costa Rica (our team won 2 gold, 1 silver and bronze medals). First, our skewers and their mentors shared their impressions of the recent competitions.
“We have one goal. This tournament will serve as a preparation for the upcoming Asian and World Youth Championships, which await us at the beginning of next year. After winning the World Cup, we rose to second place in the world ranking among Asian countries. Our girls coped with the tasks perfectly," said the Venezuelan coach of our team, Jose Benavides.
Before the start of the international sabre tournament, which will be held at the sports complex of the Singapore Institute of Management Development, the coach of our team, 3-time Olympic champion Vladimir Nazlimov shared his impressions.
“Holding major competitions in Tashkent is very important for tomorrow's results. The infrastructure used in them will serve the future development of this sports discipline among the representatives of the younger generation. There are many talented young people in the country. Zainab Dayibekova, Sherzod Mamutov and other famous athletes are an example of a strong selection carried out on the example of Karakalpakstan. What are we planning for the upcoming tournament? Only a gold medal! Both in the individual and in the team direction, we will work only for a high result”" the coach said.