Владимир Назлимов: “Мақсадимиз фақат олтин медаль!”
Хабар берганимиздек, 20-21 ноябрь кунлари Тошкентда қиличбозликнинг сабля йўналиши бўйича ёшлар ўртасида Жаҳон кубогининг навбатдаги босқичи бўлиб ўтади. Бугун МОҚда ушбу мусобақа олдидан матбуот анжумани ўтказилди.
Тадбирда Ўзбекистон қиличбозлик федерацияси бош котиби Гулнора Саидова, 12-14 ноябрь кунлари Коста-Рикада шпага бўйича ўтказилган ёшлар ўртасидаги Жаҳон кубоги ғолиблари (мусобақада жамоамиз 2 та олтин, 1 тадан кумуш ва бронза медалларини қўлга киритган), терма жамоа мураббийлари ҳам иштирок этишди. Даставвал шпагачиларимиз ва уларнинг мураббийлари мусобақа таассуротлари билан ўртоқлашишди.
“Олдимизда аниқ мақсад бор. Бу мусобақа келаси йил бошида бизни кутаётган ёшлар ўртасидаги Осиё ва жаҳон чемпионатига тайёргарлик вазифасини ўтаб беради. Унда жамоавий йўналишда қўлга киритган ғалабамиздан сўнг жаҳон рейтингида Осиёнинг иккинчи жамоасига айланиб олдик. Қизларимиз мусобақада ақлли, чиройли жанг кўрсатишди, қўйилган вазифаларни аъло даражада бажаришди”, – деди жамоамизнинг венесуэлалик мураббийи Хосе Бенавидес.
Сингапур менежментни ривожлантириш институти спорт мажмуасида ўтадиган сабля мусобақаси аввалидан жамоамиз мураббийи, 3 карра Олимпия ўйинлари чемпиони Владимир Назлимов ўз фикрлари билан ўртоқлашди.
“Тошкентда йирик мусобақаларнинг ўтказилиши эртанги натижалар учун жуда фойдали. Унда фойдаланиладиган инфратузилма қурилаётган Янги Ўзбекистоннинг эртасига хизмат қилади. Мамлакатда иқтидорли ёшлар кўп. Зайнаб Дайибекова, Шерзод Мамутов ва бошқа таниқли спортчиларимиз Қорақалпоғистон мисолида қилинган кучли селекция мисоли. Бўлажак мусобақада нимани режалаштиряпмиз? Фақат олтин медаль! Яккалик ва жамоавий йўналишда ҳам фақат юқори натижа учун ҳаракат қиламиз”, – деди мураббий.
Анжуман давомида ОАВ ходимлари мусобақада иштирок этадиган спортчиларимизнинг тайёргарлиги ва бошқа саволларга жавоб олишди.

Владимир Назлимов: «Наша цель-только золотая медаль!”
Как мы сообщали ранее, 20-21 ноября в Ташкенте пройдет очередной этап Кубка мира среди молодёжи по фехтованию на саблях. Сегодня в НОК состоялась пресс-конференция перед этими соревнованиями.
В мероприятии также приняли участие Генеральный секретарь Федерации фехтования Узбекистана Гульнара Саидова, тренеры, победители молодёжного Кубка мира по шпаге, прошедшего 12-14 ноября в Коста-Рике (наша команда завоевала 2 золотые, 1 серебряную и бронзовую медали). Сначала наши шпажисты и их наставники поделились впечатлениями от прошедших недавно состязаний.
“У нас имеется одна цель. Этот турнир послужит подготовкой к предстоящим чемпионатам Азии и мира среди молодёжи, которые ожидают нас в начале следующего года. После победы на Кубке мира мы поднялись на второе место в мировом рейтинге среди Азиатских стран. Наши девушки отлично справились с поставленными задачами”, – сказал венесуэльский тренер нашей команды Хосе Бенавидес.
Перед началом международного турнира по сабле, который пройдёт в спортивном комплексе Сингапурского института развития менеджмента, тренер нашей команды, 3-кратный чемпион Олимпийских игр Владимир Назлимов поделился своими впечатлениями.
“Проведение крупных соревнований в Ташкенте очень важно для завтрашних результатов. Используемая в них инфраструктура будет служить будущему развитию данной спортивной дисциплины среди представителей подрастающего поколения. В стране много талантливой молодёжи. Зайнаб Дайибекова, Шерзод Мамутов и другие известные спортсмены-пример сильной селекции, проведённой на примере Каракалпакстана. Что мы планируем на предстоящем турнире? Только золотую медаль! И в одиночном, и в командном направлении мы будем работать только на высокий результат”, – отметил тренер.